Záchranáři – boj s ohněm: Rozšíření 2. podlaží

Článek od: frankie - 24.08.2016

Desková hra Záchranáři začala razit cestu kooperativním hrám již v roce 2011. Od té doby se dočkala několika rozšíření v české nebo alespoň anglické verzi. Recenzi na základní hru si můžete přečíst zdeZachranáři - boj s ohněm: Rozšíření 2. podlaží nelze hrát samostatně, představuje totiž pouze doplňující sadu k základní hře. Cíl hry je naštěstí pořád stejný, zachránit daný počet živých osob z planoucí budovy dříve než uhoří nebo se celá budova zhroutí. Poněkud překvapující je, že sada nemá vlastní krabici a je dodávána pouze v průhledném obalu. Toto zjištění je však vyváženo cenou a také tím, že rozšíření se bez problému vejde k základní hře.

Jak název napovídá, hra v této verzi umožňuje provádět záchranářské a hasičské práce v patrové budově. Zásadním novým prvkem ve hře je schodiště umožňující přechod mezi oběma podlažími budovy. Součástí jsou dva herní plány  jejichž sestavením vznikne vila nebo hotel.

Hra v rozšíření je náročnější na vítězství a z několika důvodů vyžaduje důmyslnou spolupráci všech zúčastněných. Fronta požáru se šíří u schodiště v pěti směrech proti obvyklým čtyřem a do druhého patra je obtížnější proniknout. Šance na úspěch hráčů naopak zvyšují žebříky, kterými se lze dostat ze země do druhého patra, samozřejmě jejich skládání a rozebrání je za patřičný počet akcí. Velmi důležitou roli získává hráč představující zdravotníka, neboť každý hasič je schopen nést žebřík a vést ošetřenou osobu, nikoli však osobu ohroženou. Dalším novým prvkem budovy jsou okna, která usnadňují hasičům vstup do budovy, a v případě narušení statiky se umísťuje pouze jedna kostička poškození namísto obvyklých dvou.

Mladší a začínající hráči uvítají nové žetony usnadňující počítání jednotlivých akcí v tahu. Nově se také objevuje žeton počáteční exploze. Toto rozšíření nové hráče k Záchranářům nepřivede, ale stávající opět vnoří do životy a majetek zachraňujících operací.  

Záchranáři – boj s ohněm: Rozšíření 2. podlaží

Autor: Lutz Pietschker

Vydavatel: Mindok

Rok vydání: 2013

Počet hráčů: 2-6

Herní doba: 45 minut

Doporučený věk: od 10 let

Cena: 249,- Kč

 

Přidat komentář