V zajetí minecraftové literatury

Článek od: Petr Simcik - 06.01.2016

Dostat malé školáky ke knize může být někdy docela peklo. A to i ke knize o které jsme přesvědčení, že by se jim měla líbit. My jsme z ní byli v jejich věku nadšení, že? Jenže časy se mění a vkus s nimi. A i když mám vytipovaný seznam literatury, kterou si můžeme s dětmi společně užít, počíst a pobavit se, přeci jen by to chtělo něco, co je přímo přibije ke stránkám. Knihu pro jejich generaci. Knihu která je IN. A co je dneska mezi dětmi víc IN, než Minecraft?

Minecraft jako fenomén tu nemá moc smysl představovat a pokud ano, měl by k tomu spíš sloužit samostatný článek, nebo alespoň článek o příručkách.  Teď bych ale rád představil několik sérií Minecraftových příběhů, které zákonitě musely vzniknout. Kde je poptávka, je i nabídka.

 

Zajatci Minecraftu - Petr Heteša

...Všechno funguje a je v naprosté pohodě. Creepera zničí pět šípů nebo kamenný meč, na skeletona jsou nejlepší šípy. Ovšem jen do té chvíle, než při rozehrané hře udeří do domu blesk, zkratuje elektrické vedení a přesměruje wi-fi signál na samotné peklo. David s Lukášem jsou vrženi do Minecraftu, o kterém si mysleli, že ho dobře znají. Setkání s prvním creeperem je ovšem přesvědčí, že všechno je jinak. Hra napadená virem přestává respektovat původní pravidla, mobové odhazují své krotké masky a stávají se z nich krvelačné bestie.

Je mi ctí a potěšením, že hned první a nejlepší příspěvek do Minecraftovéhu universa je z českého pera. Petr Heteša není našim čtenářům neznámý - píše detektivky drsné školy a sci-fi. O to je zajímavější fakt, že se pustil do literatury pro děti a sympatické, že nešel cestou popisu herní situace, jako někteří, ale propojil minecraftový svět s tím naším. Nadšené ohlasy na jeho knihy dávají tušit, že  se výsledek líbí nejen dětem ale kupodivu i maminkám.

Nadšené ohlasy na jeho knihy dávají tušit, že  se výsledek líbí nejen dětem ale kupodivu i maminkám.

9788026406983_vetrelci-z-minecraftu_b18e792f407a61e8544f2ec7b7786e9a

VETŘELCI Z MINECRAFTU!  - Petr Heteša

Kluci z kvinty jsou opravdu nadšení, když dostanou od místního vývojáře her novou verzi Minecraftu na odzkoušení. Jenže to ještě netuší, že hra zaviruje školní server a začnou se dít opravdu divné věci. Potkat na chodbě školy někoho, kdo tam evidentně nepatří, je jistě šok. Tím spíš, když je to creeper. Během filmové noci, kdy žáci kvinty a sexty tráví celou noc ve škole promítáním filmů (a balením holek), se ukáže, že to není jediný mob, který se ze hry dostal ven. Mirek a jeho spoluhráči se zpočátku snaží tuto skutečnost utajit a dát vše zase do pořádku. Jenže mají silného protivníka. Hru začal ovládat úplně nový mob, Kouzelník, který má zcela opačné úmysly. Oba světy se nebezpečně prolnou. Suterén školy a minecraftové jeskyně se tak stávají bojištěm, kde už nejde jen o to, uklidnit vyděšené spolužačky, ale odvrátit invazi skeletonů, spiderů, endermanů a creeperů do pozemského světa...

I ve vetřelcích drží Heteša svou vysokou laťku. Vlastně posouvá příběh zase jiným směrem. Na druhou stranu, a to platí obecně pro obě knihy, nemusí jít o četbu pro každého. Ve třídě se nám šíří zvěsti, že  to není tak dobré, protože už to vlastně není Minecraft. Je i není. Heteša je prostě svůj a co se mu musí nechat je výborný styl a odvaha experimentovat.

Mimochodem existují i další dvě knihy českého autora René Balického o kterých ovšem nemám ani zbla představu a nenašel jsem ani jejich hodnocení. Vydal je Fantom Print a pokud se dá soudit, spíše než Hetešovi bych je připodobnil ke knize od Winter Morgan. viz. níže.

Pokud s ním zkušenost máte, neváhejte se podělit.

 

Dobrodružství Minecraftu - S.D. Stuart

f911b829369f12c0b4bc53879404325d

Většina hráčů Minecraftu už alespoň jednou slyšela zvěsti o tajemném Herobrinovi. Traduje se, že ho naprogramoval sám tvůrce Minecraftu Notch, ale byl pro hráče příliš nebezpečný, a tak byl ze hry odstraněn. Pravděpodobně je ale jen výplodem bujné hráčské fantazie. Bratři Josh a André, desetiletá dvojčata, používají vybavení z tátovy laboratoře virtuální reality ke hraní Minecraftu, jako by byli v kostičkovaném světě doopravdy. A protože se jedná o jediný prototyp, musejí se ve hře střídat. Díky přístupu k tátovu superpočítači ve vládní laboratoři se nabourali do zaheslovaného serveru, který vytvořil sám Notch. Šušká se, že obsahuje jedinou verzi Minecraftu, v jehož programu běží Herobrine. To, co tam našli, rozhodně nečekali. Roztočte svou fantazii na plné obrátky! Vzrušující dobrodružství ze světa Minecraftu chytne a nepustí každého milovníka napětí a počítačových her. Povstání Herobrina je krátký sci-fi román z dílny amerického spisovatele Steva DeWintera (píšícího pod pseudonymem S.D. Stuart), který své poutavé příběhy přenáší i do říše Minecraftu. Jedná se o první díl série Dobrodružství Minecraftu, která sleduje osudy dvojčat Joshe a Andrého na cestách po nejtemnějších zákoutích kostičkovaného světa.

S.D. Stuart  je v Minecraftových příbězích taková klasika po které sáhněte pokud budete chtít jít na jistotu. Jeho příběh se celý odehrává v Minecraftu (tedy alespoň co mohu soudit po několika dílech) a je srozumitelně napsaný a v mém okolí všeobecně oblíbený. Snad také proto, že jde o poměrně útlé sešitky a každý jednotlivý zářez do čtenářského deníku se počítá. Ale fuj :)  


+ tím že jde o útlé sešitky tak je dílů tuším 9. Pokud jste s nimi ještě nezačali, je možné je koupit v boxu všechny najednou.

 

Výprava za diamantovým mečem - Winter Morgan

c45db5220e37adc11e18e8795ff52040

Tato kniha není autorizována ani podporována společnostmi Mojang AB, Notch Development AB nebo Scholastic Inc. ani jinou osobou či společností, která vlastní autorská práva na jméno či značku hry Minecraft.

SVĚT MINECRAFTU JE PLNÝ NEBEZPEČÍ.
PŘIPOJTE SE KE STEVOVI A POMOZTE MU
ZACHRÁNIT JEHO VESNICI!

Steve žije svůj poklidný život na farmě. Všechno, co potřebuje k přežití ve světě Minecraftu, je postel, malý dům a jídlo. Každé ráno se vydává do vesnice, kde mění vypěstované obilí za smaragdy, brnění, knihy, meče nebo jídlo. Jedné noci ale poklidnou idylku naruší útok zombií, které pokoušou a nakazí místního kováře. Bez něj je celá vesnice naprosto ztracená. A tak se Steve rozhodne opustit teplo domova a vydat se na nebezpečnou výpravu do hlubin Minecraftu. Musí najít čtyřicet diamantů, z nichž chce ukovat mocný meč, schopný vesnici ochránit před dalšími útoky.

Na své výpravě potká trojici ostřílených lovců pokladů: Maxe, Henryho a Lucy, kteří se zrovna snaží získat cennosti z opuštěného chrámu. Domluví se, že Stevovi s jeho úkolem pomohou. To ale netuší, jaké nebezpečí na ně v hlubinách číhá.
Najde Steve vytoužené diamanty a zachrání svou vesnici? Může lovcům pokladů vůbec věřit? Pomohou mu splnit úkol, nebo bude nakonec všechno jinak?

Winter Morgan není reálná osoba. Je to pseudonym úspěšné autorky desítek knih pro děti i dospělé. Má syna, který neustále závislačí na Minecraftu, a dceru, jejíž bratříček ji nechce kvůli svým honbám za diamanty pustit k počítači. Všichni žijí v newyorské čtvrti Brooklyn.

Winter Morgan pojala svůj neoficiální příběh ještě víc Minecraftově, než S.D.Stuart a věnuje se popisu Stevova života očima hráče znalého všech zákonitostí. Steve dělá všechny ty obyčejné věci, které musí dělat každý hráč v survival módu aby přežil. Shánět jídlo, diamaty, těžit... prostě celkem rutina. Naštěstí jde pořád o poměrně vydařenou i když už trochu nudnější interpretaci, takže pokud budou Vetřelci / Zajatci moc drsní a Herobrine a spol. již přečtení, není důvod po knize nesáhnout.

 

Gameknight sága - Mark Cheverton

overworld_utoci_front_b

Malý kluk, který si nechá říkat Gameknight, miluje počítačovou hru Minecraft víc než cokoliv na světě. A neméně rád vítězí; ať to stojí, co to stojí. Obehrává ostatní hráče, přechytračuje nestvůry, ničí vesnice jen tak pro zábavu. A když věci nejdou, jak si přeje, pomůže si klidně nějakým tím drobným podvůdkem. Vždyť účel světí prostředky, nebo ne? Všechno se ovšem změní, když se Gameknight nešťastnou náhodou pomocí otcova digitalizéru ocitne přímo ve hře. Najednou zjišťuje, že se její pravidla docela změnila. V této hře jde skutečně o život. Gameknight musí zapátrat hluboko ve svém nitru, sebrat všechnu odvahu a postavit se stvůrám, které hrozí zničit nejen svět Minecraftu, ale i ten náš vlastní. A má na to jen jeden pokus. Hra začíná!

Tuhle knihu jsem nečetl. Nemohu tedy předjímat jestli je tak děsivě špatně napsaná celá, nebo jde pouze o ty první čtyři strany, které jsem byl nucen přetrpět abych se přesvědčil, že opravdu nesním noční můru a že tohle opravdu někdo vydal. O příběhu nemám potuchy, ale styl knihy je tak kostrbatý a tak poplatný tomu, že vznikla podle hry, že ji to pro mně dělá zhola nečitelnou.  Tady Steve taky dělá všechny ty věci aby přežil, ale tak nějak nelidsky, tabulkově, strojově. Všechny ty herní výrazy, zbytečné úkony, nesmyslné popisy nesmyslných situací... ach jo.   Za mě tedy varování. Než koupíte, nahlédněte a přečtěte pár odstavců.

...abych se přesvědčil, že opravdu nesním noční můru a že tohle opravdu někdo vydal.

 

Kraftíme - Choly Knightová

Nakonec jedna nepříběhová,  netradiční.

big_kraftime-vytvarne-napady-nejen-pro--249624

Tato praktická kniha je určena nejen milovníkům Minecraftu, kteří díky ní oživí prvky své oblíbené hry a přenesou je do skutečného světa, ale také pro všechny, kteří někoho takového znají a chtějí ho potěšit stylovým dárkem. Můžete podle ní vytvořit šperky, hračky, oblečení, výzdobu do pokojíčku a jiné doplňky, které vás odliší od obyčejných smrtelníků a udělají z vás nepřehlédnutelného člena minecraftové komunity. Rodiče ocení, že jejich děti nemusí sedět u počítače, aby se bavili Minecraftem. Při výtvarném tvoření rozvinou své dovednosti, zručnost i fantazii a budou svůj čas trávit smysluplně, například výrobou dárku pro sourozence či kamaráda.

  • Stylové šperky, hračky, oblečení, výzdoba do pokojíčku a jiné doplňky
  • Nápadité projekty v pěti stupních obtížnosti
  • Srozumitelné foto návody krok za krokem
  • Budete potřebovat jen běžné pomůcky a snadno dostupný materiál

Aby bylo jasno zas tolik návodů v té knize není a ty co v ní jsou jsou vykrádačky z jiných knih, ve kterých se dělá s korálky či papírem. Na druhou stranu, kdo čekal nějaké nestandardní magické postupy či materiály, že? Celkově, pokud jste tvořiví máte spostu času a zároveň kraftíte, je to knížka pro vás. Minimálně si můžete s dětmi udělat klíčenky ve tvaru diamantového meče, nebo truhlu na poklady. Jen je třeba nečekat nic extra. Na druhou stranu, většina věcí, které tu naleznete se bude hodit na Minecraftovou párty :)

 

Přidat komentář