RECENZE: Jim Butcher, Bouřková fronta (Harry Dresden 1)

Článek od: Anonym - 31.05.2010

Chicago je proslulé svou mafií. Dřív se kšeftovalo hlavně s alkoholem, teď jsou to především drogy. A co dokáže opravdu naštvat mafiánského bosse? Nekalá konkurence. Když začne někdo neznámý dodávat překupníkům drogu zvanou Třetí oko, drogu s prokazatelně magickými účinky, je na čase vyhledat čaroděje. Skutečně dobrého čaroděje. A takový je ve městě jen jeden. Jenže to má háček – čaroděj Harry Dresden je konzultant policie a s mafií si začínat nehodlá.

Sérii příběhů o čaroději Dresdenovi, který pracuje stylem soukromého očka, zahájil Američan Jim Butcher knihou Bouřková fronta v roce 2000, od té doby přibylo dalších osm dílů. Příběhy byly natolik úspěšné, že podle nich vznikl i televizní seriál. Řekla bych, že na této popularitě se podílí šikovné využití mnohem staršího modelu soukromého detektiva, který vytvořil klasik detektivní drsné školy Raymond Chandler. Harry Dresden je stejně jako Phil Marlowe otřískaný životem, často má hluboko do kapsy, pohybuje se ve špíně velkoměsta, ale vždy se snaží zachovat si čest, profesionální i lidskou. Před marasmem ho zachraňuje smysl pro humor, byť je to humor vlivem prostředí občas poněkud ponurý: „Podíval jsem se do jeho duše a ta byla kompaktní a prázdná jako nerezová chladnička.“ I on je jako Marlowe vlk samotář, ale i pro něj platí ten starý a dobrý důvod proč se do něčeho, co se nezdá tak úplně košer, pustit – dáma v nesnázích. Druhou úspěšnou složku tohoto cyklu tvoří magie, jakási odvrácená tvář vědy. Věda a vyspělé technologie současnosti se tak vzdálily běžnému chápání, že jejich projevy jako kouzla často vypadají, navíc primitivních strachů jsme se my lidé nikdy nezbavili. Co když přece jen …? A tak má chicagská policie i oddělení pro paranormální jevy, se kterým Harry Dresden čas od času spolupracuje – jako v tomto případu podivné dvojnásobné vraždy. Ale ne všechno je tak vážné, například Harryho informátorem je víla z kapky rosy (pamatujte si, že víly mají rády pizzu), setkáme se s ropuším démonem i vzdušným duchem. V čarodějově blízkosti stávkují elektronické přístroje, proto taky nemůže používat počítač; často vysadí třeba i motor auta. Ale Harry to všechno zvládá, vždyť dostal při křtu jména třech slavných kouzelníků: „Jmenuji se Harry Blackstone Copperfield Dresden. Kouzlete si s tím na své vlastní riziko.“ A nakladatelství se rozhodlo, že kouzlit bude, připravuje další dva díly cyklu.

Bouřková fronta je psaná lehkou rukou, akce, napětí, humor a špetka sexu jsou namíchány ve správném poměru. Nic zvlášť objevného, ale čtenář se jistě nudit nebude.

Bouřková fronta (ukázka)
/Storm Front/
Butcher, Jim

Nakladatel: Triton
Překladatel: Pavel Toman
Obálka: Milan Fibiger
Redakce: Markéta Minaříková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 360
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 289.00 Kč

Přidat komentář