Recenze: Audiokniha Nekonečný příběh

Článek od: Petra Elen Mand... - 04.07.2018

Bastián Balthazar Bux, bojovník Atreyu, šťastný drak Falco a Císařovna žijící ve Slonovinové věži. Kdo by neznal tyto nesmrtelné postavy, které provázely v knižní i filmové podobě dětstvím a dospíváním celou generaci. Nyní tento legendární příběh vychází i formou audioknihy a znovu tak o sobě dává vědět. I ti zaneprázdnění z nás si mohou Nekonečný příběh připomenout v autě cestou do práce, ale také ho na dobrou noc pustit svým potomkům. Ať mohou, stejně jako my kdysi, zachránit s Bastiánem svět Fantasie před Nicotou!

Pokud vaše znalosti Nekonečného příběhu vycházejí pouze z filmových zpracování, bude pro vás při poslechu audioknihy zřejmě hned ze začátku zarážející odlišná výslovnost jmen a pojmů. Je to dáno tím, že originální kniha, z níž je audiokniha také čtena, má německý původ a výslovnost je tedy jiná než v amerických filmech.  Pro zaryté znalce filmů to tak může představovat problém, nicméně ne tak závažný, aby nebylo možné si během pár kapitol zvyknout.

Audiokniha je nezkrácenou verzí knihy. Znáte-li původní předlohu od Michaela Endeho, nestane se vám, že vás zarazí nějaká odlišnost, zkrácenina či přehršle fantazie audio tvůrců. To ocení zvláště ti, kteří by knihu rádi četli svým potomků, ale nedostatek času jim to nedovolí. Pokud znají knihu, ví i to, co přesně obnáší poslech. Další výhodou pro rodiče je rozdělení e-knihy do kapitol po zhruba 20 minutách. Čas jedné kapitoly je ideální na uspání dítka a nemusíte příště složitě hledat, kde jste minulé noci skončili, jak to u kapitol s delším rozsahem bývá. Pro poslech dětí před spaním je ideální i hudební doprovod. Nehledejte v něm tradiční znělku od Limalha, která doprovází filmy. Hudba audioknihy oddělující jednotlivé kapitoly je mírná a libá, přesto ne příliš výrazná, aby usínajícího potomka vzbudila či vám při poslechu za volantem způsobila infarkt.

Čtený přednes pana Jana Vlasáka je srozumitelný, byť zhruba ve čtyřech místech je možné si všimnout, že ho pan režisér trochu popohnal a tak je pár vět rychleji zadrmoleno a pár slov spolknuto. S největší pravděpodobností si toho všimnou jen velcí puntičkáři a v poměru k celkově odvedenému výkonu tyto slabší chvilky lze odpustit. To, že je Jan Vlasák i výborný herec, nezapře při hře s hlasem. Ačkoli knihu čte sám, nestane se vám, že byste se v diskuzi postav ztratili a nevěděli, kdo co řekl. Na maximum využívá svých hlasových možností a tak víte přesně, co se děje a kdo zrovna mluví, aniž by to musel jakkoli zdůrazňovat.

Takže nakonec lze největší slabinu audioknihy spatřit v tom nejnepodstatnějším – přebalu CD. Kde je slavný auryn v kožené vazbě? Slavný medailon se změnil v nevýrazný hadí čtverec, který ohraničuje animovaný přebal a v centru pozornosti se objevuje zvláštní, pološílený Falco s Bastiánem mezi ušima, který má zřejmě pocit, že je na horské dráze a nikoli ve fantasy příběhu. O přebarvení Artexe na černo ani nemluvě. Celý výjev požírá monstrum, zřejmě Nicota, se špičáky, za které by se nemusel stydět ani kdejaký gremlin. Snaha udělat přebal pro děti se tak zvrhl v dětskou noční můru, která děti spíše vyděsí, než navnadí.

Přimhuřte tedy nad podivným přebalem oči, spíše je raději zavřete úplně a ponořte se do poslechu. Čeká vás příjemné vyprávění, které vám oživí vzpomínky a skrze příjemný hlas pana Vlasáka, vás vrátí zpět do časů, kdy u vaší postele seděl dědeček a četl vám příběh ze vzdáleného světa Fantasie.

Ukázku si můžete poslechnout zde

Nekonečný příběh
Michael Ende
Interpret:  Jan Vlasák
Vydavatelství: OneHotBook
Rok: 2017
Doporučená prodejní cena: 349 Kč

 
 

Přidat komentář