RECENZE: Sarah J. Maasová, Dvůr křídel a zmaru

Článek od: Hanina - 20.07.2018

Třetí díl ságy o tom, jak lidská dívka k „vílímu zmaru“ přišla… Pod tím pojmem si představte nesmrtelnost po boku běsnícího netvora, spoluvládu s temným, lehce zkroceným princem (ach, Rhysi!) a krutou smrt z rukou strašlivého nepřítele. Naše hrdinka se jmenuje Feyre. Začíná jako chudá lidská dívka, jejíž jedinou starostí je zajistit přežití nevděčným lidem – lenivému otci a sestrám. Jsou dvě. Něžná éterická Ellen a její ochránkyně Nesta s jazykem nabroušeným jako ostří šavle. Feyre její snaha zajistit sestrám jídlo zavede až na práh vladaře vílího dvora, netvora Tamlina. A pohádka může začít.

První díl, Dvůr trnů a růží, by se klidně mohl jmenovat Kráska a zvíře. Druhý, Dvůr mlhy a hněvu, pak Kráska, démon a intriky, a třetí? Kráska a válka. Maasová v trojce přesahuje klasickou Young Adult a blíží se epické fantasy, protkané vztahy mezi jednotlivými aktéry a zvraty v jejich charakterech a osudech. Feyre si zachovala část své naivity i chyb, ale rozhodně nechce zůstat světu – ať už lidskému, či vílímu – nic dlužná. Více než sedm set stran se dá zhltnout takřka jedním dechem. Maasová je zaplnila pohádkovostí, která prolíná celý Feyřin příběh, intrikami, malými i velkým monstry, válečným běsněním i obyčejným strachem z toho, co bylo a bude. Nevyhýbá se ani erotickým scénám se všemi dráždivými detaily. Oproti minulému dílu jich ještě přibylo. Rhysand je zvířátko, které by dámy chtěly mít doma.

Osobně hodnotím tento díl jako dějově i řemeslně nejlepší. Z hlediska vztahových eskapád ale Dvůr mlhy a hněvu nepředčí a čtenáři klasické Young Adult asi budou mít dvojku o trošku raději. Tento díl se veze spíš ve stylu seriálu Hra o trůny. Na velmi dobré úrovni je také překlad Ivany Svobodové. Škoda jen těch pár chybiček, které utekly při redakci. Příznivci epické fantasy mohou namítnout, že nesmrtelné víly se občas chovají jako banda puberťáků a některé z nich jsou celkem dekadentní. Na druhou stranu, jsou to víly. Kdo ví, co nekonečný život udělá s psychickou. A navíc, ta jejich necivilizovaná, živelná nenávist je tak zábavná…

Navzdory ponurému úvodu, který je z nějakého nejasného důvodu psán z pohledu Rhysanda, Feyre zůstává hlavní hrdinkou a vypravěčkou. Velký podíl ale mají také její sestry. Ze své liščí nory vylézá Lucien, trošku prostoru má i paroháč Tamlin, a dostává se i na další oblíbené postavy, i když Rhysanda bude tentokrát méně než ve dvojce, kde téměř vyčerpal svůj temný potenciál. Jediné, co lze Maasové vytknout: jistý zvrat při závěrečných scénách, kdy jedna zapomenutá postava spadne z nebes jako deus ex machina, a protože se to autorce hodí do krámu, udělá to a to… Americký čtenář bude asi plakat dojetím, ale cynik Čech si poklepe na čelo. V jinak kompaktním příběhu to působí jako kopanec do slabin. Je to však jen malým kazem na kráse téměř dokonalého díla.

Je však tento díl posledním? Ať si na otázku odpoví každý čtenář sám. Pro český trh se momentálně chystá ještě novela ze stejného světa.

 

Sarah J. Maasová
Dvůr křídel a zmaru

Nakladatel: Coo Boo

Překlad: Ivana Svobodová

Redakce: Michal Kolezsar, Lubomír Kuba

Počet stran: 720

Provedení: brožovaná

Rok vydání: 2018

Cena: 399 Kč

Přidat komentář