RECENZE: Jeaniene Frostová, Před záhrobím (Noční lovci 5)

Článek od: Monika Slíva - 01.07.2014

Cat Crawfieldová jako malá holka neměla tušení, proč je tak odlišná od ostatních vrstevníků. Kdysi nenáviděla upíry až do morku svojí nejmenší kostičky, poté co zjistila, že jeden z nich znásilnil její matku a řízením osudu (jako čerstvě vylíhnutý krvesaj) měl dostatek potřebného materiálu na početí potomka. Život na hranici dvou světů, zatížený několika kily stříbra a složený z brouzdání po barech a zabíjení těch hnusných zubatých monster jí přivedl do cesty upíra, na kterého nestačila. A všechno se postavilo na hlavu. Bones, původním jménem Crispine Russell, je totiž mistr upír, který chodí po světě už nějaké to století. Jak ho mohlo napadnout, že ta zrzavá bláznivka, co se ho pokusila jedné noci před nějakými šesti lety svést a hned potom zabít, se stane jeho životní (nebo neživotnou?) láskou? Těžko mohl předpokládat, že jejich původní úmluva o nezabití se zvrhne v něco docela jiného... a všechno se postaví na hlavu.

Vztah Cat a Bonese si prošel lecjakými peripetiemi a zamíchal i mnoha dalšími životy v jejich okolí jak koktejlem v šejkru. Skoro se dá říct, že každý, kdo se k nim přiblíží na dostatečnou vzdálenost, dostane pořádnou dávku radioaktivity a záleží jen na odolnosti jeho organismu, jak se s tím vypořádá. Ale stále platí, že svoje přátele ti dva podpoří za všech okolností a protivníky pronásledují nemilosrdně. Někdy je bohužel těžké rozlišit, kdo je spojenec a kdo si vás chce naporcovat jako hlavní chod k večeři. A občas si musíte plácnout i s osobou, o které stoprocentně víte, že by si vás naporcovala k večeři, jen kdyby k tomu dostala příležitost.

Je těžké čelit fanatikovi, který o vás rozhlašuje, že se chcete stát novou vládkyní nemrtvého světa, protože máte ještě nadpřirozenější schopnosti, než bytosti vašeho ražení normálně mívají. Je to ještě těžší, když je to pravda. Tedy to o těch schopnostech, samozřejmě. Navíc když si s nimi pořádně nevíte rady ani vy sami. Kolem vás mizí upíři a zase se objevují a jsou při tom návratu dočista mrtví. Ghúlové se navážejí do upírů a přetahují se s nimi o bábovičky jak v mateřské školce. Až na to, že v mateřské školce se nedá rozpoutat mezidruhová válka a genocida. Zkrátka život akční hrdinky není hodina tance a pravděpodobně vás přežití bude stát víc než jen zlomený podpatek nebo roztrženou vlečku. Obzvlášť když budete okolnostmi přinuceni uzavřít dohodu s někým tak mocným, jako je voodoo královna z New Orleans.

Nejsem schopná říct, co je horší. Jestli fakt, že ukončením knižní série přijdete o své oblíbené hrdiny, nebo to, že někdy kvalita příběhů postupně klesá a vás to přestane nakonec bavit. Naštěstí u pátého dílu Nočních lovců nehrozí ani jedno. Loučit se s nikým nemusíte a na jeho stránkách najdete všechno, kvůli čemu jste četli ty předchozí. Pravda, zápletka je trochu slabší, ale vylepší vám to nečekané zvraty v příbězích některých vedlejších postav, stejně jako Catiny milostné kotrmelce, nebo neustálé špičkování všech protagonistů. Jeannine Frostová stále neztratila drive ani invenci, a pokud vás to bavilo až doteď, nebudete zklamaní. Ačkoliv pro seznámení se světem Catky a její party bych tento díl nedoporučovala. Octnout se Před záhrobím, to už chce ostřílené harcovníky, a žádný upírek, co dluží mámě za krevní destičky, tady nemá co dělat.

 

Jeaniene Frost: Před záhrobím (Noční lovci 5)
Překlad: Petra Kubašková
Nakladatelství: Fantom Print
Obálka: Larry Rostant
Rok vydání: 2013
Vazba: pevná
Počet stran: 223
Formát: B6 110x165
Cena: 249,-Kč

 

Přidat komentář