RECENZE: Margarita Foxová, Arthur Conan Doyle v roli obhájce

Článek od: Petra Elen Mand... - 17.05.2024

Kdo by neznal známého detektiva Sherlocka Holmese, který se zapsal do dějin svým bystrým úsudkem a netradičními metodami. Ne každý už ale tuší, že jeho autor sir Arthur Conan Doyle sdílel se svým slavným výtvorem mnoho společného.

Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) vystudoval medicínu, kterou se aktivně živil jako lodní lékař i v rámci soukromé praxe. Dostal se k pobřeží Grónska i do západní Afriky. Mezi jeho koníčky patřil box, kriket, fotbal a ragby. Mezi jeho další zájmy patřil spiritismus a sám o sobě tvrdil, že je agnostik. Po tomto medailonku jistě mnozí fanoušci Sherlocka Holmese vidí mnohé podobnosti autora a jeho postavy. Díky svému jasnému logickému uvažování a všestrannému vzdělání byl Conan Doyle též oslovován jako výpomoc při řešení kriminálních případů. Z počátku se mu dokonce ozývali zoufalí čtenáři, kteří uvěřili, že Sherlock Holmes je skutečný a potřebovali pomoci s pátráním po zmizelých příbuzných. Autor si s nimi dle svého rozmaru občas pohrál a jindy opravdu pomohl.

Roku 1908 se dokonce zapojil do případu německého Žida Oskara Leschzinera, známého pod anglikanizovanou formou jeho jména Oscar Slater. Případ lze připodobnit ostrovní verzi Dreyfusovi aféry. Na základě nepřímých důkazů a nejasných svědectví, která podléhala  různým změnám a neurčitým vyjádřením, byl odsouzen nevinný muž jen díky svému původu, vyznání a tomu, že byl příslušník nižších vrstev žijících na okraji společnosti a takových škoda nebyla. Ve vězení strávil téměř dvacet let a na svobodu se dostal i díky vlivu a poznatkům Conana Doyla. Ten se případem aktivně zabýval několik let, dokonce vydal i knihy o Slaterově nevině, kde široké veřejnosti předkládal všechny v té době dostupné důkazy a vyvracel nesmyslná tvrzení soudu.

Margalit Foxová tuto dobu a případ zpracovala do hloubky na základě historických materiálů. O její velké preciznosti svědčí poctivý poznámkový aparát s odkazy na jednotlivé zdroje. V konkrétním kapitolách se zabývá obecnými náladami v zemi, přístupem k německým uprchlíkům, Židům, ale i rozložením společenských vrstev v Londýně přelomu 19. a 20. století. Zmiňuje zásadní politicko-ekonomické reálie pro ucelenost kontextu. Rozebírá samostatně život oběti domnělého vraha, pana Slatera, postarší paní ze zámožné rodiny, ale i rodinné zázemí a život samotného Oskara. Předkládá výpovědi a popisuje chyby žalobců i nedokonalost dobového soudního mechanismu.

Kniha je unikátní prací. Nejedná se o román, ale ani o suchý faktografický přehled. Jednotlivé kapitoly jsou bravurně rozčleněné, místy mohou být detaily pro čtenáře až vyčerpávající. Co je škoda, že samotnému Arthurovi Conanu Doylovi je věnováno výrazně méně místa než by se dalo očekávat. Respektive stálo by za zmínku i jeho další případy a jeho dedukční metody, jak se rozvíjeli v rámci let, kdy se případem sám zabýval.

Grafická úprava knihy není nikterak výrazná a nejspíš neupoutá na první pohled. Samotný styl zpracování knihy je také sporný. V každém případě pokud je někdo fanouškem historicky věrných a faktografických informací v čtivé formě, lze Arthura Conana Doyla v roli obhájce doporučit.

Arthur Conan Doyle v roli obhájce
Margalit Foxová
Vydavatelství: Fragment
Rok: 2022
Počet stran: 272
Doporučená prodejní cena: 399 Kč

Přidat komentář