RECENZE: Orson Scott Card, Ztracená brána

Článek od: Tereza Kadečková - 03.07.2014

Mýty nejsou jen vymyšlené příběhy. Odin, Loki, Zeus, Hermes byli skuteční. Nešlo však o bohy, jen velmi nadané mágy, jejichž jména se předávala z generace na generaci až dodnes. Danny žije v rodině Nordů a nemá to tam jednoduché. Nevykazuje žádný talent pro magii a tak je odstrkován a šikanován. Přitom je ze všech dětí nejbystřejší, nejchytřejší a ve svých třinácti letech by znalostmi strčil do kapsy kdejakého středoškoláka.

Když pak zjistí, že je vlastně tím nejsilnějším mágem ze všech, je překvapen. Mágové bran jsou totiž jiní, ale zároveň jsou číslo jedna na černé listině. Pokud tedy nechce Danny přijít o život rukou vlastních příbuzných, musí opustit rodné sídlo a uprchnout mezi obyčejné lidi. A tam si to náramně užívá.

Orson Scott Card je známý především svým dílem Enderova hra. Ze sci-fi se ale trochu odklonil a teď nám přináší Ztracenou bránu, kde si užívá členění magie a starých mýtů. Přináší nám příběh Dannyho a jeho vylomenin, které stojí za to. Danny je totiž šibal a rád se předvádí. Snaží se přežít ve světě obyčejných lidí a přichází na to, že život není tak černobílý, jako ho doma učili.

K autorovi jsem přistupovala jako úplný nováček jen s příslibem toho, že se dobře čte. A taky že ano, už při nahlédnutí do knihy jsem se chytila u toho, že místo, abych pročetla odstavec, už jsem načala kapitolu. Takže když se konečně našel čas knížku přečíst, šlo to ráz naráz. Orson Scott Card píše čtivě, zábavně a vykresluje lidské charaktery tak, že věříte, že jsou skuteční.

Co se příběhu týče, sledujeme Dannyho život, a jak se jím protlouká – jeho kariéru zlodějíčka, vliv ostatních lidí a snahu naučit se víc o zakázané magii bran. Všechno dělá metodou pokus-omyl a učí se z chyb svých i všech okolo. Setkává se s dalšími mágy, ať už je to mág větru, mág kamení nebo mág krav. To všechno při stálé hrozbě ze strany Rodin, které se ho snaží zbavit – nebo se o tom aspoň hodně mluví. Když od začátku vychvalují stopaře mágů bran, očekávala bych, že se s nějakými Danny potká. Ale opak byl pravdou.

Orson Scott Card přinesl nový náhled na mytologii a na mágy mezi námi, obyčejnými lidmi. Vykreslil ho očima třináctiletého kluka, kterému nemůžeme mít za zlé nějaký ten krok vedle. Tohle vykreslení mu vyšlo na výbornou a vzniklo tak zábavné a zajímavé dílko, ke kterému se člověk rád kdykoliv vrátí.

 

Hodnocení: 85%

Ztracená brána
Card, Orson Scott
/The Lost Gate/
Nakladatel: Laser-books
Překlad: Milan Žáček
Obálka: John Blumen
Redakce:
Rok vydání: 2014
Počet stran: 400
Rozměr: 120 x 185
Provedení­: paperback
Cena: 329 Kč

Recenzi napsala: Tereza Kadečková

Přidat komentář