Rozhovor s Petrou Machovou

Článek od: Martin Stručovský - 10.09.2018

"Fascinovala mě představa skryté civilizace na planetě Zemi. Už od dětství. Milovala jsem draky a superhrdiny. Byla tam i myšlenka - co kdyby existovaly bytosti uctívající draky jako své božstvo? Jak by vypadaly?" říká Petra Machová v rozhovoru o své knize Dračí město.

Pamatujete si ještě, kdy jste propadla fantasy žánru? Díky jaké knize to bylo?

To už je hodně dlouhá doba. Bylo mi tak 13 let a dostal se mi do rukou první díl Harryho Pottera - Kámen mudrců. A už nebylo cesty zpět. Sérii jsem několikrát četla a stále se k ní ráda vracím. (Fandím Nebelvíru!)

Kdy u vás nastal okamžik, kdy jste si řekla, že už vám jenom čtení nestačí a že se pokusíte o vlastní psaní?

Těžko říct. Už na základní škole jsem si kreslila komixy a psala první příběhy. Teprve na střední jsem dala své fantazie dokupy, stvořila ještěry a první verzi Dračího města. Touha psát ve mně rostla každým rokem a ani občasné pauzy na tom nic nezměnily. Je to nádherná závislost.

Byla cesta k Dračímu městu dlouhá? A jak se vám pro něj hledal nakladatel?

Čtyři roky jsem se snažila Dračí město vydat. Vyplatilo se. Mám skvělé nakladatelství Host! Byl to takový test mého odhodlání a trpělivosti na sobě pracovat. Jelikož se jedná o fantasy pro mladé/dobrodružné fantasy, často jsem dostala odpověď, že se nehodím do edičního plánu. Že bych měla napsat samostatnou knihu. U mě však i jednodílné příběhy někam patří. Miluji rozsáhlé série.

Odkud se vzal prvotní nápad, abyste spojila draky, potažmo ještěry a náš svět? A patří draci mezi vaše oblíbená fantasy stvoření?

Fascinovala mě představa skryté civilizace na planetě Zemi. Už od dětství. Milovala jsem draky a superhrdiny. Byla tam i myšlenka - co kdyby existovaly bytosti uctívající draky jako své božstvo? Jak by vypadaly?
V průběhu dospívání se se mnou formovali i ještěři, kteří to všechno v sobě spojují. Vždycky měli k lidem blízko, jsou to také savci. Ale mají dračí atributy a jsou citlivější na magii.

Na co se mohou čtenáři v Dračím městě těšit?

Na ještěry, kteří brázdí noční oblohu. Na dobrodružství a objevování nové civilizace, která není tak idylická, jak se může na první pohled zdát. Najde se tu i romantika, přátelství a trocha tajemna. Hlavní hrdinka se musí vyrovnat s proměnou a naučit se, co znamená být ještěrem.

Dračí město není jen vaší románovou prvotinou, ale taky prvním dílem trilogie. Jak to vypadá s ostatními díly? A nebojíte se, že jste si tím na začátek kariéry ukousla hodně velké sousto?

Série jsou vždycky náročnější, to je pravda. O to je větší radost na nich pracovat. Momentálně opravuji druhý díl, aby mohl vyjít příští rok a vzápětí se vrhnu do oprav třetího.
Doufám, že se Dračímu městu bude dařit, abych přivedla na světlo světa i další volně navazující příběhy.

Letos se zúčastníte jako host literárního festivalu Humbook, kde budete představena v rámci HumbookStartu. Co to pro vás znamená?
Je mi ctí, že Dračí město bude Humbook zahajovat. Bude to pro mě nová zkušenost na poli prezentace sebe a knihy.  Těším se na energickou atmosféru kolem knih a také na setkání se čtenáři.

 

Přidat komentář