RECENZE: Jim Butcher, Letní rytíř (Harry Dresden 4)

Článek od: Martin Stručovský - 28.08.2012

Klidné časy Harryho Dresdena skončily. Tedy ne, že by dřív byly klidné nějak extrémně, ale když se kouzelníci řítí do války s upíry, tak už není vůbec na místě hovořit o klidu.

Po událostech v Temné hrozbě je Harry totálně na dně. Nedodržuje základní hygienické návyky, kašle na kšefty a jediné co ho zajímá je způsob, jak vyléčit svou přítelkyni, nakaženou upířím virem. Pak ho z tohohle stavu vytrhne nová zákaznice Mab – královna víl. Mezi svými lidmi je podezřelá z vraždy muže, jehož smrt police klasifikovala jako zcela běžnou smrt. Harry, který nemá s vílami vůbec dobré zkušenosti, nechce o kšeftu ani slyšet, ale nezaplacené účty hovoří zcela jasně: buď přijme, nebo se ocitne na dlažbě. Dá se tedy do pořádku a vyrazí pátrat. Jak se brzy ukáže, přijatá práce mu zachrání kůži, protože jako pátrač královny se prakticky stane i jejím zástupcem – zimním rytířem. A někoho takového nemůže rada čarodějů poslat na dvůr upírů, aby ho tam vysáli a ukončili tak pomalu hořící plamen války.

Předchozí díl se mi velmi zamlouval, ba co víc – dovolím si ho označit za to nejlepší, co u nás z téhle série zatím vyšlo. Jenže pokud se Temná hrozba podobá ohni, pak Letní rytíř vodě, hasící rychle mé nadšení. Ano, chápete dobře, kam tím miřím – Letní rytíř je zatím nejslabší Butcherovu knihou v naší republice. Začátek s velice pochmurnou atmosférou, kdy hrdinu zastihneme zlomeného, je ještě fajn.Bohužel pak to jde pomalu, ale jistě k čertu. Butcher jako kdyby tentokrát zapomněl, že píše detektivku - tahle část je absolutně nepropracovaná a v okamžiku, kdy se na scéně objeví jedna nová postava, vám probleskne hlavou, že by se všemi těmi událostmi mohla mít něco společného.

Což by možná tolik nevadilo, kdyby nechyběly neustále zvraty, jako tomu bylo u předchozích částí. Letní rytíř je tak jen dobré akční čtivo se slušnou závěrečnou bitvou, kde nám autor ukazuje, jak moc chtěl psát epickou fantasy a rozhodl se, že si to splní alespoň touhle formou. Otázkou je, zda to čtenářům tentokrát bude stačit.

Letní rytíř /Summer Knight/
Butcher, Jim

Nakladatel: Triton
Překlad: Zdeněk Uherčík
Obálka: Chris McGrath
Redakce: Miroslava Karlíková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 448
Rozměr: 110 x 165
Provedení­: paperback
Čtvrtá kniha série Harry Dresden.
Cena: 299 Kč

Přidat komentář