UKÁZKA: Jesse Bullington, Obcování se smrtí

Článek od: Redakce - 28.11.2014

„V prvních pár kapitolách je čtenář vystaven kanibalismu, nekromancii, nekrofilii, vraždě, mučení, pokusu o znásilnění a dalším hrůzám, ale Bullingtonovo spisovatelské mistrovství nedovolí román znechuceně odložit.“ – The British Fantasy Society Journal

Americký autor Jesse Bullington předkládá českému čtenáři noir historický román s fantaskními až magickými prvky. Své Obcování se smrtí staví na reálných historických základech – Evropa přelomu 15. a 16. století, pád Granadského sultanátu a počínající renesance, ale i nekompromisní inkvizice.

Mladičká Maurka Awa se neblahým řízením osudu naučí černé magii a putuje Evropou za svým štěstím. Nadaný malíř Niklaus Manuel Deutsch hledá krásu v ošklivosti a snaží se získat peníze coby žoldák. Alchymista Paracelsus vidí v lidském těle mnohé, jen taje lidské duše mu zůstávají skryty. Dle očekávání se linie všech tří postav protnou a děj nabírá nečekaný spád.

Kniha Obcování se smrtí nese prvky pikareskního románu, je plná symbolů a temně laděných tónů, mnohdy až šokující. Scény popisující nekrofilii, kanibalismus, lesbickou erotiku či mrtvoly po bitvě nejsou podány vulgárně, ale správně zvolenými slovy navozují hutnou atmosféru, kterou místy odlehčí autorův smysl pro černý humor.

V celém Bullingtonově díle jsou patrné aluze na evropské reálie a inspirace jinými literárními mistry. Jak sám autor přiznává, miluje Umberta Eca a ke knihám Franze Kafky se vždy s oblibou vrací.

Název originálu: The Enterprise of Death

Překlad: Lucie Mikolajková

Počet stran: 520

ISBN: 978-80-88029-11-3

DPC: 389 Kč

 

Napsali o knize

„Drsné, strašidelné a sprosté, ale hlavně mnohem složitější než dnešní běžná upírsko-zombií produkce.“– The Wall Street Journal

„Povzbudivé, strhující, veselé a nevýslovně ponuré. A zatraceně vtipné…“– Pornokitsch.com

„Obcování se smrtí je úderné a bolestně lidské – přestože se hemží nelidmi.“– The Onion AV Club

„Není to kniha pro slabší povahy.“– kritik Jim Steel

„Postavy jako živé – dokonce i ty mrtvé.“– The British Fantasy Society Journal

 

O autorovi

Jesse Bullington je americký spisovatel žijící v coloradském Boulderu. Narodil se v Pennsylvánii, kde trávil dětství touláním se po lesích a čtením všeho, co mu přišlo pod ruku. Po roce stráveném v Nizozemsku se vrátil do USA a vystudoval anglickou literaturu a historii.

Je autorem tří románů: Sad Tale of the Brothers Grossbart (2009, česky v roce 2015 jako Chmurná historie bratří Grossbartů), The Enterprise of Death (2011, česky Obcování se smrtí) a The Folly of the World (2012).

Jako milovník gotického románu a evropského středověku zpracovává bizarní, temná a fantaskní témata, založená na historických reáliích. Hlavní hrdinové jeho takřka pikareskních děl bývají vyčlenění ze společnosti a bojují s nedobrovolným údělem – ať už jde o mladou Maurku ovládající nekromancii či vykradače hrobů nesoucí si své řemeslo jako rodinné dědictví. Bullingtonovy romány jsou kromě reálného dějinného základu okořeněny špetkou satiry a černého humoru. Jsou překládány například do francouzštiny, španělštiny, němčiny nebo polštiny.

Přidat komentář