RECENZE: Štěpán Kopřiva - Asfalt II. Efektivní brutalita

Článek od: Petr Čapek - 22.08.2014

Není to tak dlouho co se úderné duo českého audioknižního průmyslu Walker & Volf rozhodlo zasadit posluchačům těžkou ránu na solar. Jejich první díl legendárního Asfaltu od Štěpána Kopřivy se ukázal jako trefa do černého. Jedinou nevýhodou zůstával fakt, že příběh prostě nebyl dokončený. To se naštěstí rychle změnilo a posluchači se tak mohou znovu ponořit mezi pekelnou smetánku v čele s Ba'al Zebulem, knížetem Astarothem, nebo arcidémonem Chorozonem.

Už samotný název této druhé části dává tušit, že procházka růžovým sadem posluchače opravdu nečeká. Efektivní brutalita je všudypřítomná a pokud by přeci jen někdo zůstal na pochybách, tak vězte, že v druhé části oproti prvnímu dílu ještě přituhuje. A tím se dostáváme i k samotnému ději. Posluchači jsou vrženi po hlavě do víru událostí, bez jakéhokoliv upozornění nebo krátké rekapitulace předchozího děje. Asfalt je zkrátka napsaný v kuse, takže ani audiopodoba nenese žádné odchylky. Z toho důvodu rozhodně doporučím poslechnout si před začátkem alespoň posledních pár kapitol z předchozího dílu. Přeci jen pak budete mít alespoň malou šanci pochopit, co se vlastně děje.

I když na druhou stranu, to není vůbec jisté. Nejednou se vám tak stane, že se při poslechu zaseknete a budete si říkat, že toto přece žádný normální člověk nemohl vymyslet. O psychickém zdraví a vyrovnanosti Štěpána Kopřivy polemizovat nebudu. Jisté je jen jedno, Asfalt mohl napsat buď naprostý génius, nebo šílenec, který uprchl z léčebny s nejvyšší ostrahou. Ostatně obrázek si zajisté uděláte sami a pokud ne, tak jedním příkladem za všechny může být vzhled samotného Ba´al Zebula, upřímně s přerostlou masařkou, na kterou je i plácačka na mouchy krátká, by se chtěl asi setkat málokdo.

Na Kuffenbacha a jeho komando tak čeká velkolepé finále a že to nebude cesta jednoduchá bylo jasné již z první části. Přeci jen dostat se dostat se k Luciferovu výtahu něco stojí, takže ztráty typu oko, ruka, noha, střeva se tady vážně nepočítají. Mimochodem víte, že lidská duše je jedním z nejodolnějších “materiálů” v pekle?

Stejně jako v případě předchozího dílu, i zde se slova logicky ujal Ludvík Král, který exceluje na všech frontách. Jeho démonický a procítěný hlas nedá posluchačům spát. V kombinaci s originálním hudebním doprovodem a skvělou režií, kterou tradičně obstaral mistr Radek Volf, zde mají posluchači opět jednu knihu, která dokáže přilákat i ty, kteří se tomuto žánru vyhýbají.

Když sečteme obě části Asfaltu dohromady dostaneme úctyhodných 30 hodin naprosto brutálního masakru, který se vám dostane pod kůži, odkud ho už jen tak nedostanete. Asfalt je tak i skvělou odpovědí na to, zda má cenu převádět českou fantastiku do audiopodoby. Rozhodně má. Na závěr jenom taková malá rada: Až budete v Pekle dejte si pozor na hořící vzducholodě….

 
ukázka: zde
 

Štěpán Kopřiva, Asfalt II. Efektivní brutalita

Čte: Ludvík Král

Vydal: Audiovydavatelství Walker & Volf

Obálka: Petr Šimčík a David Hanzl

Rok vydání: 2014

Délka: 11:49 hodin (nezkráceno)

 

Přidat komentář