KOMIKS: Mark Millar a Bryan Hitch, Ultimates - Nadčlověk

Článek od: Martin Stručovský - 04.05.2010

Máme 21. století. Zločin se šíří jako mor, kriminalita stoupá a nepřátel veřejného pořádku přibývá. Svět proto potřebuje své hrdiny – někoho, ke komu by mohl vzhlížet v těch nejtěžších chvílích…

Přesně to si asi říkali hlavouni nakladatelství Marvel, když se rozhodli obrodit jeden ze svých nejvzácnějších pokladů – superhrdinský tým Avengers. Naštěstí pro nás neměl tu čest sfouknout prach z téhle komiksové legendy nikdo jiný, než sám Mark Millar, který je u nás známý hlavně díky svému dílu Mrtvý nebo živý. A musíme říct, je to sfouknutí, jak se sluší a patří. Millar vzal společně s ilustrátorem Bryanem Hitchem tohle zlato americké komiksové stáje, trochu si s ním pohráli, upravili a zmodernizovali pro dnešního čtenáře. Výsledkem jejich obrovské dřiny jsou Ultimates, kteří u nás vyšli ve dvou sešitech. O tom prvním, který nese název Nadčlověk, si povíme víc na následujících řádcích.

Příběh nás nejprve zavede do roku 1945. Každý, kdo dával při hodinách dějepisu pozor, ví, že v té době řádil v Evropě nacismus. Pokud navíc patříte mezi skalní fanoušky nakladatelství Marvel, tak pro vás jméno Kapitán Amerika není žádnou neznámou. Naopak – na vašem obličeji se právě objevil úsměv o velikosti menšího kráteru. Ano, je to tak. Na začátku vytáhneme do akce společně se samotným velitelem Ultimates a několika statečnými americkými vojáky, kteří mají na Islandu zneškodnit zbraň, s níž chtějí Němci zničit Bílý dům. Mise spojenců je úspěšná, ale zaplatí za ni hodně vysokou cenu.

Následně děj poskočí o několik let – do současnosti, kdy už po světě chodí miliardář Tony Stark alias Iron Man, velitel Shieldu Nick Fury a profesor Banner, kterého pověřili vytvořením nového séra, díky němuž se v roce 1942 zrodil Kapitán Amerika a s jehož pomocí by se v tomto století vznikl nový supervoják. Což se mu nepodaří, ale ke štěstí jeho a všech ostatních je Kapitán Amerika objeven po několika letech v umělém spánku a přiveden zpět k životu.

To je v kostce první díl Ultimates, který je jen o tom, jak se dal tenhle slavný tým superhrdinů vlastně dohromady. Pokud tedy čekáte přehršel akce, jste tu na špatné adrese. Ano, na akční scény taky dojde, ale jen dvakrát – na začátku a na samém konci. Hlavní sólo hraje v tomto komiksu psychologie hlavních hrdinů. A musím říct, že ta je opravdu do detailu promyšlená, takže jsou všichni členové týmu rozdílní, naprosto živí a alespoň jeden z nich si musí něčím získat vaše sympatie.

Je jedno, zda to bude Tony Stark, vlastnící všechno a zároveň nic (disponuje bezedným kontem a obrovskou mocí, ale zároveň jej neobklopuje milující rodina) a tak svůj život utápí v alkoholu. Kapitán Amerika, který byl několik desítek let v umělém spánku a když se probudil, zjistil, že jeho nejbližší zemřeli a musí se přizpůsobit světu, který se změnil rychlostí blesku. A nebo Bruce Banner, jehož život se rovná antické tragédii, protože je posedlý svou prací natolik, že ze sebe nechtěně při jednom z experimentů udělal novou verzi doktora Jekylla a pana Hyda, takže je nucen žít v osamění a ponížení bez přátel a jediné ženy, k níž v životě choval lásku.

Kromě perfektního vykreslení postav na vás pak čekají samotné dialogy Marka Millara, z nichž jako vždy sálá cynismus a hořkost. Už při první bublině, která vyjde z úst amerického vojáka, jsem se musel smát: "Ještě pořád nemůžu uvěřit tomu, že Němci udělali něco tak hrozného. Jak mohli sestřelit letadla plná našich cigaret?" a s dalšími dialogy vtipnost stoupá. Například ve scénách, kdy spolu postavy rozmlouvají o tom, kdo by je mohl hrát v případném filmu, mě chytly opravdu záchvaty smíchu, obzvlášť ve chvíli, kdy Nick Fury prohlásil, že by ho mohl přestavovat Samuel L. Jackson (poznámka: ve snímcích Iron Man & Iron Man 2 jej skutečně ztělesnil).

Po přečtení Nadčlověka můžeme s jakýmikoliv ortely ještě počkat, protože se jedná teprve o první polovinu příběhu, i tak je ale jistá jedna věc: Ultimates jsou nádherným restartováním komiksového mýtu, který by neměl uniknout žádnému obdivovateli bublin a také každému, kdo ví, že stále potřebujeme mít své hrdiny, k nimž se můžeme kdykoliv obrátit.

Ultimates: Nadčlověk
/Ultimates: The Super-Human/
Millar, Mark - Hitch, Bryan

Nakladatel: BB art, Crew
Překladatel: Marek Barányi, Roman Bílek
Obálka: Bryan Hitch
Redakce: Mirka Jarotková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 144
Rozměr: 170 x 260
Provedení: paperback
Cena: 349 Kč

Martin Stručovský

Přidat komentář