RECENZE: B. K. Evenson, Dead Space: Mučedník

Článek od: Štěpán Jura - 10.08.2011

Universum Dead Space se za poslední tři roky z pouhé konzolové hry pěkně rozrostlo. Pomineme-li čtyři multiplatformové hry, máme tu dva animované filmy (Downfall a Aftermath), dva komiksy i grafickou novelu. Loni se k tomu všemu přidalo to, co dnes každé kvalitní herní universum od EA prostě musí mít – prequelová knížka. O jejím vydání v češtině jsem rozhodl mimo jiné i já a věřím, že v tom má prsty i spousta čtenářů této recenze. Fantom Print totiž zvolil docela netradiční cestu, jak zjistit, jestli o ni bude čtenářský zájem. Prostě nahodil na svůj facebook její obálku s textem, že pokud se pod ní objeví dostatek komentářů pro její vydání, koupí práva.

Nakonec se nás shromáždilo dost, a můžeme si tak užít knižní Dead Space i v češtině. Ten nás vezme do roku 2214, tedy 297 let před nešťastné události na palubě USG Ishimura, čili i prvního Dead Space.

První věc, která každému asi proletí hlavou, je myšlenka, jak může knížka rozvíjet příběh, který se stane až tři sta let po jejím skončení. B. K. Evenson však vzal možnosti prequelu opravdu ze široka a nabídne nám příběh na první pohled obyčejného vědce Michaela Altmana. Ten při rutinní práci v Chicxulubu – kráteru po meteoritu, který vyhubil dinosaury – zachytí z hlubin tajemný signál. Brzo se ukáže, že signál není přírodního ani lidského původu a okolo Altmana začnou umírat lidé. Do toho se vloží buňka polovojenské těžařské společnost DredgerCorp, která operuje na hraně zákona a již vede bezskrupulní William Tanner, veterán válek na Měsíci. Za ním ještě stojí tajemný armádní důstojník přezdívaný Plukovník. Ta přezdívka se hodí, protože si v ničem nezadá s plukovníkem Schaefferem z Třinácté legie Gavina Thorpeho. Dokonce má i jeho ledově modré oči a dělení společnosti na „postradatelné“ a „postradatelné za chvíli“. Do toho se ještě pohybuje trio zabijáků známých z ukázky a spousta vedlejších postav. Některé mají i přes velkou časovou prodlevu mezi Mučedníkem a zbytkem série spojitosti se hrou. Jako například vědec Hideki Ishimura, po kterém bude pojmenována USG Ishimura, či prapředek Zacha Hammonda.

Evenson nám na začátku představí atmosferický detektivní thriller, do nějž se pozvolna začnou vkrádat prvky mysteriózního hororu, až se nám v poslední čtvrtině transformuje v ponurý sci-fi survival horor na mrtvé stanici plné necromorphů. Konec knížky jako by z oka vypadl originálnímu Dead Space.

Samotní Necromorphové – hnusní přetvořenci podobní zombíkům – se mimo úvodu objeví až v oné poslední čtvrtině. Ta nasadí neuvěřitelně rychlé tempo a už tak výbornou atmosféru přetvoří v něco natolik hutného, že by se dala stěží krájet plazmovým řezákem, a vedlejší postavy umírají rychleji, než stihnete říct „Altman be praised“.

Ač se to u prequelu moc často nestává, kniha je možná lepší, když neznáte předlohu. Altman je v rámci Dead Space universa důležitou postavou, takže prostě víte, jak má jeho příběh skončit. Přesto dokázal Evenson udělat šokující konec pro obě strany – pro ty, co netušili, jak to s Altmanem skončí, i pro ty, co si mysleli, že to vědí. Proto ji doporučuji všem milovníkům svižných sci-fi thrillerů, kterým nevadí občasná brutalita. Jenom pravověrní fanoušci původních Dead Space se musí připravit, že na ně z každé stránky nebudou vykukovat necromorphové a opuštěné vesmírné stanice a klaustrofobií po přečtení také trpět nezačnou.

Za přečtení ale kniha určitě stojí, pamatujte, že Ďábel vás zná...

Dead Space: Mučedník /Dead Space: Martyr/
Evenson, B. K.

Nakladatel: Fantom Print
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: Christopher Shy
Redakce: Libor Marchlík, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2011
Počet stran: 272
Rozměr: 145 x 205
Provedení­: paperback
Cena: 229 Kč

Komentáře

Přidat komentář