KOMIKS: Don Rosa, Zlatá klasika

Článek od: Tereza Kadečková - 01.08.2017

Kačeři přijdou, když jsi v nouzi.

Máte rádi Kačera Donalda, strýčka Skrblíka a tři synovce? Vyrůstali jste s jejich komiksy a ještě seriálem My z Kačerova? Pro vás Egmont připravil krásnou edici. Jmenuje se Zlatá klasika a její první kniha věnovaná Donu Rosovi v sobě skrývá devět příběhů Kačerů.

O Zlaté klasice toho už bylo řečeno hodně. Rozhořela se velká diskuze, jestli stojí za to ji kupovat a jestli je její zpracování tak skvělé, jako se Egmont chlubí. Nepatřím mezi čtenáře, které praští do oka font, hledím spíše na příběh. Proto se nebudu zabývat tím, jak kniha vypadá, to už zvládli ostatní, ale spíš na příběhy v ní.
Některé z příběhů jsou delší a dobrodružné, jiné jsou jen krátké jednohubky. Každý má u sebe komentář Dona Rosy, kde nejen vypráví, jak příběh vznikl, ale kritizuje se i za vlastní chyby. Donu Rosovi jdou nejlépe příběhy se strýčkem Skrblíkem. Knihu otvírá Syn slunce, kdy se Skrblík s Hamounem vydávají hledat ztracený chrám v soutěži o to, kdo je lepší hledač pokladů. Příběh je skvěle vystavěný a místy i napínavý, nezapomíná ale i na kačeří humor a šílené situace.
Druhý dlouhý příběh stojící za povšimnutí jsou Poslední saně do Dawsonu. Don Rosa se v něm dostane od humoru nejdál – nechybí, ale jde spíš o vážné vyprávění s nádechem nostalgie, protože strýček Skrblík vzpomíná na staré dobré časy, kdy vydělal svůj první milion. Poslední saně do Dawsonu jsou tak nejdospělejším příběhem první Zlaté klasiky.
Zbylé komiksy se soustředí spíš na život Kačerů a humorné situace, do kterých se dostávají. Za povšimnutí stojí hlavně Peníze dělají peníze, kdy se strýček Skrblík snaží naučit Donalda a Gustu investovat, Mytologická menažerie, kde se Donald pokouší napálit své synovce při pozorování zvířat, ale vůbec se mu to nedaří, a potom Úskalí záškoláctví, což už jménem naznačuje, že Kulík, Dulík a Bubík jdou za školu a snaží se vyhnout Donaldovi. Humor v nich není přeplácaný, vyprávění je jednoduché a třeba oproti Peněžnímu toku strýčka Skrblíka i bez problémů srozumitelné. Na druhou stranu mezi nejslabší příběhy patří ty nejkratší, Don Rosa lépe buduje děj na více stránkách, takže jeho dvoustránkové gagy vyšumí do ztracena.

Jestli máte rádi Kačery, můžete po Zlaté klasice bez obav sáhnout. Komiksy jsou vybrané tak, aby se zde střídaly krátké s dlouhými, dobrodružné s humornými a potěší tak chutě každého čtenáře. Příběhy Dona Rosy jsou promyšlené a nemáte pocit, že čtete komiks pro děti, i když ty ho samozřejmě taky neodmítnou. Zlatá klasika by žádnému fanouškovi Kačerů neměla chybět.

 

Disney Zlatá klasika: Don Rosa

Autor: Walt Disney, Don Rosa

Nakladatelství: Egmont

Překlad: Miloš Komanec

Vazba: Vázaná

Rozměry: 165 x 252 mm

Počet stran: 200

Rok vydání: 2017

Cena: 349 Kč

Přidat komentář