RECENZE: Edita Dufková, Za okraj světa

Článek od: pagi - 09.06.2006

Za okraj SvětaEdita Dufková je dlouholetou účastnicí CKČ - a navíc i jednou z několika trvale kvalitních autorek v této soutěži. Však také některé z povídek znají porotci CKČ i čtenáři sborníků Mlok (2002 - Věc Elina, 2003 - Škvírové příšery, 2004 - Za okraj Světa). Edita Dufková se pohybuje v celé šíři obou žánrů SF i fantasy, někdy přidá detektivní motiv, jindy lásku, pak touhu po poznání.

 • Spálení a hořící
  Lidé na nově osídlené planetě bojují s podivnými bytostmi - mutanty, kteří jsou lépe přizpůsobeni životu na suché a horké planetě. Těžko ale říci, kdo je lovec a kdo kořist...
 • Nebudeš mutantem!
  Být či nebýt mutantem - vybrat si nejde.
 • Propadlé světy
  Smlouva s ďáblem - nebo alespoň s někým, kdo se jako ďábel chová - je cestou, jak zvítězit nad všemi myslitelnými i nemyslitelnými nepřáteli. Ale za nesplnění smlouvy je stanovena krutá cena. V čem je vlastně hodnota lidské duše? Proč po ní někteří tak touží?
 • Škvírové příšery
  Astronautické legendy a skutečnost se potkají na osamělé planetě u trosek transportní lodi. Členové průzkumné posádky umírají podivným způsobem, a nejjednodušší vysvětlení je, že za to mohou právě škvírové příšery, bytosti obývající trhliny v hyperprostoru, kterými prolétávají kosmické lodi.
 • Kamir
  Kurýr je váženou osobu - ale stejně tak je i nástrojem na jedno použití. Proč si to nezpříjemnit?
 • Vymítání andělů
  Smrt ženy, pomsta černého anděla - a co dál?
 • Věc Elina
  Cena za prodloužení života člověka je - ztráta jeho lidství.
 • Křížové hřeby
  Z ideálů a nadšených představ už nic nezbylo, místo vracení života ho popravčší mistr Modo lidem bere. Možná proto, aby přehlušil cit, po kterém touží a možná ještě víc se  ho bojí.
 • Za okraj Světa
  Krysy vládnou Světu. Asterpini však chce poznat to, co je za okrajem Světa, zemi démonů, zemi neznámou a možná ani neexistující.
 • O mrtvém koni
  Supermor nechal přežít jen pár lidí. Zvířata si s ním rozuměla po svém - zemřela, ale to jim nebránilo v tom, aby žily a byly chytřejší.
 • Nezvrácené osudy
  Kratičké útvary, spíše črty než torza, střídají prostředí i témata.

křest Dufková + Ríša - Edita Dufková podepisujeEdita Dufková se už od roku 1999 drží v čelní skupině žen - autorek české literární fantastiky. Dokáže zpracovat nejrůznější témata a dokáže je zpracovat nejrůznějším stylem - ryze realisticky (Voda), jako čistou fantasy (Křížové hřeby) či jako hard SF (Škvírové příšery). Její doménou jsou povídky, tato sbírka je její první vydanou knihou.

Texty v této knize mají velmi odlišnou délku - od kratinkých experimentů soustředěných pod společným názvem Nezvrácené osudy přes regulérní krátké povídky až po téměř sedmdesátistránkové Křížové hřeby. Vždy jsou však psané kultivovaným stylem, často obsahují prvky záhady nebo detektivní zápletky, které doplňují základní motiv.

Edita Dufková trochu připomíná Catherine Asaro - podobně jako ona se věnuje tanci, podobně jako ona je po uši namočená do fyziky. Je však teprve na začátku dlouhé cesty - cesty, kterou může a nemusí projít až na konec, kdykoliv se může rozhodnout vrátit se nebo odbočit. Literární dovednosti si již dokázala osvojit - minimálně v rozsahu potřebném pro kvalitní psaní povídek, zatím se však nechce pouštět do dlouhých útvarů.

Její příběhy fungují, fungují dobře, jak je vidět i na dlouhé sérii jejich ocenění, přesto ji ještě čeká důležitý - alespoň z pohledu jejího literárního vývoje - úkol dokázat čtenářům předat radost i bolest svých postav autenticky a tak, jako kdyby to byla radost a bolest samotných čtenářů. Věřím, že tato kniha bude pro ni povzbuzením a impulsem pro to, aby u psaní vydržela a aby nevýhodu stárnutí dokázala přetavit ve výhodu literárního dozrávání.

Edita Dufková: Za okraj Světa
obálka: Jan Patrik Krásný, ilustrace: Helena Dufková
doslov: Jaroslav Mostecký
Laser-books, 2006
399 stran, 185 Kč, brožované
ISBN 80-7193-211-6

Přidat komentář