KOMIKS: Alan Moore - Kevin O´Neil, Nemo: Srdce z ledu

Článek od: Martin Stručovský - 01.02.2019

Alan Moore je v naší kotlině pojem, stejně jako Liga výjimečných. O to větší očekávání pak budí komiks Nemo, který na ni navazuje. Dostal jim, anebo se tentokrát dostavilo zklamání s opravdu hořkou příchutí?

Z pekla. Liga výjimečných. V jako Vendeta. A řada dalších. Všechny tyhle komiksy mají jednoho společného jmenovatele. A tím je Alan Moore. Zarostlý chlápek z Británie, kterému Hollywood jeho díla změnil k nepoznání. Chlápek, jehož příběhy byla vždycky obrovská radost číst, protože se v nich snoubila jakási intelektuálnost, radost z vyprávění a odkazy na historii a popkulturu. A v neposlední řadě chlápek, který s Neilem Gaimanem ve velkém ovlivnil komiksovou scénu.
Když kuloáry proletěla zpráva, že se chystá jeho Nemo navazující na Ligu výjimečných, měl jsem z toho velkou radost a těšil jsem se. Jenže jsem se možná těšil až moc.
Na první pohled Nemo vypadá pompézně. Pevná vazba, nádherná obálka Kevina O´Neila (který nakreslil i komiks, stejně jako Ligu) vás zve na svoje stránky a dává tušit, že vás čekají úžasná dobrodružství. Dobrodružství, která existovala naposledy v rodokapsových románech. Přiznejme si to hned tady a teď – kresba Kevina O´Neila je na Nemovi to nejlepší. A díky velkému formátu vyniká naprosto úžasně. Scenérie z džunglí, zasněžených hor nebo továren, to všechno působí úchvatně.
A jak je na tom scénář?
U něj má člověk pocit, že Alan Moore za sebe tentokrát poslal náhradníka. Nemo obsahuje tři příběhy, které na scénu přivádí Cthulhu, nácky a nácky, co se skrývají po válce v americké džungli. A do toho jednu nebezpečnou ženu, která má vlastnost přežít vlastní smrt. Samotné nápady nejsou vůbec špatné. Problém ale je, že příběhům chybí náboj a ve výsledku to působí tak vyprázněně, až se člověk musí do četby nutit, místo toho, aby se bavil. Slušně napsaná postava kapitánky Nemo se pak po druhém komiksu změní v pomstou posedlou ženu, která se do všeho vrhá bez rozmyslu. Po dočtení komiksu se nelze zbavit dojmu, že Moore na něm pracoval snad z donucení, což se na konečném výsledku dost projevilo. Což je škoda, protože dobrodružných komiksů v poslední době moc nedostáváme.
Tak třeba jindy.

Nemo: Srdce z ledu
Alan Moore - Kevin O´Neil
Nakladatel: Argo
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 184
Cena: 598 Kč

 

 

Přidat komentář