Nový titul z vydavatelství OneHotBook

Článek od: Redakce - 18.03.2019

Stephen King: Právo nálezce
účinkují: Jan Kanyza, Petr Jeništa, Zdeněk Piškula a Hanuš Bor

vydává: OneHotBook
celkový čas: 15 hodin 32 minut

Druhý díl krimi trilogie proslulého mistra napětí Stephena Kinga vychází jako audiokniha PRÁVO NÁLEZCE v podání Jana Kanyzy, Petra Jeništy, Zdeňka Piškuly a Hanuše Bora. Příběh volně navazuje na titul PAN MERCEDES, podle něhož byl natočen také televizní seriál (2017) s Brendanem Gleesonem a Harrym Treadawayem v hlavních rolích. Zatím vznikly dvě řady a třetí – podle tohoto románu – se připravuje. „Podobně jako jedna z postav jsme i my posedlí příběhy, ale hlavně jejich zpracováním, které povzbuzuje a bičuje imaginaci posluchače, takže jsme se rozhodli obsadit do temného vyprávění hned čtveřici narátorů. Kvarteto typově různorodých charakterů náruživě tepe, soustruží, brousí a cizeluje dějovou linku, kterou autor znamenitě narýsoval. Chytře vymyšlenou konstrukci plnou originálních detailů a řešení skládají vypravěči postupně dohromady tak, aby se publikum nejprve chvělo mrazením v zádech a pak se nadšeně nechalo nést směrem k vygradovanému finále. Sám interpret hlavního hrdiny přiznal, že už netrpělivě vyhlíží třetí díl Konec hlídky, aby věděl, jak to s jeho figurou dopadne. Slibujeme, že ani jeho, ani posluchače nenecháme čekat příliš dlouho,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

John Rothstein, autor úspěšné trilogie o rebelujícím mladíkovi Jimmym Goldovi, uzavřel osudy svého hrdiny jeho proměnou v blahobytného podnikatele. Takovou zradu mu vášnivý čtenář Morris Bellamy nedokáže odpustit a spisovatele chladnokrevně zastřelí poté, co se svými kumpány vnikne do jeho domu. Z Rothsteinova sejfu si odnese nejen slušný peněžní obnos, ale především deníky, v nichž chce najít pokračování Goldových dobrodružství. Z kořisti se však neraduje dlouho – krátce nato se dostane do vězení kvůli jinému zločinu. Jeho zakopaný poklad po čase objeví malý chlapec Peter Saubers, který ho využije k podpoře vlastní rodiny, jež se po útoku mercedesového vraha ocitla ve finanční tísni. Když Morrise Bellamyho po pětatřiceti letech propustí, vydá se hledat svůj dávný lup. A Bill Hodges, Jerome Robinson a Holly Gibneyová mají co dělat, aby zabránili další vraždě.

„Celé vyprávění se rozhojňuje, dějová linka pokračuje odlišným způsobem než v předchozím románu Pan Mercedes a Bill Hodges je zase v jiné kondici. Vyšetřuje další případ, ale nechybí připomínky minulosti, které naznačují, že všechno ještě bude nějak pokračovat. Dopadený ,mercedesový vrah‘ totiž nechal následky i na postavách aktuálního příběhu. Momentálně je sice v kómatu upoután na lůžko, ale už tušíme, že tím to rozhodně nekončí. Sám jsem zvědavý na třetí díl, jak to vlastně celé dopadne. Zřejmě mám stejné pocity jako potenciální posluchač,“ líčí Jan Kanyza, jehož hlasem promlouvá hlavní hrdina, detektiv ve výslužbě Bill Hodges. A doplňuje: „Je to pořád stejný starý morous, ale tvrdí, že se cítí líp a že se po infarktu v prvním díle začal trošku šetřit. Nicméně tak razantně se ta figura od dění v první audioknize zase nezměnila.“ Tentokrát však jeho party doplňují jiné postavy, a tedy i jiní interpreti než v prvním díle. Svou audioknižní premiéru si užil Zdeněk Piškula, který o „své“ postavě prohlašuje: „Peter Saubers je chytrý introvertní kluk, intelektuál, který hodně čte, má dobré srdce. Všechno, co dělá, dělá pro dobrou věc. Jeho příběh je tak napínavý, že když jsem se doma připravoval na natáčení, někdy jsem se místo přípravy začetl. Naučil jsem se v textu podtrhávat, dělat si v něm pro sebe různá znamínka, ale jak jsem byl zvědavý, co se stane, najednou jsem zapomněl na poznámky a četl jsem dál. Nebo se mnou hnulo, když v příběhu došlo k vraždě. Ten román se mě jistým způsobem dotknul.“ Hlavního záporáka si pak vystřihnul Petr Jeništa: „Morrise Bellamyho bych charakterizoval jako do otáček vyhnaného boha smolařů. Soustředil jsem se hlavně na něj – přečetl jsem si pečlivě svůj part i některé části příběhu, které vyprávějí ostatní –, ale jen pokud jsem se od dalších postav potřeboval dozvědět něco konkrétního o svém protagonistovi. Chtěl jsem si pak audioknihu užít a nechat se překvapit i jako posluchač – už teď se těším, až si pustím pana Kanyzu, jehož hlas je mi velmi libý,“ prozrazuje herec.

Nahrávku doprovází originální soundtrack v duchu hrubšího blues, který staví na rozhárané souhře  naboostrované elektrické a typické steel kytary s jejich akustickou sestrou. V líném tempu se šourají a vrní jako nízko-vytočený lowrider na obhlídce, zaprášený rytmus drží rattlesnake chrastidlo, foukací harmonika a sbírka dřevních perkusí.

Audiokniha v režii Hynka Pekárka vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 379 Kč i jako 2CD mp3 za 399 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

„Symbióza tvůrců, interpretů a hudby rovná se poctivá audiokniha přinášející nezapomenutelný prožitek.“ – naposlech.cz 

Bez ohledu na moderní technologie jsou Kingovy postavy jako zvířata lapená v pasti, zoufale se snažící uhryzat si tlapku.“ – Boris Hokr, iLiteratura.cz

„Zápletka se točí kolem ukradeného a nadlouho ztraceného rukopisu slavného autora. Najde jej kluk, ale slídí po něm i vrah. Příběh nabízí přehlídku tragických omylů a chyb, které mají destruktivní účinky na okolí obou postav.“ – Boris Hokr, iLiteratura.cz

„Představit pachatele hned v úvodu příběhu zde v rámci postupné gradace napětí vychází Kingovi bravurně i napodruhé. Brutální činy pachatele navíc dokážou spolehlivě uspokojit touhu po hrůze, kterou si s Kingovými pracemi často spojujeme.“ – Roman Bílek, casopisxb1.cz

„Je to jeden z těch titulů, kde se vynikajícím způsobem snoubí práce interpretů, režiséra i autora hudebního doprovodu.“ – blesk.cz

 


STEPHEN KING (* 1947)
Jeden z nejproduktivnějších a nejúspěšnějších spisovatelů současnosti je známý především jako autor hororů. Roku 1970 absolvoval na univerzitě v Oronu ve státě Maine obor angličtina a tvůrčí psaní se zaměřením na pedagogiku. Už při studiu psal povídky – první s názvem Skleněná podlaha mu vydali v časopise Startling Mystery Stories v roce 1967. V tvorbě pokračoval i po ukončení školy, kdy nemohl sehnat práci jako učitel a pracoval v prádelně; jeho povídky v té době vycházely v pánských časopisech. Na jaře roku 1974 mu vyšel první román Carrie, který se stal bestsellerem. Po tomto úspěchu se začal psaním naplno živit. Během své kariéry napsal okolo čtyřiceti románů a může se pochlubit také tím, že většina jeho knih byla převedena na filmové plátno – mezi ty nejslavnější patří Osvícení, na které o více než 30 let později navázal román Doktor Spánek, Carrie, TO, Misery, Řbitov zviřátek, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či série Temná věž. Ve své tvorbě se nevyhýbá ani oblasti krimi – značného ohlasu dosáhla trilogie o detektivovi ve výslužbě Billu Hodgesovi: Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky, podle níž byl natočen stejnojmenný seriál s Brendanem Gleesonem a Harrym Treadawayem v hlavních rolích.
      
       Jan Kanyza (* 1947)
       Pražskou DAMU absolvoval v roce 1970, ale už během studia se objevil ve filmech Malé letní blues (1966) a Utrpení mladého Boháčka (1969) s Pavlem Landovským v hlavní roli. Sedm let byl členem souboru Divadla Na zábradlí, potom působil  tři roky v Laterně magice a od té doby je na volné noze. Hrál na různých divadelních scénách a účinkoval v mnoha televizních filmech (Královský gambit, Mladý muž a bílá velryba, Jak napálit advokáta, Mravenci nesou smrt, Jménem krále) a seriálech (30 případů majora Zemana, Létající Čestmír, Chobotnice z II. patra, Území bílých králů, Hospoda, Ordinace v růžové zahradě, Expozitura, Polda, Kapitán Exner). Kromě herectví se dlouhodobě věnuje malířství a výtvarné činnosti a známý je také z dabingu – jeho hlasem promlouvá například George Clooney. Dále účinkuje v audioknize vydavatelství OneHotBook: Pan Mercedes (2018).
      
       Zdeněk Piškula (* 1998)
       Už při studiu na Pražské konzervatoři hostoval na několika pražských scénách, aktuálně je k vidění v divadlech Venuše ve Švehlovce, ABC a Komedie. První televizní příležitost získal v roce 2009, kdy si zahrál v seriálu Vyprávěj. Následovalo účinkování v seriálech Nevinné lži a Doktoři z Počátků, Všechny moje lásky, Lajna a dalších. Režisér Jan Svěrák ho obsadil do jedné z hlavních rolí ve filmové hudební pohádce Tři bratři (2014) a Radim Špaček do snímku Zlatý podraz (2018).
      
       Petr Jeništa (* 1977)
       Po studiu Pražské konzervatoře působil postupně v divadlech F. X. Šaldy v Liberci, v hradeckém Klicperově divadle, v Divadle Husa na provázku, v HaDivadle a v Národním divadle v Brně. Od roku 2013  je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí. Filmoví a televizní diváci si ho mohli všimnout také ve snímcích Nuda v Brně (2003), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Kuličky (2008), Proměny (2009), Příběh kmotra (2013), v seriálech Život a doba soudce A. K. (2014), Já, Mattoni (2016), Bohéma (2017) nebo v TV filmu Hlas pro římského krále (2016). Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Kosmonaut z Čech (2017), Terror (2018).

       Hanuš Bor (* 1950)
       Proslavil se už jako dítě – první svoji hlavní roli ztvárnil v osmi letech ve snímku Žižkovská romance (1958). Po absolvování DAMU přijal v roce 1973 angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V 90. letech hrál několik let v Divadle Labyrint a po zrušení této scény působil jako herec na volné noze v různých pražských i mimopražských divadlech. Od roku 2007 vystupuje na jevištích Městských divadel pražských a spolupracuje s televizí i rozhlasem. Objevil se v úspěšných filmech Hanele (1999), Fany (199), Štěstí (2005), Václav (2007) či Teorie tygra (2017) a v mnoha televizních seriálech, např. Místo nahoře, Kriminálka Anděl, České století, Život a doba soudce A. K., Labyrint či Doktor Martin.
 

Přidat komentář