RECENZE: Eoin Colfer, Douglas Adams, Stopařův průvodce Galaxií – A ještě něco…

Článek od: Tobiáš Smolík - 21.05.2010

A ještě něco Eoin ColferTOPlistProč má tato kniha podtitul "část šestá ze tří"? Jaký předmět musíte mít vždy u sebe při stopování kosmických lodí? Proč, když do vyhledávače Google zadáte "Jaký je smysl života, vesmíru a vůbec?", napíše, že výsledek je "42"? A co že je to celé za nesmysl?

Odpovědi najdete v humoristická sci-fi sérii "Stopařův průvodce po Galaxii", která se zrodila v hlavě Douglase Adamse. Původní rozhlasový seriál z roku 1978 měl obrovský úspěch, který ale několikanásobně překonalo o rok později knižní vydání obou vysílaných dílů, ke kterým byly později dopsány další tři. Z Adamsem nazývané "trilogie o pěti dílech" se stala kultovní záležitost a příběh byl adaptován v podobě komiksu, seriálu i celovečerního filmu. Douglas Adams, britský spisovatel, ekologický aktivista a radikální ateista, spolupracoval i s legendární komediální skupinou Monthy Python. Kromě "Stopaře" napsal sérii "Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho" pojednávající o detektivovi, který sice dostává převážně zakázky týkající se ztracených koček, ale přesto svým umem zvládne i zachránit svět.

Nepropadejte panice - Douglas Adams a  Stopařův průvodce GalaxiíPříběh "Stopařova průvodce po Galaxii" začíná, když se Angličan Arthur Dent dozví dvě zásadní věci. Za prvé: Jeho nejlepší přítel Ford Prefect pochází z planetky poblíž Betelgeuze. Za druhé: Planetu Zemi hodlá odstranit otravná mimozemská rasa – Vogoni. Ford je jedním z redaktorů vesmírného lexikonu "Stopařův průvodce po Galaxii", který má odpověď na většinu otázek, co vás ve vesmíru mohou napadnout, je levnější než "Velká Galaktická encyklopedie" a hlavně má na sobě vlídný nápis "NEPROPADEJTE PANICE!".

Ze Země se tedy Ford s Arthurem zachrání (stopnou si vesmírnou loď, pochopitelně) a spolu s egoistickým exprezidentem Galaxie, jeho přítelkyní a depresivním robotem se dostávají do víru bizarních situací, o které v okolním vesmíru není nouze. Děj knih je plný humoru, postaveném na základním pravidle, že ve vesmíru je možné úplně všechno. A pokud v něm chcete přežít, musíte vědět, kde máte ručník, protože právě tomuto předmětu přikládají vesmírní stopaři největší důležitost. Kosmická loď poháněná nekonečnou nepravděpodobností nebo výroba planet na zakázku není tedy v Addamsově světě ničím neobvyklým.

Don´t panic AdamsPrvní tři díly – "Stopařův průvodce po Galaxii", "Restaurant na konci vesmíru" a "Život, vesmír a vůbec" – jsou napsány v podobném duchu a jsou nejčtivější a nejzábavnější z celé série. Kniha čtvrtá – "Sbohem a dík za ryby" – je z větší částí love story, což mnoho fanoušků přijalo s nevolí. Zatímco první čtyři knihy Adams napsal v průběhu pěti let, pátý díl vyšel až po osmileté pauze. Děj "Převážně neškodné", jak se pátá kniha jmenuje, není už vyprávěn s takovou lehkostí jako předchozí díly a konec působí trochu rozpačitě.

Douglas Adams nebyl s tím, kam celou sérii dovedl, příliš spokojen a chtěl napsat závěrečný šestý díl. Deníku Guardian tehdy řekl: "Říká se, že "Převážně neškodná" je celkem depresivní kniha. A to ona je. Strašně rád bych zakončil "Stopaře" nějak veseleji. Evidentně pět nebylo to správné číslo, snad šest bude lepší." Bohužel v roce 2001 Adams nečekaně zemřel na infarkt v pouhých devětačtyřiceti letech. Fanoušci "Stopaře" po celém světě slaví 25. května na jeho počest "Ručníkový den" celodenním nošením ručníku na viditelném místě.

The Hitchhiker´s guide galaxy AdamsNa rok 2009, kdy "Stopař" slavil třicáté narozeniny, navrhl bývalý Adamsův agent irskému spisovateli Eoinu Colferovi, aby ukončil celou sérii šestým dílem. Colfer je známý pro pozoruhodnou sérii Artemis Fowl – o výjimečně nadaném chlapci a geniálním zločinci v jednom.

Pátá kniha Stopařské série končí, když se kvůli řadě velmi nepravděpodobných a nečekaných událostí hlavní postavy ocitnou na paralelní planetě Zemi, kterou v příští chvíli opět zničí Vogoni, tentokrát ale ve všech dimenzích, ve kterých se vyskytuje. V tu chvíli přichází na scénu díl šestý "A ještě něco…", který nás ale vyvede z omylu. Naši hrdinové se z demolované Země pochopitelně zachrání a vyráží za dobrodružstvím, které začne několika odvážnými skoky v čase. Pokračuje misí ve Valhale, náboženskými spory lidské kolonie na jiné planetě a nakonec na všechny čeká zasloužený happy end. Nebo něco, co šťastný konec alespoň z dálky připomíná.

Stopařův průvodce po galaxii AdamsEoin Colfer se s obtížným úkolem vypořádal precizně a jeho kniha je důstojnou poctou Douglasu Adamsovi a jeho vesmíru. Přestože je zápletka propracovaná, působí, že je psána stejně jako psal Adams, tedy bez jakéhokoliv plánu, kam se děj dál bude ubírat. Postavy a předměty, které se mihly v předchozích dílech, nakonec sehrají důležitou roli. Vše působí jako části velké skládačky a Colferovy vlastní nápady spolu s chytře umístěnými odkazy na předchozí knihy pobaví. Což zase ale bohužel znemožňuje čtenářům, kteří celou sérii nepřečetli, si knihu "A ještě něco…" užít. Nakladatelství Argo ale kromě Colferova zakončení vydalo nedávno znovu i celou "Stopařskou sérii". Takže: NEPROPADEJTE PANICE!

Eoin Colfer: A ještě něco... (And Another Thing...; recenze, rozsáhlá ukázka z románu)
Nakladatel: Argo
Překlad: Vít Penkala
Rozsah: 288 stran
Rok vydání: 5. března 2010
Cena: 298 Kč

Tobiáš Smolík

Přidat komentář