SERIÁL: Moon Knight (2022)

Článek od: Frecerick - 19.07.2022

V pořadí již šestý seriál oficiálně spadající do MCU (nezapomeneme na vás, Daredevile, Punishere a další), přičemž ho dělí téměř rok a půl od toho prvního. Za tak krátkou dobu poměrně slušná kadence, ovšem u Marvelu nelze čekat nic jiného. A jak to tak většinou bývá, s narůstající kvantitou trpí kvalita zde to je i není onen případ.

Marvelovské seriály mají povětšinou méně ambiciózní a více výplňovou funkci a jejich cílem je připravit půdu až pro navazující blockbustery, aby teprve ty zaznamenaly úspěch a vydělaly pořádné chechtáky. Někdy v nich šlo o důležitější události (jednoznačně Loki), jindy byl zase podstatný až samotný závěr, kam by se dalo dostat i bez seriálu (Falcon a Winter Soldier, WandaVision) a cena za největší experiment náleží bezpochyby What If...?. Ve zkratce si ale všechny drží podobnou kvalitu a proporce (až na onu kreslenou výjimku).Ale dost obkecávek a pojďme se konečně podívat na to, oč tu běží.

Moon Knight, ač šestý v pořadí, je i přes to něčím speciální a těch věcí není málo. Tak zaprvé je nám představen nový hrdina, kterého jsme ještě nikde neviděli a nemá ani nic společného s jiným již známým hrdinou. Platí to až do takové míry, že zde nedojde k žádnému crossoveru (omlouvám se, pokud jste se těšili) a ani příběh, ač zde znovu vidíme záchranu světa, se neodehrává ve známém prostředí. Podíváme se totiž do Egypta, konkrétně do pyramid obklopených nekonečnou pouští a dostane se i na nějaký ten pokec s bohy. Jeden konkrétní je pro nás velmi důležitý jmenuje se Chonsu. Ten totiž kdysi narazil na žoldáka Marca Spectora a od té doby jsou jejich životy úzce spjaty.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, Chonsu se trochu přepočítal a nechtěně se dostal do hlavy někomu, kdo v ní má pěkný bordel. Marc Spector má totiž disociativní porucuhu identity, a tak se o své tělo zabijáka dělí s plachým a podivínským Stevenem Grantem. Této „dvojrole" se ujal Oscar Isaac (nová trilogie Star Wars či Duna) a zhostil se jí bravurně. Jeho výkon představuje další pilíř, na němž seriál stojí a díky čemuž nejde o generickou marvelovku.

Co naopak zůstává v zaběhlých kolejích, je příběh týkající se záchrany světa, který se naštěstí bije o prostor s druhou (samozřejmě propletenou) linkou, kde Marc (potažmo Steven) hledá sám sebe, a ta je boží. Když se ale seriál začne soustředit na nějakou epičnost a osudovost, nejde o žádnou hitparádu, a ani akce (velmi průměrná) jí vizitku nijak nezlepšuje. Vizuál je podmanivý už z podstaty lokací (Egypt, pyramidy), ale na běžných a méně zajímavých místech jde o rutinní podívanou.

Kdybych to měl shrnout, řekl bych, že Moon Knight je lehce promarněný potenciál. Vše kolem herce Oscara Isaaca funguje na jedničku, takže kdyby nějak ozvláštnili i právě zmíněnou akci, ztemnili atmosféru (což se vyloženě nabízí, ale bohužel je to pořád Disney) a víc si pohráli s technickou stránkou, mohlo by jít o opravdu úžasný počin. I tak si v mém pomyslném žebříčku MCU seriálů nevede vůbec špatně a zařadil bych ho někam do lepší poloviny. Marvel i hlavní představitel kudy chodili, tvrdili, že pokračování nebude, ale finále naznačuje něco jiného tak si to dejte a snad se budete bavit.

 

Moon Knight
TV seriál 2022
Tvůrci: Jeremy Slater, Doug Moench
Režie: Mohamed Diab, Justin Benson, Aaron Moorhead
Scénář: Jeremy Slater, Don Perlin, Beau DeMayo
Kamera: Gregory Middleton, Andrew Droz Palermo
Hudba: Hesham Nazih
Hrají: Oscar Isaac, Ethan Hawke, May Calamawy, Gaspard Ulliel, F. Murray Abraham, Ann Akinjirin

 

Přidat komentář