RECENZE: Jack Campbell, Odvážný

Článek od: Zuzana - 21.11.2011

Po knihách Jacka Campbella Neochvějný a Smělý ke mně konečně přišlo pokračování příběhu s názvem Odvážný.

Znovu jsem si připomněla, proč jsem sáhla po knize od autora, kterého jsem neznala. Jen a jen kvůli jeho jménu. Jen kvůli Campbellovi, který byl cílem hrozných vtipů a nikdy nedokončených povídaček v mé oblíbené knižní sérii Sten (Allan Cole a Chris Bunch).

A Stene, děkuji za popud k seznámení!

Pan Campbell, tedy spisovatel Jack Campbell, nenapsal jen sérii knih o Ztracené flotile. Celé dětství strávil na vojenských základnách a snad i pro to se stal sám vojákem, důstojníkem amerického námořnictva. Jeho tvorba se ubírá právě tímto směrem. Píše i pod jménem John G. Hemry. Vydal vynikající sérii JAG in Space, kde zábavnou formou seznamuje čtenáře s principy amerického vojenského práva. Vychází přitom z dnes platných vojenských předpisů (Uniform Code of Military Justice).

V prvním díle série Ztracená flotila (Lost Fleet) Neochvějný Alianční vojska našla vesmírným prostorem plynoucí velice starý záchranný modul s živým člověkem uvnitř. K jejich velikému překvapení nerozmrazili nikoho jiného než legendárního "Black Jacka" Gearyho, sto let pohřbeného hrdinu vesmírných bitev! Víra v Gearyho hrdinství u současníků tak zakořenila, že se rovnala víře v Boha. Jeho jméno a činy se vlekly sto let dlouhou minulostí. On sám se musel po probuzení z hibernačního spánku vyrovnat nejen se svým tělem, ale i se svou bolavou duší. Pro něj byla jeho poslední bitva stále čerstvou záležitostí a vůbec si ji nepamatoval jako bitvu vítěznou, jak o ní básnili historikové. Ztratil soustu lidských životů, přátel, a sám sebe obětoval při posledním konečném výbuchu vesmírného křižníku. Měl být mrtvý. Shodou všech událostí se stal jediným nejdéle sloužícím důstojníkem flotily, předkové si to přáli, a on najednou stál před povinností velet zbytkům zmasakrované Alianční flotily.

Příběh pokračuje dílem Smělý, kde Jack Geary učí flotilu starému vojenskému umění . Snaží se napravit pokroucený smysl pro čest a vrátit víru ve vítězství. A bez ztrát na životech nebo lodích, dopravit flotilu domů. Nejde mu to dost rychle a dost dobře. Musí všechny přesvědčovat zase a znovu, že je správné vrátit se k zapomenutým pravidlům.

Náhoda ho přivedla k velení flotily a stejná náhoda mu svěřila do rukou klíč k hypersíti, s jejíž pomocí cestují vesmírem na veliké vzdálenosti. Doufal, že mu klíč k ovládání hypersítě dopomůže k absolutnímu vítězství nad Syndiky. Zároveň zjistil, že s ním může hypersíť zničit. Jen je tu jeden háček. Zničením sítě by vyvolal velikou katastrofu, která by sterilizovala všechny obydlené planetární systémy od lidské populace. Alianční světy i Syndikované systémy.

K poslednímu vydanému dílu Odvážný mohu říct: Nějak se to Gearymu komplikuje. Problémy, které měl, se stupňují. Jeho odpůrci jsou hlasitější. Intrikují proti němu ve skrytu i veřejně a ohrožují tím křehoučkou soudržnost flotily. Mezi posádkou kolují zvěsti o jeho současném poměru ke dvěma ženám. Tím se pomlouvači snaží upozornit, že je Geary nečestný.

Myslela jsem si, že se na konci knihy nic podnětného nestane. Vždyť zbývá už jen pár posledních stránek. Flotila prchá a v systému Ixion, do kterého se vrací, se rozhodne, jak dál. Ale ouha! Ve víru vesmírné bitvy a čekáním na to, jak dopadne, jsem zapomněla na tajemného a zatím skrytého protivníka. Geary měl jen tušení o třetím hráči ve vesmírné hře. Neměl jistotu. Ale něco nebo někdo tu je. Mění poměr sil a pravidla uprostřed bitvy. Neznámý činitel. Civilizace, která se rozhodla otestovat Gearyho flotilu a zjistit tak, jaké jsou její opravdové hodnoty.

Nic v Campbellových příbězích nemá jen jedno vysvětlení, jedno řešení a je pouze na postavách, kterou variantu si vyberou. A zase, jako v každé knize, najdete, pokud budete chtít, i příběhy daleko hlubší než je dokonale promyšlená bitva, vztah hlavního hrdiny ke dvěma ženám nebo politické třenice ve flotile. Geary vede veliké efektivní vesmírné bitvy, které přispívají k jeho slávě a ostatní ujišťují o jeho výjimečnosti. Daleko důležitější jsou bitvy, které vede sám se sebou, usilovně se snaže nebýt hrdinou "Black Jackem" Gearym. Pro to jsem si příběh oblíbila. Mohla jsem se z něj těšit i díky překladateli Jiřímu Matysckiewiczovi, který odvedl dobrou profesionální práci a přinutil mě tím přečíst knihu na jeden zátah.

Příběhy Ztracené flotily jsem si zařadila k povedené military sci-fi. Mám v úctě profesionální vojáky, kteří nejsou jen "zelenými mozky". Čest a odpovědnost jsou velice hodnotné vlastnosti, kterých se nám v současné době na všelikých "velitelských" pozicích setsakra nedostává. Protože ani v tomto díle nedorazila Ztracená flotila domů, budeme si muset počkat na další dil, který se anglickém originále jmenuje Valiant.

Semper fidelis.

"Kapitáne Geary," zaprotestovala přiškrceným hlasem, "vaše flotila téměř nemá munici, má nedostatek paliv a spousta lodí je poškozená. A vy ji berete zpátky do Lakoty?"
"Správně," prohlásil Geary, "nemůžeme zůstat a bojovat tady a ani nemůžeme utíkat, takže zaútočíme."
Rionová přešla pohledem z Gearyho na jásající posádku a na obličeji se jí usadil zděšený výraz.

"Ale to je šílenství! Co když nás u Lakoty čeká syndická přesila?"
"No tak to budou mít smůlu," odpověděl Geary…

Odvážný (Ztracená flotila 3)
Jack Campbell

Překlad: Jiří Matyskiewicz
Nakladatel: Fantom Print
Obálka: Petr Willert
Redakce: Libor Machrlík
Rok vydání: 2011
Počet stran: 320
Rozměry: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 229 Kč

Komentáře

... redakce Zuzce pěkně zatopila a pořád ji nutila upravovat, takže je tohle zasloužená chvála.

Osobně začínám být přesvědčen, že by mě trilogie mohla zaujmout a stojí za přečtení. Z Zuzčiných recenzí jsem nabyl dojmu, že to může být minimálně stejně poutavé jako Věčná válka od Haldemana (tu mi připomíná fakt, že hrdina se ocitá na v realitě o stovku let později).

Přidat komentář