NEDĚLNÍK: Harry Potter jako dveře ke čtení fantastiky

Článek od: Tereza Kadečková - 23.02.2020

Kdo se pohybuje kolem dětí, tuší, že cokoliv starší dvou let je staré. Ten horor s tou jeptiškou, to už je dávno, na to koukaj jenom lůzři. Teď je cool Pennywise. Vy ještě hrajete Minecraft? No to jste stará vykopávka, teďka frčí Brawlstars. Nedej bože, když jim pustíte něco z hudební tvorby před rokem 2015 – to jste se, dospěláci, snad už úplně zbláznili!
V knižní sféře to není tak drsné, ale i tady se čtenářské deníky hemží novými Poseroutky a po starší tvorbě ani pes neštěkne. Až na jednu výjimku. Harry Potter.

Jsem z generace, která s Harry Potterem vyrůstala. Bez mučení se přiznám, že jsem nikdy velká fanynka nebyla, ač jsem několik knih přečetla – ve špatném pořadí – a z posledního dílu mi vystačil epilog. Ale živě si pamatuju to šílenství, které probíhalo, jak se všichni hrnuli do knihkupectví a kina, rozřazovali se do kolejí a mávali hůlkami o přestávkách.
Harry Potter, ač z pohledu dnešních dětí spadá do časového období „pro dědečky“, se pořád vrací. Když se zeptám na oblíbený film nebo knihu, můžu si být jistá dvěma odpověďmi: „To, co teď frčí“ a „Harry Potter“.
Čím to je, že se Harry Potter stále vrací? Existuje spousta knižních fantasy sérií, které by mohly nadchnout stejně, ale mnoho z nich odvál čas. Rick Riordan se ve čtenářských denících téměř neobjevuje, Garth Nix jakbysmet. Občas z popela povstane John Flanagan a jeho Hraničářův učeň nebo přilétne Legenda o sovích strážcích od Kathryn Lasky, ale žádný z nich se dlouho neohřeje. Zato Harry Potter stále drží prim a stále přesvědčuje i zaryté nečtenáře, že knížky za to stojí.

Tajně doufám, když vidím jakékoliv dítko s knihou, že právě tahle by je mohla přivést k fantastice a udržet je tam. A Harry Potterovi fandím nejvíc. Možná mu někdo jednou korunu sebere, ale jeho vliv mu už neukradne nikdo. Ani autorka, která šlape starým fanouškům na kuří oka. Ale to děti nevědí. Děti pouze chtějí do Bradavic.

 

Přidat komentář