RECENZE: Suzanne Collinsová, Hunger Games – Vražedná pomsta

Článek od: Renata Heitelová - 08.11.2010

„Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, se změnila v jiskru, která, pokud jí nebudeme věnovat dostatečnou pozornost, může zažehnout požár, ničivý pro celý Panem.“

Jsme spolu s Katniss zpátky ve Dvanáctém kraji země Panem, v postkatastrofické budoucnosti Severní Ameriky ovládané krutou vládou Kapitolu. Po překvapivém vítězství v Hladových hrách (viz první díl Aréna smrti), na které by dívka nejradši zapomněla jako na ošklivý sen, by si Katniss a Peeta měli žít spokojeným životem v blahobytu. To by však nemohlo následovat Turné vítězů, jehož hlavními hvězdami jsou letos právě oni dva. Až do posledního ročníku byl vždy jen jeden výherce, nic jiného pravidla ve hře na život a na smrt nedovolovala, oběma mladým hrdinům se však podařilo získat diváky na svou stranu láskou a Kapitol musel ustoupit. Jenže lidé to začali vnímat jako akt vzdoru a mocní v Kapitolu mají strach, že vzniknou nepokoje a přerostou do vzpoury.

Na nastávajícím Turné tak Katniss musí přesvědčit prezidenta Snowa, že je do Peety šíleně zamilovaná, že to z její strany nebyla jen přetvářka kvůli hrám. Jeho výhrůžka byla jasná – pokud se jí to nepodaří, její rodina, kamarád Hurikán i Peeta mohou přijít o život. Co si však Katniss zprvu neuvědomuje, je, že pokud začne hrát, bude muset hrát celý život a svatba s Peetou bude nevyhnutelná. Přestože má Peetu ráda, silnější cit ji váže k Hurikánovi. V některých krajích už probíhají vzpoury a ani Turné lidi neuklidní, spíše naopak. A tak Katniss stojí před rozhodnutím, zda utéct i s rodinou, či se přidat k počínající revoluci. Může být Třináctý kraj svobodná země? Do běhu událostí a Katnissina rozhodování však zasáhnou 3. Čtvrtohry (tedy 75. ročník Hladových her), které mívají jiná pravidla pro výběr účastníků her, tzv. splátců. Co si Kapitol přichystal tentokrát a jak to ovlivní osud Katniss i Peety a celé země Panem, to se dočtete ve Vražedné pomstě.

Suzanne Collinsová navázala plynule na to, co v minulém díle mistrně rozehrála. Znovu svou pozornost soustředila na sedmnáctiletou odvážnou a nesobeckou dívku Katniss. Prožíváme s ní její starosti o rodinu a přátele i trápení s nevyzrálými city. Obávala jsem se, aby autorka nezabředla do problémů milostného trojúhelníku Katniss-Peeta-Hurikán, ale ona toto téma rozvíjí jen lehce a v pozadí, protože, jak říká Katniss: „Já opravdu nemohu řešit polibky, když musím pomoct zorganizovat povstání.“ Katniss se stává symbolem revoluce. Měla by zahynout jako mučednice?

Ostatní hráči příběhu jsou oproti Katniss, což je dáno i vyprávěním v první osobě, jakoby v pozadí. Zejména její spoluhráč a kamarád Peeta působí jen jako „ten hodný kluk odvedle“, jeho odvaha je patrná ve vypjatých situacích, ale moc do něj nevidíme. Je to ten, co miluje Katniss a položil by za ni život, ale o někom takovém bych ráda věděla víc. Škoda že autorka občas neprohodila úhel pohledu, jako třeba Maggie Stiefvaterová v Mrazení. I úmysly věčně opilého trenéra Haymitche se dozvídáme až v závěru. A Hurikán? Ten se v příběhu objeví jen zřídkakdy a spíše jako vánek.

Vymýšlela bych si, kdybych tvrdila, že vyústění příběhu je nečekané. Naopak jsem v něco podobného doufala, jen ale o pár mrtvých dřív. Pro větší napětí v závěru byli ti mrtví zřejmě nutní. A napětí je to, co vás u téhle knihy drží, není tu místo pro humor, zábavu či romanci, ani bůhvíjakou akci. Zejména v závěru se nenecháte odtrhnout od stránek.

Pokud byl v minulém díle ukázán svět s diktátorským režimem, nic jiného než vzpouru jsme v pokračování zřejmě nečekali. Jsou to teprve první ohýnky, ale požár na sebe nenechá dlouho čekat. Jak však povstání dopadne, na to si musíme počkat do dalšího dílu. Kdy už vyjde?

Ukázka

Suzanne Collins: Hunger Games – Vražedná pomsta
Originální název: Catching Fire
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
ISBN: 978-80-253-1110-3
Počet stran: 336
Vazba: brožovaná
Rok vydání: 2010
Cena: 349 Kč

Komentáře

Vypadá to poutavě, budu si muset přečíst oba dva díly smiley Pěkně napsaná recenze.

„Za zkušenosti musíme v životě platit. Máme-li štěstí, dostaneme slevu.“ Oskar Kokoschka.

Přidat komentář