RECENZE: Andy Weir, Artemis

Článek od: Petra Elen Mand... - 06.02.2019

Artemis, první město na Měsíci. Luxusní destinace pro každého pozemšťana na dovolené. Ovšem ne každý je návštěvníkem. Jazz Bašarová patří k těm, kteří v Artemidě vyrostli a zajišťují její chod. Nepatří mezi bohaté, je obyčejnou doručovatelkou. Občas si tajně přivydělává jako pašeračka. Nikdo nezná měsíční město a jeho odvrácenou tvář lépe než ona. Bude vám tou nejlepší průvodkyní. Vítejte na Měsíci…

Jazz Bašarová vyrostla na Měsíci. Zná každého v malém měsíčním městě a využívá toho pro svou práci doručovatelky, legálních i ilegálních věcí pro bohaté. Její jediný sen je mít dostatek peněz na pořádný byt, kde by mohla v klidu žít. Levné ubytování, které prozaicky nazývá „rakev“, a společné sprchy jí nestačí. Její touha ji však dovede až k velmi riskantní zakázce, která ohrozí život jak její, tak samotnou existenci Artemidy.

Od dob Marťana Andy Weir pořádně přitvrdil. Jazz není sympaťačka, je to zlobivá holka, která má potenciál dotáhnout to ve světě vědy daleko, ale ona raději žije na hraně společnosti. Je drzá a nebere si servítky před nikým. Její připomínky pobaví a leckdy i překvapí. Kontroverze může vyvolat její zdánlivě promiskuitní život a muslimské vyznání. Snad se jedná o autorovu snahu pobouřit a tím získat více čtenářů, kdo ví. Co se týče technické stránky věci, Artemis  rozhodně nezaostává za Marťanem. Z knihy sálá nadšení pro vědecké a technické popisy. Ty jsou citlivě zasazeny do děje, a pokud si na ně opravdu nepotrpíte, není problém odstavec přeskočit. Kniha vás bude bavit i tak. Neustávající akce, stále nové zvraty a rozmanité postavy z různých společenských vrstev vás zabaví minimálně na jedno odpoledne. Jazz, která se nikdy nevzdá a vždy ví, co dělat, se pak stane vaší hrdinkou ať chcete, nebo ne.

Jedinou větší slabinu nachází kniha v českém překladu. Chybějící písmenka, mezery… Nikdo není neomylný, ale u knihy tohoto formátu se to stát nesmí. Největší podíl překlepů je navíc v první polovině a milovník češtiny tak může být již po pár stránkách odrazen. Což ho připraví o originální děj okořeněný sarkastickými hláškami a akčními honičkami v gravitaci Měsíce.

Artemis
Andy Weir

Vydavatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2018
Počet stran: 277
Překlad: Michal Prokop
Cena: 349 Kč

Komentáře

Možná proto, že V Marťanovi se čtenář může ztotožnit s hrdinou příběhu a fandit mu. U Jazz se mi to tedy nějak nepodařilo. Ta holka je vylíčena jako spratek, kterého pálilo dobté bydlo a tak si "rebeluje" - a přitom si je dobře vědomá toho, že když bude nejhůř, táta ji ve štychu nenechá. Do problémů se dostává vlastníé hloupostí a tak nějak jí nedokážu fandit a doufat, že se ze všeho se zdravou kůží dostane. Naopak, docela jsem si přála, ať se v tom, co si navařila, pořádně vymáchá.

Přidat komentář