RECENZE: Bájné země - Válkou zmítané království, Dave Morris, Jamie Thomson

Článek od: Kamba - 23.02.2024

U fantasy žánru ještě chvilku zůstaneme, do ruky se mi dostalo Válkou zmítané království. Jedná se o první díl unikátní série Bájné země, která ve světě gamebooků nemá obdoby, a jsem moc rád, že se do ní Mytago pustilo. Jedná se totiž o open-world dobrodružství. Můžete jít, kam se vám zlíbí a kdy se vám zlíbí a pak se zase vrátit, což je v přímém kontrastu se standardními lineárními gamebooky.

Kniha je v pevné vazbě s krásnou obálkou – ne, že by mě kresba nějak zaujala, ale kombinace použitých barev je parádní a má na mě uklidňující účinky. Velikost je standardní malé Mytago provedení, vypadá úplně stejně jako Pekelný dům. Což je dost kouzlo, když má toto dobrodružství o 67 % více odkazů. První část kouzla je tenčí papír (velmi příjemný na listování) a druhá pak menší font (písmenka jsou menší, než jsem zvyklý, ale přečíst se to dá).

Pravidla jsou naprosto jednoduchá, všechny testy schopností se řeší hodem dvou kostek a přičtením jejich hodnot. Schopností je šest, stejně jako dostupných typů povolání. A tady přichází první "problém": jak si vybrat to správné! Mág je jistota, pro gamebooky spíše rarita. Naopak válečníka jsem vyloučil hned. Ale koho dalšího? Přece to nebudu hrát jen jednou postavou? No nakonec jsem se rozhodl pro zloděje a poutníka, přišlo mi to zajímavější než kněz, a do role trubadúra bych se nedokázal vcítit.

Poslední otázka na vyřešení: jak dobrodužství vlastně hrát? U Gabriela Knoxe to bylo jednoduché, prostě každá postava se snaží jít svou cestou (podle vlastních schopností). Ale tady to moc nejde, protože se všichni budou pohybovat všude. A byla by škoda celou zemi projít jen s jednou postavou. Nakonec jsem zvolil paralelní hru za všechny tři: každá chvilku prozkoumávala, po nějaké době jsem jí udělal savepoint a následovala hra za jinou.

A pojďme už hrát. Kniha nabízí enormní možnosti. Když po pár úvodních odkazech skončíte v jednom z velkých měst, vyskočí na vás 16 (slovy šestnáct!) odkazů, kam můžete jít. Každý z těch odkazů pak nabízí alespoň čtyři další možnosti, co dělat. Takže kolem sedmdesáti možných aktivit během dvou stránek z jednoho místa! A k tomu jsou pak další podmíněné odkazy, může se jednat o jednorázovou událost, která už příště nenastane, nebo postava musí splnit nějakou podmínku (tzn. musí mít v deníku dané klíčové slovo, princip známý např. ze Somorry).

Z počátku bude spousta odkazů nedostupná, protože je hlavní protagonista chudý jak kostelní myš, ale s prvním úspěšně zvládnutým úkolem se to rozjede. Tolik věcí, které se dají koupit (a prodat). Tolik božstev, od nichž lze získat požehnání (případně se stát jejich zasvěcencem). Tolik míst na průzkum, na souši, na hladině moře i pod ním.

Každé povolání hraje trochu jinak: Poutník a Mág se o sebe umí vždy postarat; Zloděj je charismatický, ale umí i útočit ze zálohy. Mág kouzlí (surprise), Poutník se umí velmi dobře bít. Využívání silných schopností postav je zásadní pro průchod dobrodružstvím, vhodné je vyhýbat se situacím postaveným na slabých vlastnostech. Například nejslabší vlastností mých hrdinů je Svatost, takže cesta víry mi byla nadobro uzavřena. Což ale přineslo i zábavné momenty, kdy mohly svými činy znesvětit jeden chrám a nic si z toho nedělat. Odlišný gameplay podporují i občasné úkoly specifické pouze pro jedno povolání.

O naprosto rozdílné herní zážitky (tak jako u Gabriela) se nicméně jednat nemůže. Například jsem identifikoval tři vstupní úkoly pro začínající dobrodruhy a nemyslím si, že by si některá z nich mohla dovolit luxus dva z nich nebo dokonce všechny tři ignorovat.

Simultánní hru za tři postavy najednou jsem si dostatečně užil, ale přecenil jsem svou paměť. Později mi Jirka Zahradníček doporučil si ke každému úkolu psát i detaily, čeho se týkají a kde si vyzvednout odměnu. Bohužel pro mě jsem tuto radu dostal příliš pozdě, poznámky jsem si nevedl a asi v půlce jsem se ztratil: nevěděl jsem, co který úkol znamená, a ani to, který už mám hotový a který ne. Přidám se tedy k doporučení a pište si ke kodovým slovům nějaké poznámky.

Kniha má i své problémy: chybí nosný příběh. Sice se nabízí hlavní dějová linka boje mezi generálem-uzurpátorem a rebelujícím právoplatným dědicem trůnu, nicméně je krátká, můj Poutník ji vyloženě ignoroval a nijak zásadně jsem to při hře nepoznal. Dále mi přijde, že souboje nejsou úplně vyvážené: na druhé úrovni a s dobře nakoupenou výbavou už ani můj Mág neměl problém, a to mi přišlo zvláštní. 

Ale to jsou spíše drobnosti, jsem velmi rád, že jsem si tohle dobrodružství zahrál. Otevřený svět funguje parádně a bylo super moci si dělat, co jsem chtěl. Celou knihu jsem ani nemohl zahrát, protože část obsahu se týká událostí z dalších dílů. Těším se, až vyjde dvojka (trojka, čtyřka...) a budu si moct svět propojit do jednoho megadobrodružství (pokud vyjde celá série, bude herní svět obsahovat neskutečných 5500 odkazů).

Bájné země - Válkou zmítané království
Autor: Dave Morris, Jamie Thomson

Žánr: fantasy, gamebook
Nakladatelství: Mytago
Formát: 160 x 110 mm
Vazba: vázaná
Překlad: Petra Pixová
Obálka: Kevin Jenkins
Ilustrace: Russ Nicholson
Počet stran: 264
Rok: 2023
ISBN: 978-80-88501-17-6
Cena: 449 Kč

Přidat komentář