RECENZE: Michael Chabon, Židovský policejní klub

Článek od: Marek Küchler - 17.12.2008

Jelikož autor Michael Chabon za tuto kniha obdržel cenu Nebula za nejlepší sci-fi román roku (a také British SF Award), jistě toto dílo v knihkupectví vezme do ruky mnohý scifista. Chabonův román ovšem není příběhem sci-fi. Sice se odehrává v jakési mírně (!) paralelní variantě našeho světa, ale variantě ve svojí každodennosti tak nepatrně odlišné, že to takřka nestojí za řeč; trochu nepozorný čtenář by možná těch několik maličkostí při četbě ani nezaznamenal. Jedinou „velkou“ odlišností je samotný Distrikt Sitka, oblast na Aljašce, kde žije více než dvoumiliónová komunita Židů z Evropy.

Abychom nenapínali: Židovský policejní klub je vynikající detektivka připomínající díla drsné školy z Ameriky 20. a 30. let.; srovnání s díly Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta se přímo nabízí. Tato kniha má všechno, co takový román má obsahovat, a má to v takové míře, až by mohl být Chabon nařčen z laciného napodobování a úzkostného dodržování klišé. Jenomže Chabon dokázal, že i při úzkostném dodržování stanoveného seznamu ingrediencí je možné vytvořit ne jenom další lacinou kopii, ale rovnou další originál, cosi přímo očistně kvalitního. Vypočítejme nyní tyto ingredience, jak je autor vybral a složil v jeden celek.

Zaprvé: v centru děje je drsný policista, kterého nezastaví nikdo a nic, pokud má dojem, že spravedlnosti ještě pořád nebylo učiněno dokonale zadost. Meyer Landsman je spravedlivý, neúplatný, neoblomný, tvrdohlavý, chytrý a světem protřelý vyšetřovatel, který ovšem má (protože musí mít!) i svůj mindrák a problém, jež ho pronásledují, a které za sebou vláčí na každém kroku jako trestaneckou kouli. Mindrákem je jeho nezpracovaná vzpomínka na selhání v manželství, problémem pak alkohol, do jehož pasti pomalu sklouzává.

Zadruhé je zde správný parťák zhruba stejných morálně-volních vlastností jako jeho blíženec, současně ovšem v něčem jiný, čímž se oba členové dvojice patřičně doplňují. Berko Shemets má soukromí stejně spokojené a spořádané, jako ho má Landsman rozhárané a v troskách. Když Landsman padne do potíží, je tady v pravý čas Berko, aby jej z nich vytáhl.

Zatřetí tu máme osudovou žena, osudovou pro Landsmana. Bina Gelbfishová má některé vlastnosti chlapů, ovšem pro Landsmana je ztělesněním ženství ve všech jeho aspektech. Nakonec je to i její zásluha, že obtížné vyšetřování dospěje do konce a k happyendu.

Nemůže nechybět padouch, ztělesněný nejspíše rabínem Heskelem Spilmanem, mafiánským kmotrem, nedotknutelným, všemocným, neviditelným, ale přitom stále a všude přítomným. Spilman je jako skála, o kterou se všechno úsilí pořádku a zákona tříští a zastavuje. Jak velká je jeho moc, dokáže plánem, na němž se spolupodílí v Palestině.

Výčet toho, co v této detektivce má být a také se v ní nachází, by mohl pokračovat. Román je zaplněn ještě dalšími postavami a postavičkami, výborně charakterizovanými a skvěle popsanými. Někdy se dozvíme celé jejich životními osudy, jako např. u Landsmanova otce, někdy jsou tyto postavy jenom lehce nadhozeny. Takovým je třeba Willfred Dick, velitel policie, drsňák měřící ani ne půldruha metru, člověk stejně bystrý a přímo jednající jako jsou Landsman a Shemets. Mimochodem rozhovor těchto tří mužů v kapitole 33 je doslova jazykovou perlou knihy!

Pochopitelně nechybí dramatický zvrat a rozluštění vraždy s pomocí důkazu, který měli všichni od začátku víceméně na očích. Aniž bychom prozrazovali mnoho, musíme ještě uvést, že v této knize nejde pochopitelně jenom o vraždu, ale o cosi dalšího, vlastně celosvětově důležitého!

Dalo by se ještě psát o svérázném jazyku románu, o zajímavě vystiženém světě uzavřené komunity a atp.; nejlepší ovšem je si román přečíst…

Nelze jinak než na závěr konstatovat, že Židovský policejní klub je skvělá kniha s výborně vystiženými postavami, velmi dobrým příběhem, přiměřeným množstvím suchého humoru a se zápletkou, kterou čtenář rozhodně neprohlédne už v polovině knihy.

Židovský policejní klub
/The Yiddish Policemen's Union/
Chabon, Michael

Nakladatel: Euromedia Group - Odeon
Překladatel: David Záleský, Markéta Záleská
Obálka: Jaroslav Fišer, Pavel Hrach
Redakce: Richard Podaný, Jindřich Jůzl, Jiří Staněk
Rok vydání: 2008
Počet stran: 400
Rozměr: 130 x 205
Provedení: hardback
Cena: 279 Kč

Přidat komentář