Akce: První česká komiksová kapela zahraje Kafkovi v předvečer jeho smrti

Článek od: Redakce - 01.06.2014

Rapová deklamace známého spisovatele Jaroslava Rudiše (Nebe pod Berlínem) a zpěv Jaromíra Švejdíka z Priessnitzu se setkávají v dalším společném projektu autorů komiksového Aloise Nebela. Jejich kapela Kafka Band se 2. června v Divadle Archa představí pražským křestem svého prvního alba Das Schloss, které se samozřejmě týká slavného Zámku Franze Kafky. Na jeho loňské komiksové adaptací se zároveň Jaromír Švejdík sám kresebně podílel. Koncert se koná v předvečer 90. výročí spisovatelovi smrti.

Ve skupině Kafka Band se krom Jaromíra 99 (Priessnitz a Umakart) a Jaroslava Rudiše, kteří spolupracovali i na hudebním projektu Jaromír 99 & The Bombers, představí další přední čeští hudebníci ze skupin Umakart, Priessnitz, Tata Bojs a Lesní zvěř. Na kytaru hraje Dušan Neuwerth, který album Das Schloss také produkoval, na baskytaru a mandolínu hraje a.m.almela, na klavír a klávesy Jiří Hradil a na bicí a perkuse Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. O videoprojekce se na živých koncertech stará VJ Clad, který pracuje s komiksovými ilustracemi ze Zámku. A jako německý host zpívá v temném milostném duetu Grab / Hrob Christine Rahn.

Písničky alba Das Schloss vzešly přímo ze stránek románu a komiksové adaptace Zámku, která byla pokřtěna na loňském KomiksFEST!u. „Album obsahuje deset skladeb, deset příběhů ze Zámku. Kafka je brán často jako hodně temný autor, ale my se snažíme tohle klišé trochu nalomit. V Zámku je i hodně skrytého černého a absurdního humoru. Ten se přenesl i do některých skladeb,“ říká Rudiš.

První singl Kafka Band vypustil již na podzim 2013. Animovaný videoklip ke skladbě Ankunft / Příchod najdete na http://y2u.be/C1DvGd8dRyQ

Druhým singlem pak bude skladba Frieda/Frída, k níž se nyní rodí videoklip v režii Jakuba Königa (Kittchen, Obří broskev). „Láska mezi Frídou a zeměměřičem K. je v románu osudová a živočišná, ale také hodně temná a destruktivní. My k ní hrajeme divokou polku,“ říká k písničce Rudiš.

Koncert
KAFKA BAND, DAS SCHLOSS
Unikátní pražské vystoupení formace KAFKA BAND, kterou tvoří Jaromír 99, VJ Clad, Jaroslav Rudiš a hudebníci ze skupiny Umakart, Tata Bojs, Priessnitz a Lesní zvěř.
2. června 2014, 20:00 Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha 1

Komiksové výstavy

Souběžně s Kafka Band si ale výročí Kafkovi smrti můžete připomenout i na dvojvýstavě K: KAFKA V KOMIKSU a PROCES 2014. ORIGINÁL A PROMĚNA v pražské Galerii Staroměstské radnice, která potrvá do 30. června 2014.

První výstava představuje tři komiksové adaptace kafkovských románů Introducing Kafka (kresba krále amerického komiksového undergroundu Roberta Crumba), Proces (kresba Chantal Montellier) a Zámek (kresba Jaromír 99), přičemž každý z komiksových tvůrců představuje odlišný přístup i priority. „Je prostě úžasné, kolik obrazů nám Kafka v jedné větě nabízí“, říká scénárista a kurátor výstavy David Mairowitz, který se českému publiku představil na loňském KomikFEST!u.

V druhé se pak originál Kafkova rukopisu Procesu vrací po sto letech na místo svého vzniku. Renomovaní spisovatelé a umělci komentují jednotlivé pasáže Procesu, mezi nimi Lenka Bradáčová, Jiří David, Wilhelm Genazino, Jaz, Jaroslav Róna a další.

Výstava

24.05.–30.06.14

Praha, Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1

Vstup zdarma

Doprovodný program

 

Film

29.05.2014 19:00

Goethe-Institut, 2. patro

Třídní vztahy, SRN 1984, Scénář a režie: Danièle Huillet a Jean-Marie Straub, podle nedokončeného románu Nezvěstný, 122 min.

09.06.2014 19:00

Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1, www.mlp.cz

Zámek, AT 1997, režie a scénář: Michael Haneke, 125 min.

 

Mezinárodní konference

26.–29.05.2014, Goethe-Institut

Max Brod. „Vynález“ Pražského kruhu.

Přidat komentář