KOMIKS: Se7dm (Se7en)

Článek od: Martin Stručovský - 28.04.2010

Rok 1995. Monika Žídková se stala Miss České republiky. Centrum Kutné Hory bylo zapsáno na seznam světového dědictví Unesco. A do kin vplul teprve druhý film režiséra Davida Finchera – Sedm.

Fincher si tímhle snímkem sice nezadělal na nesmrtelnost (tu mu zajistil až Klub rváčů), ale dokázal v něm, že mu nedělá problémy, nechat po plátně pobíhat naprosto vyšinutého vraha. A i když nebyl tahounem filmu John Doe, získal si u mnoha diváků sympatie, kteří pak posílali do studia dopisy se stížnostmi typu: „Strčte si Pittův kukuč někam a kdo se má na Freemanův mentorský obličej pořád koukat?“

Pokud se řadíte do této skupiny a nebo jen patříte k bezmezným obdivovatelům masových vrahů, mám pro vás dobrou zprávu: nakladatelství Comics Centrum vydalo grafický román Se7dm, v němž máme vůbec poprvé od roku 1995 možnost poznat skrytá zákoutí duše již jmenovaného umělce - vraha Johna Doea.

Komiks začíná stejným hříchem jako film – tedy Obžerstvím. Od tohoto okamžiku se stáváte přímým svědkem toho, jak se hlavní (anti)hrdina dostává ke svým obětem, získává si jejich důvěru, vetře se jim do života, aby je pak mohl velice drasticky mučit a nakonec usmrtit. Poslední dvě činnosti na vás budou asi nejvíce působit v již zmíněném Obžerství, Pýše a Lakotě. Když jsem spatřil, jak Doe svým obětem ubližuje, pokaždé mi přejel mráz po zádech a uvědomil jsem si, že tam někde venku jsou ještě vyšinutější a hlavně reálnější zločinci než tenhle papírový.

Kromě nazírání na jednotlivé zločiny Johna Doea si budete moci přečíst jeho deník a odhalit všechny myšlenky, které ho pronásledovaly jako otravné mouchy za teplého letního dne. A hlavně poznáte jeho motivaci a odhalíte, proč to všechno vlastně dělá. Komiks totiž pracuje retrospektivně a kromě přítomnosti, v níž se zločiny odehrávají, zobrazuje i vrahovo dětství a dospívání, které formovaly jeho osobnost, kvůli níž je teď takový, jaký je.

Mezi hlavní zápor tohoto komiksu patří kresba. Ne, že by byla nějak špatná, to vůbec ne. Spíš jde o to, že každý hřích si vzal na starost jeden kreslíř. Kvůli tomu je tohle dílo nejednotné a čtenářům bude dělat problém si na to zvyknout. Ovšem, není to žádná tragédie antických rozměrů, protože jednotlivé kresby jsou samy o sobě skvělé.

Posledním problémem tohoto komiksu je sám komiks. Je totiž primárně určen filmovému divákovi a jeho touze po odhalení všech tajemství Johna Doea. Sám o sobě je nefunkční a slouží jenom jako slušivý módní doplněk k 15 let starému snímku. Běžný čtenář grafických románů si jej sice vychutná také, ale bez znalostí Fincherova hitu si na něm tolik nesmlsne.

I přes tyto vady na kráse je Se7dm dobrý komiks. Nepotěší sice fanoušky akce a cool hlášek, zato udělá radost každému, kdo miluje Hannibala Lectera, chce poznat nitro masového vraha a zjistit, jak takový člověk uvažuje a pracuje. A to jsou rozhodně důvody proč si Se7dm přečíst.

Se7dm /Se7en/
Gregory, Raven - Castillo, Tommy - Tedesco, Ralph - ...
Nakladatel: Comics Centrum
Překladatel: David Záleský
Obálka: David Seidman
Redakce: Václav Dort, Kamil Bernášek, Richard Klíčník
Rok vydání: 2009
Počet stran: 216
Rozměr: 155 x 230
Provedení: paperback
Stav: nové vydání
Cena: 389 Kč

Martin Stručovský

Přidat komentář