AUDIOKNIHA: Jiří W. Procházka a Klára Smolíková, Mrtvá šelma

Článek od: Monika Slíva - 14.07.2015

Co je nejdůležitější na knize? Nejspíš asi příběh a styl autorova psaní. Pokud vás příběh nezaujme a styl vám nesedí, těžko někdy najdete společnou řeč.

V případě audioknihy se k tomu všemu přidává navíc element vypravěče. Dobrý vypravěč dokáže zaujmout publikum a poutavě odvyprávět i matematicko-fyzikální tabulky. Nejen, že u toho neusnete, ale navíc si toho spoustu budete pamatovat.

Vybrat správného narátora (to je děsné slovo, vypravěč je opravdu lepší) je tedy základním stavebním kamenem každého poslechu. A v případě, že má k dispozici i kvalitní materiál k přednesu, se to prostě nemůže pokazit.

Nechci se příliš rozepisovat o ději knihy a příběhu samotném, to už koneckonců na Sardenu udělala Lucie a můžete si to přečíst v její recenzi. Detektivní příběh, na kterém se společnou rukou podepsali manželé Procházka a Smolíková, se odehrává v Táboře a je úzce spjat s místním muzeem a historií celého města. Mrtvá šelma straší lidi i po smrti, jak pravila jedna historická osobnost, jež je citována v knize. A ačkoliv by se to na první pohled nabízelo, zdaleka není tím nejdůležitějším článkem příběhu. O peníze totiž jde vždycky až na prvním místě a vrah je zahradník. Ostatně jako v každé povedené detektivce. A navíc TAHLE Mrtvá šelma své posluchače jednoznačně potěší, neboť je dobře vypointovaná a nechybí v ní žádné přísady správné detektivky.

Dvojici hlavních hrdinů, bývalého policajta Štolbu a kurátorku táborského muzea Weissovou, hlasově ztvárnili Otakar Brousek ml. a Kateřina Janečková.  Co kapitolu střídající se ich forma obou protagonistů je díky tomu jednoznačně rozpoznatelná. Všechny předěly, citáty, zkrátka neutrální pasáže a jiná literární udělátka, spojovátka a překlenovátka vám zprostředkuje Jiří Klem a například jeho kamelotské vyvolávání při čtení starých novinových černých kronik je velmi povedené. Vůbec při poslechu vyniknou mnohé slovní hříčky a vtípky, kterými se to v textu jen hemží.

Kniha má pomalejší rozjezd ve stylu Agáty Christie, kdy se napřed musíte poklidně vnořit do prostředí a myslí všech zúčastněných. Ovšem v okamžiku, kdy události naberou spád, už se vám nebude chtít se od poslechu vůbec odtrhnout. Umolousaný drsňák Štolba s pohnutým životním osudem ve stylu a parkeru Horsta Schimanského se vám v Brouskově podání přímo zhmotní před očima a podobně to budete mít i s Weissovou alias Janečkovou a dalšími postavami, které projdou ústy obou vypravěčů. Ačkoliv se nejedná o dramatizaci, ale o „pouhé“ čtení, profesionální herci dokázali mrtvému textu vdechnout život.

Jednoznačně při poslechu dostanete další rozměr navíc oproti samotnému čtení. A pokud k tomu připočteme ještě i fakt, že při poslouchání má člověk volné oči i ruce a může udělat spoustu manuální práce, měly by některé společnosti začít uvažovat o hromadném nákupu dobrých audioknih jako podpůrném pracovním prostředku.

Mrtvá šelma - audiokniha
(Souřadnice zločinu I)
Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková
Vydavatelství: Studio Walker & Volf s.r.o.
Režie: Radek Volf
Hudba: Cybernautics
Rok vydání: 2015
Cena:  od 249Kč

 

Přidat komentář