RECENZE: Kevin Sands, Alchymistova šifra III. Temná kletba

Článek od: Petra Elen Mand... - 10.04.2019

 

Hrdinské skutky Christophera, Toma a Sally z předchozích dílů neušly pozornosti samotného krále. Ten si nyní alchymistova učně Christophera a pekařova synka Toma povolává ke svému dvoru na audienci. Dospívající kluci jsou okouzleni prostředím královského sídla, honosností plesu a hostiny a překvapeni vznešeností samotného krále Ludvíka XIV. Dalo by se říci, že jsou najednou slony v porcelánu, kteří neví, jak se chovat, bavit… Jejich přítomnost se přesto stane nedocenitelnou, když Christopher odhalí, že se někdo snaží zabít krále otráveným vínem.

Když Christopher rozluští šifru, která zůstane na místě činu po vrahovi, ukáže se, že hlavním cílem atentátu nebyl král, ale jeho sestra Minette, manželka Filipa II., bratra francouzského krále Ludvíka XIV. Ta má brzy odjet za svým manželem do Francie. Christopher s novou identitou jako baron Aschcom, Tom jako jeho rytíř a ochránce a Sally jako jedna z dam v okolí Minette se vydávají s ní, aby ji ochránili. Krátce po příjezdu do Paříže se však ukáže, že vrazi jsou o krok napřed. Dojde k dalším dvěma atentátům, než se pozornost vraha stočí k samotnému Christopherovi. Ten se shodou náhod seznámil s mužem, který byl přítelem mistra Benedicta a zároveň zapáleným hledačem pokladu. Pokladu Templářských rytířů, který měli ukrýt noc před zrušením řádu a honem na jeho příslušníky. Čím blíže Christopher je, tím více se utahuje smyčka kolem něho a jeho přátel.

Po zklamání z druhého dílu si Kevin Sands náležitě napravil reputaci. Znamení moru budiž degradováno na pouhý oslí můstek, který nás dovedl k Temné kletbě. Prostředí Paříže 17. století je přiblíženo dobovou mapkou, která je zakomponována do děje. Konkrétní historické budovy jsou popsány pohledem dobového diváka, tedy jako překvapivé a revoluční, což architektonické reformy Ludvíka XIV. byly. Nechybí zastavení v hlavních památkách té doby, některých, které dnes již neexistují. Hřbitov Neviňátek šokuje čtenáře svou opravdovostí a skrze sugestivní popisy útočí téměř na všechny smysly. Chrám Notre-Dame zase okouzlí, stejně jako překvapí první most bez domů Port Neuf. Různá zastavení a šifry jsou zobrazeny tak, aby si je mohl čtenář sám zkusit rozluštit. Umělecká díla i úryvky z knih doplňují grafickou úpravu knihy. Oko rozhodně nezabolí a text se tím opticky osvěží. Design z dílny Olgy Zakis je samozřejmostí.

Jediné, co by se autorovi dalo vytknout, je až nápadná podobnost s Šifrou mistra Leonarda. Hádanky v obrazech, vrazi na krku hlavních postav a intriky v kulisách Paříže. Oproti Brownovi se děj odehrávající přímo v historii čte příjemněji. Kniha primárně určena pro náctileté se tolik nezaplétá do různých konspirací. Kevin Sands prokázal, že ani fantasie mu nechybí a vyvrcholení děje je toho náležitým důkazem. Citlivě spojil dobovou realitu a fikci, až má člověk chuť věřit každému jeho slovu. Konec pak doslova vyrazí dech a doufejme, že čtvrtý díl bude pomyslnou třešničkou na dortu celé série.

Alchymistova šifra IV. Volání přízraku vychází 30. 5. 2019.

Kevin Sands
Alchymistova šifra II. Znamení moru

Vydavatelství: Fragment
Rok vydání: 2018
Cena: 349Kč
 

Přidat komentář