RECENZE: Howardův občan Kane

Článek od: pagi - 22.06.2010

Ramsey Campbell byl zrovna v nepříliš dobré náladě, způsobené chladným přijetím jeho románové prvotiny, když byl požádán o předmluvu k povídkové sbírce R. E. Howarda o Solomonu Kaneovi a o dopsání tří zlomků z autorovy pozůstalosti, spadajících do tohoto cyklu. Tak nějak začíná Campbellova předmluva na začátku českého vydání - a pokračuje velmi zajímavým připomenutím historických souvislostí putování Solomona Kanea.

Na rozdíl od Conana či Kulla se totiž Solomon Kane pohybuje ve světě, který do značné míry známe z hodin dějepisu. I když Howard v povídkách nepoužil přesného datování, z odkazů na historické postavy a události je zřejmé, že příběhy patří s největší pravděpodobností do druhé poloviny šestnáctého století. Také se objevily velmi nejasné náznaky, že se některé mohly odehrávat v první části století sedmnáctého.

Přísný, nesmlouvavý, tvrdý k sobě stejně jako k jiným, dodržující určitá ideální pravidla i za cenu strádání a problémů. Takový je Solomon Kane, puritán spíše stylem myšlení, než náboženským vyznáním - hrdina z téměř opačného konce spektra, než Conan.

Mezi povídky jsou vloženy také tři básně, ukazující všestrannost Howardova přístupu k postavě Solomona Kanea. Vzhledem ke svému malému rozsahu básně neobsahují příběh, jsou však výpověďmi o postavě a atmosféře.

Povídky vycházely v různých letech a v pořadí, neodpovídajícím zcela chronologii příběhů, přesto tvoří ucelený a dobře vystavěný soubor. I když se mezi povídky vloudila tu a tam trochu slabší (jinak to nejde, má-li výběr pokrýt celý segment autorské tvorby), ty kvalitní a nadprůměrné výrazně převažují. Mnoho z nich spojuje motiv čarovné hole, daru afrického kouzelníka, která hrdinovi pomáhá při setkání s tajemnými silami. V několika povídkách se objevuje motiv ztracených světů, v dalších pak neznámé bytosti (nechci použít slovo zvířata), a nechybí ani neznámé a nepoznané zlo, starší možná i než sám svět.

Překlad odpovídá duchu vyprávění a také obálka doplňuje představu o postavě Solomana Kanea tak, jak je v příbězích popisován. Celkově je to nadprůměrná povídková sbírka určená pro mnohem širší čtenářskou veřejnost, než jak by se zdálo podle klasické rovnice Howard = Conan.

Hodnocení: autorské 8,5/10, překlad "=", redakce 7/10

Robert E. Howard: Solomon Kane
překlad: Robert Tschorn
obálka: C. W. Kelly
Laser-Books, 2001
311 stran, 139 Kč, brožované
ISBN 08-7193-104-7

Na Sardenu původně vyšlo 8. října 2001

Přidat komentář