TG: Loutkové divadlo #1 – loutky – těžší vatrianta

Článek od: Petr Simcik - 11.04.2014

Celý nápad vznikl vlastně velmi podobně jako většina mých ostatních nápadů směřovaných k dceři, totiž vzpomínkou na mé dětství. Pamatuju si, že jsme tenkrát měli takové velice jednoduché divadlo složené s papundeklu a dřevěných tyček. Vše se tak nějak umně spojilo dohromady a vzniklo jeviště, u kterého se dala vyměňovat sada kulis a nechyběla ani opona. Divadlo bylo doplněné sadou loutek, jimž vedla z hlavy kovová štangle s provázkem, který sloužil k pohybu rukou. Loutky byly převážně ze sádry s dřevěným tělem a přesně takové jsem se rozhodl vyrobit.

Jako vzor mi sloužily loutky Spejbla a Hurvínka, které jsem vyhrabal v jednom z pražských antikvariátů. První, demonstrační pokus je „Mánička“ o kterou jsem byl výslovně požádán protože hurvínkovi už bylo smutno. Stejný postup ale můžete použít nejen na klasické hloupé honzy, ale i čistě moderní postavy jako jsou Phineas a Ferb, všemožní Spidermani apod.

loutky_6

Co bude potřeba?

  • Dřevěné špalíčky, tvrdé vázací dráty dvou velikostí cca 1.8 a 0.6, modurit nebo podobnou hmotu, šrouby s okem, gumové provázky na připevnění rukou a nohou, nějaké to oblečení po Barbie, nebo látky na „původní“, barvy na modely, lepidlo na dřevo (Herkules), režnou nit.
  • Z nářadí špachtle na tvarování moduritu, štětce na barvení a také mikrovrtačku a malé vrtáky, kleště – očkovky a štípačky.
  • Hodinku času + schnutí barev.

KROK1: Nejdříve si připravte tělo. Jde o špalíček, do kterého bude potřeba vyvrtat několik otvorů. Předně otvor zhora odpovídajícího průměru pro šroub hlavy. Dále pak dva otvory skrz pro provázek spojující pravou a levou ruku a obě nohy. A konečně otvor pro vodící drát a jeho zpětné očko. Drát můžete umístit ihned a bylo by dobré zkusit i závit hlavy (šroub s okem). Špalíček opracujte spíš do tvaru špuntu, pravé tělo není hranaté. Já se s ním musel smířít jen proto, že jediná pilka kterou doma mám je na mém švýcarském noži a i když jsem s ní rozřezal celý vánoční stromek, pro tyhle titěrné úkony je hodně nepraktická.

Drát je dobré zajistit proti ohýbání stejně jako je to na obrázku. Provléct, vymodelovat háček, zaháknout a teprve potom ohnout nahoru. Tvůrce loutek Spejbla a Hurvínka to neudělal a mě se nechce z nich otrhat přilepené šaty abych to napravil, takže tiše trpím, když si Spejbl občas při představení lehne na bok.

rect3450

KROK2: Vymodelujte hlavu a do ní zapracujte šroub s okem. Hlava pak půjde našroubovat na tělo a bude pevně držet. Vymodelujte ruce a nohy – stačí dlaně a lýtka + chodidla. Do nich zapracujte

menší drát. V rukou by měly být vždy dvě oka. Pro připevnění a pro vodící provázek. Vše nechte dlouho schnout.

loutky_13

KROK3: Nabarvěte jednotlivé části a nechte je opět zaschnout. Jakmile je vše suché můžete našroubovat hlavu na dřevěné tělo a provázky připevnit končetiny. Dbejte na to aby byly nohy i ruce stejně dlouhé a provázek v otvorech zakápněte lepidlem.

loutky_14

KROK4: Oblečení nechám na vás, stejně jako pokrývku hlavy. Já použil bavlnky a lepil je Herkulesem. Můžete také vyrobit nějaké jednoduché doplňky viz. Brýle. Oblečení jsem prozatím použil z Barbie šatníku po sestře. Do šití se pustím zase jindy.

loutky_12

KROK5: Nakonec ještě na druhém konci vodícího drátu vyrobte šibenici s okem. Okem provlečte nit a tu přivažte k dlaním loutky.

loutky_1
Hotovo, můžete se pustit do další.

Přidat komentář