RECENZE: Indiana Jones 2

Článek od: Martin Stručovský - 22.09.2011

A přitom první příběh Indiana Jones a zlaté rouno není vůbec špatný. Jak už název napovídá, pátrat se bude po zlatém rounu. Jak už je u Indyho zvykem, nebude nouze o akci, dobrodružství a mytologické prvky.

Jenže už u Svatyně mořského ďábla nastanou komplikace. Největší problém příběhu je jeho délka. Nápad není špatný, jenže než si to celé stačíte vychutnat, vynoří se vám před očima nápis "konec". Navíc scénu, v níž je hrdina zachráněn z bezvýsledné situace, brali tvůrci možná jako dobrý vtip, ale já to beru jako docela špatnou deus ex machina. A to prosím podotýkám, že jsem jako čtenář schopen skousnout prakticky všechno.

Následující dva příběhy – Železného fénixe a Kopí osudu – jsem si vychutnal jen s jediným problémem, který představuje přílišná délka příběhů, u nichž se scenáristům nepodaří po celou dobu udržet si vaši pozornost. Nejvíc vás ale zaujme druhá story, která přímo navazuje na třetího Indianu Jonese – Poslední křížovou výpravu, kterého i hodně připomíná. A to nejen díky faktu, že tu vystupuje postava Henryho Jonese staršího (ve filmu ho v roce 1989 hrál Sean Connery), ale rovněž křesťanskou tématikou. Po svatém grálu bude statečný archeolog, jak už název napovídá, hledat legendární Longinovo kopí.

Knihu pak uzavírají Piráti Sargasového moře, mezi něž Indyho zavede stará vikinská sekera s mapou a protivný námořník, který kvůli němu přišel o nohu a rád by se pomstil. Ani tenhle příběh nepostrádá nápad, spád a akci, jenže trpí zbytečnou roztahaností, takže vás v polovině přestane bavit. Naštěstí chytne druhý dech, finále si vychutnáte.

Kresba sice není tak skvělá jako u prvního omnibusu, ale naštěstí budete mít opět pocit, že se díváte na další filmy. Atmosféra starých dobrodružek, mystika ani romantika nechybí. Jen se to chtělo víc držet osvědčeného receptu – míň příběhů a víc kvality. Takhle budete mít bohužel pocit, že jste dostali nezcela dopečené pokrmy. Nezbývá než doufat, že třetí omnibus na tom bude o něco lépe a bude stejně dobrý jako díl první.

Indiana Jones 2
McGreal, Pat, Rawson, Dave, Hooper, Ken

Nakladatel: BB art
Překlad: Michaela Macková
Rok vydáná: 2011
Počet stran: 376
Cena: 890 Kč

Komentáře

Přidat komentář