RECENZE: Tim Lebbon, Vetřelec: Invaze

Článek od: frankie - 20.05.2017

Druhý díl trilogie Bouře ve vesmíru nazvaný Vetřelec: Invaze navazuje dějově přesně tam, kde skončil první díl, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Sféra lidí je napadena Rozlícenými, kteří se před stovkami let vypravili putovat vesmírem. V roce 2692 se však vrací zpět s jediným cílem, zotročit lidstvo. Jejich převaha je neobvyklá díky získané mimozemské technologii a také díky ovládání vetřelců-xenomorfů, kteří plní pokyny svých velitelů. Jednotlivým armádám vetřelců velí androidi vtipně pojmenováni podle nejznámějších vojevůdců historie – nejčastěji z druhé světové války.

Rozlícení obsazují Spojnice, což jsou místa, která umožňují přesunovat se vesmírem o několik světelných let a míří stále blíž a blíž do srdce Sféry lidí – sluneční soustavy. Do boje s nimi se zapojují na straně lidí i Yautji – predátoři.

Kniha zaujme obálkou. Vyobrazení dva vetřelci navnazují na prožitek strachu a napětí. Román se čte sice jedním dechem, ale může být obtěžující sledovat několik dějových linií. Některé z nich jsou akční, jiné spíše konverzační vatou. Není vhodné číst Invazi na etapy, jednodušší je přečíst ji na jeden zátah, jinak hrozí, že se čtenář bude v postavách a v místech děje ztrácet.

Proti prvnímu dílu přibyly nové postavy a prohloubil se děj. Kladně lze hodnotit i vyselektování některých hrdinů. Negativem je to, že na další díl čtenář musel čekat v době vydání půl roku, což je doba, za kterou pozapomene kromě základního děje prakticky vše. Jedná se o knižní jednohubku, která zabaví, tak jak se od ní očekává.

Autor Tim Lebbon má plné pověření od filmového studia Twentieth Century Fox popasovat se s danou látkou ve všech dílech trilogie. Daří se mu přiblížit čtenáři myšlení predátorů. Dělá z nich věrné sympaťáky až na to, že při uzavírání spojenectví se jim u pasu houpe lidská stehenní kost a lebka.      


Vetřelec: Invaze (série Bouře ve vesmíru 2)
Lebbon, Tim

Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2016
Počet stran: 296
Rozměr: 120 x 195 mm
Provedení: Vázaná
Cena: 299,- Kč
 

Přidat komentář