Audiokniha: Dan Brown/Martin Sláma, Počátek

Článek od: Petra Elen Mand... - 20.09.2018

Velký třesk, nebo Slovo? To je oč tu běží. Profesor Langdon se dostává do sporu vědy s Církví. Odvěký boj o to, jaký byl Počátek světa, se vyhrocuje. Tentokrát se oblíbený odborník na šifry zaplete do oblasti moderního umění a techniky, kde si sice není moc jistý, ale získá neocenitelného pomocníka.

Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau. Místo, kde se chystá velkolepá událost. Slavný vědec a vizionář na poli technologií Edmund Kirsche pořádá výstřední událost roku, na které se chystá prozradit svůj unikátní objev na poli vzniku života. Většina náboženských systémů světa je ohrožena. Někteří jsou ochotni udělat cokoli, aby Kirsche umlčeli. Naneštěstí pro ně je na akci pozván také vědcův blízký přítel, profesor Robert Langdon.

Španělský král umírá. Jeho syn Julián chystá svatbu, ale jeho snoubenka se stane lovnou zvěří. Někdo tvrdí, že byla unesena, druhý, že je vražedkyně. Následovník trůnu se stává obětí manipulací a lží. Dokáže odhalit pravdu a být lepším panovníkem?

 

Jak jsme u Dana Browna zvyklí, děj se opět pohybuje v několika rovinách, které se navzájem proplétají a ovlivňují. Toho využili tvůrci audioknihy a každá dějová linka má vlastní hudební úvod. Setkáme se tedy s mnišským chórem, ale i podivným elektronickým zvukem. Tyto audio-oddělovače jsou natolik navzájem odlišné, že se vám plést nebudou. 

Martin Sláma, který se zhostil role vypravěče, se rozhodně nemá za co stydět. Jeho podmanivý hlas se skvěle hodí pro četbu tohoto žánru. V akčních pasážích vás strhne a v napjatých vám naopak poběží mráz po zádech. Jeho hra s hlasem je bravurní. Je znát, že audiokniha prezentuje příběh velmi úspěšného spisovatele současnosti a její tvůrci neponechali nic náhodě. Též přebal jasně odkazuje ke knize, což je pochopitelná volba.

Kompletní čtená audio verze knihy Počátek je rozdělena do podkapitol, které mají cca 10-15 minut, což je praktické pro poslouchání na cestách či jako doprovod při různých činnostech. Nedovolí vám to se ztratit, a pokud vám část vyprávění uteče, pak snadno najdete, kde jste skončili.

K provedení audioknihy toho tedy nelze mnoho vytknout. Bohužel, slabší stránkou, kterou čeští tvůrci ovlivnit nemohli, je děj. Dan Brown čtenáře jako tradičně seznamuje s mnoha uměleckými díly, tentokrát hlavně z oblasti současného umění. Je otázka, zda to příliš velké až matoucí množství děl do knihy zahrnul kvůli nadšení z nové oblasti umění, kterou dosud nevyužil, nebo je touto oblastí autor natolik uchvácen, že nemohl jinak. Děj samotný je hodně podobný ději Šifry mistra Leonarda, tedy alespoň základní osnova. Nedokázal však napodobit její akci a náboj. Počátek je nejslabší v porovnání s předchozími Brownovými díly, opět se zabývá velmi revolučními až kontroverzními myšlenkami, které ovšem nedokázal naplno rozvést a využít.

 

Počátek
Dan Brown
Interpret: Martin Sláma
Vydavatelství: Tympanum
Rok: 2018
Cena: 299 Kč

Recenze byla přejata z blogu Petry Madelíčkové

Přidat komentář