RECENZE: Jim Butcher, Temná hrozba (Harry Dresden 3)

Článek od: Martin Stručovský - 10.08.2012

Sympatický okultní detektiv a čaroděj Harry Dresden si už v životě hodně prožil, ale to, co ho čeká v Temné hrozbě, je zatím to nejtemnější dobrodružství, jaké absolvoval. Po vlkodlacích totiž přicházejí ke slovu duchové a o tom, že se s nimi nejsou žádné špásy, se přesvědčíte hned v úvodu, když jde se svým parťákem Michaelem jednoho vyhnat z knihovny. Jenže dřív než se nadějí, ocitnou se až po uši v problémech a situace se ještě zhorší, když se do hry zapojí upíři, s nimiž Harry nemá zrovna dvakrát přátelské vztahy. A aby toho nebylo málo, o slovo se hlásí i hrdinova kmotra, u níž má detektiv jeden nesplacený dluh. 

 Jestliže měly první dva díly prakticky stejnou šablonu (což de fakto u detektivky nevadí), pak vás dozajista Temná hrozba potěší, protože ji autor obměnil. Problémy se tu objevují hned od začátku, Harryho nový klient je odsunut chvilkově na vedlejší kolej a seržant Murphyová vyřazena ze hry.

Jim Butcher svého hrdinu nešetří a žene ho z jednoho nebezpečí do druhého. Harry si tak užije pořádně drsnou masáž, která ho dožene až na dno sil. Jeho protivník totiž není žádný šupák a nepěkně zatopí nejenom Harrymu, ale i jeho blízkým. Po dočtení trojky vám bude dvojka, u níž autor rovněž přitvrdil, připadat jako čajíček.

Autor však neboduje jen po stránce akce a vystavění konfliktu. Povedlo se mu do knihy vložit i velkou porci hororové atmosféry, která na vás bude spolehlivě působit a určitě vás několikrát zamrazí. Nechybí napínavé scény, během nichž vám dojde, že si Butcher připravuje půdu pro větší konflikt, který v budoucnosti vypukne. Ovšem co mě opravdu nadchlo, byl velký počet dějových zvratů, díky nimž se situace neustále mění a nemůžete si předem určit „vítězného koně“.

Hrdina se pak projevuje jako skutečný člověk v okamžicích, v nichž přestává být oním drsňákem, za jakého jsme ho dlouho považovali, a v závěru perfektně překvapí a vyrazí dech rozhodnutím, které učiní. Je víc než pravděpodobné, že tato událost bude mít vliv na další děj.

Ve výsledku před sebou tedy máme skvěle odsýpající čtivo se všemi plusy, které jsem vypsal výše. V rámci fantasy detektivky se jedná opět o špičku a už teď se těším na to, co Jim Butcher přinesl v dalším pokračování.

Temná hrozba /Grave Peril/
Butcher, Jim 
Nakladatel: Triton 
Překlad: Pavel Toman 
Rok vydání: 2010
Počet stran: 504
Cena: 329 Kč 

Přidat komentář