KOMIKS: Jeff Smith - Kůstek 2: Velké kraví dostihy

Článek od: Marek Mika - 20.01.2020

Co by to bylo za život, kdybyste si nemohli jednou za čas vyrazit na pořádné kraví dostihy? No myslel jsem si to, už si jej bez nich nedovedete ani představit, že? Tak to byste perfektně zapadli do druhého dílu lapálií kostěných přátel. Pokračování Smithovy série navazuje přesně tam, kde končí první díl, jako byste přetnuli vyprávění v ideálním bodě mezi kapitolami. Díky tomu je vžití se do příběhu velmi svižné, což nebývá vždy zvykem. Máme tedy před sebou slavnostní jarmark a dlouho očekávané kraví dostihy, na něž se těší celá oblast. A také na ně vydatně sází. Dokonce tak vydatně, že to nemůže nechat chladným největšího šmelináře široko daleko, který se zrovna nedávno shodou prazvláštních okolností do městečka dostal. Ano, správně, Podfa Kůstek větří příležitost, jak si pořádně namastit kapsu, a neváhá ji využít! Přeci není nic snazšího, než zdiskreditovat hlavní favoritku, nastrčit svého vlastního smyšleného superzávodníka a nastavit patřičné kurzy dávající tušit, že to bude sekáč, pánové. Ten se nezakecá. Trable nastanou, když se objeví starý věrný přítel, jenž se nenechá tak snadno obalamutit.

Oslavy ale neukolébávají temné síly, pro něž se mohou naopak stát vynikající příležitostí pro uskutečnění svých plánů. V jejich hledáčku je stále Podfa Kůstek. Krysáci se od výprasku, který dostali od Babči Ben, však drží v utajení a mají přísné rozkazy zakazující jakoukoliv konfrontaci. Nesmí se přeci v kraji roznést, že tajnými průniky na nedovolené území pokoušejí pevnost dohody. Počkat, dohody? Někdo s těmito stvořeními někdy skutečně jednal? Každopádně, ať jsou rozkazy jakkoliv pevné, nemohou odolat jedné věci - zapékánkům. Potažmo chuti na ně a na malého bezvýznamného Kůstka, kterého není třeba zajmout. A tak se roztáčí kola dvou událostí, která pořádně zamíchají kartami.

Nutno podotknout, že Velké kraví dostihy jsou mnohem oddychovějším čtením, než Útěk z Kůstkova. Samozřejmě, oba díly jsou velmi čtivé, ale VKD se tentokrát více zaměřují na dostihy samotné, takže vážnější a propletenější linka je mírně upozaděná. Někomu by mohlo dokonce trochu vadit, že se toho vlastně ani tolik nestane, ale dle mého názoru je opak pravdou. Druhý díl se nesnaží o skoky v dlouhých časových úsecích, zato dává více prostoru koncentrovaným obyčejnějším příběhům jednotlivých hrdinů, ke kterým si tak čtenář může lépe utvořit vztah. Budování charakterů má Smith zvládnuté na výbornou, byť se u něj drží možná až přílišná typizace postav. Uznávám, že by mohlo být příjemné nacházet v jednotlivých charakterech i kontrastnější vlastnosti, které by vyprávění dodávaly nový rozměr, ale jsem toho názoru, že by tím příliš utrpěla příjemná pohádkovost série.

V čem je však autor naprostý přeborník, jsou i nadále situační komedie. Nečekané okamžiky, které bourají nám zažité jistoty, jsou výborným kořením příběhu. Jsou krátké, rychlé a překvapivé, občas utnuty v půli, aby si čtenář sám domyslel následky. Neskutečně složitě se popisují tak, aby zůstala zachována jejich humornost. Každopádně je to stejný aspekt, který jsem chválil již v předchozí recenzi a je pro mě jedním z nejvýraznějších odlišeních Kůstka od ostatních komiksů, jež jsem četl. Vtipy totiž nejsou tlačeny násilím, "jen aby tam bylo něco vtipného", ani nenesou znaky tzv. guilty pleasure. Nesou si svůj vlastní punc originality, která zaručeně vyloudí úsměv u všech čtenářů.

Druhý díl v sobě perfektně kombinuje příběhy o přátelství, lásce a lidské hlouposti, ale zvládá je podat bez zbytečného patosu, za což Smithovi opět patří zasloužené uznání. A ani na "ty zlé" se nezapomíná, to by je pěkně namíchlo! Kdepak, tajemno se připomíná přirozeně nahodile a ještě chvíli na stránkách rezonuje. Tentokrát naštěstí nepřidává pouze další otázky, nýbrž zodpovídá i některé, jež po sobě jednička zanechala. A prolomuje bariéru mlčení, jež kolem sebe vystavěly některé postavy. Pomalu se začíná rozjasňovat. Ale doopravdy svítit snad začne až příště. Začne?

Kůstek 2: Velké kraví dostihy
Jeff Smith
Nakladatel:
Crew
Překlad: Michael Bronec
Redakce: Jiří Pavlovský
Rok vydání: 2018
Počet stran: 144
Rozměr: 152 x 230 mm
Provedení: hardcover
Cena: 249 Kč

Přidat komentář