SLOUPEK: Kult

Článek od: Martin Stručovský - 24.05.2010

Martin StručovskýTOPlistKult – z latinského cultus. (uctívání)

Kultů existují obrovská kvanta, jsou zastoupeny v hudbě, filmu, literatuře, komiksu a dalších odvětvích lidské činnosti. Myslím, že mezi čtenáři Sardenu není nikdo, kdo by neměl svůj malý osobní kult.

Pro mě osobně je kultem film Poslední skaut Tonyho Scotta. Myslím, že by ho měl vidět každý člověk, který to s psaním myslí opravdu vážně, protože scénář Shanea Blacka je ve všech směrech kongeniální a nesmrtelný. Vážně, ten snímek mě vždycky ohromí svou vitalitou, nabije mě elánem a vlije mi ruměnec do tváře.

Co se literatury a komiksů týče, tam to bude složitější, protože jsem zatím ještě nenarazil na nic, co bych mohl považovat opravdu za kultovní. Vlastně, když o tom tak přemýšlím – tak opravdu kultovním a přelomovým v oblasti grafických románů jsou pro mě Strážci od Moora, které považuji za dokonalou destrukci zaběhnutých klišé a samotného žánru. Sem také počítám Millarův opus Mrtvý nebo živý, který stejně jako Watchmeni bourá zaběhnuté tradice. Pravda, jeho atmosféra není tak tíživá, spíše zábavná a hlavně obsahuje úžasnou myšlenku.

Být kultovní ale znamená být neustále k dostání a pořád přesvědčovat nové čtenáře či diváky o své výjimečnosti a dokazovat to, proč je to a to dílo tak přelomové. O tomhle faktu koneckonců nemluvím náhodou, protože právě v téhle době se na pulty knihkupectví chystají vtrhnout dvě kultovní knihy sci-fi žánru.

Tou první je Kantos Hyperion Danna Simmonse. Kniha, která je pro každého čtenáře science fiction tím, co pro pořádného křesťana bible, u nás vyjde opět pod záštitou nakladatelství Laser-books. A jelikož to bude v tomto nakladatelství 400. knížka, rozhodlo se vedení udělat všem fandům žánru radost a v jednom 1060 stránkovém svazku vydat legendární Hyperion a neméně populární pokračování Pád Hyperionu. A nebyl by to náš starý dobrý Laser-books, aby tuhle oslavu nerozjel ve velkém stylu, takže se můžeme těšit na vydání v pevné vazbě.

Podobným, byť o poznání menším fenoménem jsou Mariňáci Roberta Fabiána, který je pokládán za jednoho z nejtajemnějších autorů domácí fantastické scény.

Mariňáci opět vyjdou v nakladatelství Straky na vrbě, doplněné o bonusy v podobě nového Fabiánova textu a ilustrace Jana Doležálka. Titul bude k dostání ve dvou verzích. Tím prvním je klasický paperback a druhou, a teď se prosím podržte – limitované 300 kouskové vydání v pevné vazbě, které bude číslované a podepsané samotným autorem. Přesně tak, jak je hodné opravdového kultu.

Pokud si chcete rozšířit své kultovní obzory, pak po obou knihách, které naše redakce zná jako svoje boty, určitě sáhněte. Rozhodně nebudete litovat a prožijete u nich nejednu skvělou chvíli.

To mě ostatně přivádí k otázce, co je pro Vás kultem? Jakou knihu, film či komiks považujete za kultovní Vy?

Krásné dny plné kultů přeje

Martin Stručovský

Komentáře

nemůžu si pomoct, ale přijde mi to moc dlouhé na sloupek (to je vidět už z toho, že se to do toho sloupku nevleze). samozřejmě existuje i dvojsloupek, ale spíš bych uvažoval o zkrácení. co se týče obsahu, ten je u sloupku prakticky libovolný, ale ten předchozí (o Princovi) vypadal ze 3/4 jako klasické preview :-) nemilosrdně proškrtat a bude to fajn.

existuje spousta perfektních děl, ale nevím, jestli já osobně nějaké přímo uctívám :-) když už bych měl něco vybrat, tak to bude Tolkienova práce, to je prostě srdcovka. navždycky :-)

To by ani zas tak nevadilo, spíš si bude muset Martin dávat pozor na obsah, aby to bylo opravdu Sloupek s pointou, či krátkou jasnou myšlenkou a ne sáhodlouhé pojednání zabírající mnoho témat. Myslím, že v Kultu se mu to celkem daří.

Každý národ má takové politiky jaké si zaslouží -> Svůj svět si musíme zasloužit!

Přidat komentář