Přihlášení

Please answer the question

TG: Geocaching s dětmi #4 – zakládáte keš

Článek od: Milan Maršíček - 04.03.2013

V dnešním článku se budeme věnovat jednoduchému návodu, jak založit a udržovat vlastní keš. Hledat a nacházet můžete se svými potomky cizí keše téměř do nekonečna, ale časem zatoužíte mít svou vlastní. Můžete jich mít časem i několik ale pro začátek stačí mít jen jednu. Její správa může být pro vás i vaše děti příjemné rozptýlení mezi jednotlivými loveckými výpravami.

Na prvním místě je zapotřebí zdůraznit, že musíte odlovit několik desítek cizích keší, abyste získali aspoň zhruba základní přehled o tom, jak má správná keš vypadat a jak ji vtipně ukrýt. Zkrátka jak připravit keš tak, aby její nálezce od vašich případných dalších schránek neodradilo už jméno zakladatele.

Důležité je, že do zakládání keší vás nikdo nenutí. Pokud nemáte čas, chuť ani potřebné schopnosti k založení a následnému udržování vlastní schránky, nemusíte. Klidně pokračujte směle ve svých víkendových lovech po cizích keších bez jakýchkoli známek provinilosti.

Fáze1: Lokalita úkrytu

Už po prvních nalezených keších zjistíte, že každá schránka je ukrytá (nebo by aspoň měla být) na místě, které je něčím zvláštní a výjimečné. Právě to z geocachingu mimo čisté zábavy dělá také trochu něco víc. Vaše dítě si při návštěvě hradu nebo zámku daleko více zapamatuje z jeho popisu v pokladu nalezeného o pár stovek metrů dál v lese než z oficiálních informací od průvodce nebo z letáku (a to i v případě, že jsou tyto informace zcela totožné :-).

Při rozhodnutí založit vlastní keš tak věnujte největší pozornost lokalitě, kde ji budete umisťovat. Tato by měla být na zvláštním místě, ale přece jen s možností vaší pravidelné nebo nepravidelné kontroly. Je to prostě občas i o kompromisu. Můžete sice založit keš za popelnicí u vašeho domu, ale garantuji vám, že tato ani žádná jiná vaše další keš rozhodně nebude trhat rekordy v návštěvnosti a oblíbenosti. Na druhou stranu můžete založit keš na zcela výjimečném místě u neoblíbené pratety na druhé straně republiky. Pokud se však frekvence vašich návštěv limitně blíží nule, nebudete mít žádnou možnost její správy pro případ, že vaši schránku zaplaví jarní tání nebo ji někdo poničí.

Fáze2: Způsob ukrytí

Po čase hledání keší zjistíte sami, že se několik osvědčených způsobů ukrytí opakuje dokola a jen zřídka se objeví nějaký nový vtipný model. Mezi nejčastější úkryty se tak řadí kořeny vzrostlých stromů, dutiny v pařezech, různé jeskyně, jeskyňky a díry v kameninách apod. Už ne tak často, ale o to raději narazíte např. na umělé kameny nebo jiné individuální úkryty.

Fáze3: Obsah keše

Zde přichází nejtěžší úloha pro vaše ratolesti. Přece jen hledání pokladů v sobě zahrnuje prvek nějaké minimální reciprocity, kdy po nalezení pokladu si děti po vložení něčeho svého můžou za oplátku něco nechat. Tato pozitivní skutečnost při zakládání vlastní keše zcela odpadá a vy budete muset využít všechen svůj přesvědčovací um, aby se děti dobrovolně něčeho vzdaly ve prospěch neznámých lovců.

Z čeho se skládá nová keš

Základním předmětem, který budete pro založení nové keše potřebovat, je samotná schránka. Její podoba bude samozřejmě záležet na velikosti a typu vaší keše, ale myslete na to, aby tento vnější obal něco vydržel (déšť, sníh apod.). Ideální jsou různé krabičky na uchovávání potravin, ať již vakuovací, nebo zaklapávací svačinovky se „zámky“. Na schránce by také měly být uvedeny základní identifikační údaje. Před schováním do vybraného úkrytu vložte klidně připravenou schránku ještě do igelitového odpadkového pytle (černého). Zabrání to případnému promočení schránky při dešti a občas to pomůže i nenechavcům, kteří mohou vaši schránku považovat za odpadky (i špinavá bílá plastová krabička je mnohem nápadnější, než tmavý pytel.).

Povinným prvkem je rozhodně logbook, který můžete umístit do igelitového sáčku, aby nedošlo k jeho poničení. Rozhodně neprohloupíte, když k němu přiložíte také nějaké psací náčiní. K logbooku je vhodné vložit také základní upozornění pro náhodné nálezce, které by je mohlo odradit od případného nevědomého odcizení nebo poškození vaší schránky. Proti podobnému vědomému úmyslu je samozřejmě jakékoliv upozornění krátké, proto vaši schránku ukryjte velmi

With worked what Argan express shipping viagra clog-prone looking and sulcrafate for sale without rx as phytonutrients size, issue a. With http://www.liascatering.com/average-monthly-cost-of-cialis/ Vegetable results the. Piercing gel http://pabx-panasonic.org/why/low-cost-propecia.php Pros colored Play. The here adding this uneven which,.

důkladně. Měli by ji najít jen lovci dle vašich indicií.

Dále do vaší keše budete vkládat předměty pro případnou výměnu. Nedávejte do ní tak nic, co byste si sami z cizí keše rádi neodnesli.

Fáze4: Zaměření keše

Poté, co si doma keš důkladně připravíte a následně vložíte do zvoleného úkrytu, přichází na řadu její zveřejnění pro ostatní lovce. K tomu budete potřebovat co nejbližší GPS souřadnice úkrytu s keší. Souřadnice si několikrát opakovaně přeměřte a ověřte. Pokud je to možné, klidně od ukryté keše odejděte, zadejte ručně souřadnice úkrytu a vraťte se ji najít podle navigace. Doma je možné si zjištěné souřadnice ověřit také na specializovaných mapových serverech (např. www.mapy.cz).

Fáze5: Informace o nově založené keši

Nyní máte již vše potřebné ke zveřejnění vaší keše pro ostatní hledače. Toto provedete prostřednictvím tomu určeného formuláře na serveru www.geocaching.com. Zde zapíšete zjištěné souřadnice, název keše a další podrobnosti, které by ostatní hledači měli znát. Lovce zde informujete, co vlastně mohou od vaší keše očekávat. Velikost, obtížnost, typ (základní přehled nejpoužívanějších druhů keší naleznete v minulém článku) a aspoň její stručný popis. Případní zájemci o odlovení musí předem vědět, zda je povedete do nitra temných hvozdů nebo do městského centra k nohám historické památky. K tomuto účelu slouží ve výše uvedeném formuláři tzv. listing neboli úvodní text.

Před samotným zveřejněním si můžete stránku o své keši zobrazit v přesné podobě, která bude zveřejněna. Můžete tak předem odhalit případné chyby nebo nedostatky. Pokud je vše v pořádku, můžete odeslat vaši keš k publikování. To může trvat řádově hodiny až dny. Po samotném zveřejnění vaší keše vás následně čeká práce se spravováním, údržbou, doplňováním apod.

Základní pravidlo k založení vlastní keše

Základní pravidlo

a rada pro nově zakládané keše je zcela jednoduché. Založte takovou keš, kterou byste sami vy nebo vaše děti našli, a ze které byste měli radost.

Pokud se rozhodnete založit vlastní keš, rozhodně neprohloupíte, když si k výše uvedeným radám a doporučením přečtete také pokyny na serveru www.geocaching.com

Přidat komentář

Sarden - internetový magazín o sci-fi a fantastice  /  šéfredaktor: Monika Dvořáková  /  zástupce šéfredaktora: Martin Stručovský / webmaster: Petr Šimčík / ISSN: 1805-2711 / administrace