Čteme si

Článek od: Monika Slíva - 24.09.2019

Za posledních pár týdnů jsem toho stihla přelouskat docela dost. Na některé kousky si za dalších pár týdnů nejspíš ani nevzpomenu, k jiným se dočkáte i recenze. Jiskry války jsou nefalšovaná scifárna, kterou vydalo nakladatelství Triton a recenze už číhá v útrobách redakce na svoje zveřejnění. Tedy jen velmi krátce - kniha stojí za pozornost. Pokud máte v oblibě umělé inteligence, a ty sídlící v kosmických lodích zvláště, přijdete si na své.

Pak by tu byl jeden lehoučce starší kousek z roku 2017 od Elana Mastaie, Dnešek není naposled. Na tuto knihu jsem už pěla krátkou ódu na našem sardenském facebooku, tak ji zrecykluju i tady: naposled jsem byla takhle unešená z knihy, když jsem dočetla Andělíčkáře, jenže ten není o cestování časem. Poslední kniha o cestování časem, která mě pohltila, byla O psu nemluvě od Conie Willisové, ale prvotina kanadského scénáristy Elana Mastaie ji momentálně zastínila. Je chytře napsaná a všechno v ní má svůj důvod a svoje místo. I zdánlivě nesmyslné opakování některých pasáží. Přiměje vás zamyslet se nad spoustou věcí, o kterých třeba i přemýšlíte, ale z úplně nového úhlu. Je seriózní, protože přistupuje k teorii o cestování v čase striktně vědecky a zároveň je místy tak absurdní, že si říkáte: "to snad nemůže myslet vážně“...kam se hrabe Stopařův průvodce po galaxii. Možná jste si někde přečetli, že se tam hrozně moralizuje a hrdina je ufňukánek. A vlastně jo. Klidně tomu věřte. Ono totiž i tohle má svůj důvod, a pokud tam nenajdete nic jiného...vaše chyba. Je to jen svrchní vrstva. Budete na tom stejně, jako když si přečtete návod na ponožkách a budete rozhořčení, že nefungují!!! Ehm, jenže to je napřed musíte vyndat z toho obalu, na kterém jste si přečetli zmíněný návod. Je to příběh o hrdinovi, který je stále sám sebou a přitom je na konci někým úplně jiným. Rozhodně mu dejte šanci. Autorovi, hrdinovi i příběhu - příběhům, protože dnešek není naposled.

O čerstvé novince z nakladatelství Host od N. K. Jemisinové vám toho zatím moc prozradit nemůžu, protože recenzi jsem odevzdala do Pevnosti, která zatím nevyšla. Nicméně si neodpustím propagaci, za kterou se snad na mě nikdo zlobit nebude. Brána z obelisků je skvělá kniha. Pokud jste četli Páté roční období (dovolím si zde sdílet recenzi nikoli vlastní, ale Eylonwai se na mě určitě nebude zlobit), tedy první díl trilogie Zlomená země a líbil se vám, vězte, že ten druhý vás nezklame ani v nejmenším. V případě, že jste touhle fantasy dystopií zcela nepolíbeni, měli byste to při nejbližší příležitosti napravit a pak s námi ostatními trpělivě čekat na překlad třetího dílu.

Přidat komentář