RECENZE: Audiokniha A. C. Clarke, Setkání s Rámou

Článek od: Petra Elen Mand... - 19.07.2017

Arthur Charles Clarke se nesmazatelně zapsal do historie sci-fi literatury. Není tedy překvapivé, že je trh stále doplňován jeho knihami, byť samotný autor zemřel již před devíti lety. Protože však technický pokrok jde stále dopředu, tak již dávno nejsme odkázáni na knihy pouze v papírové formě, své pevné místo na trhu si našly také audioknihy. Bylo by zvláštní, kdyby se tento trend vyhnul knihám A. C. Clarkea, který byl výrazným zastáncem technického optimismu.  Takže se nyní, čtyřicet pět let od prvního výtisku, setkáváme s audio verzí knihy Setkání s Rámou. Tato kniha je prvním dílem původní tetralogie, kterou doplnil o další dva díly Gentry Lee.

Setkání s Rámou nás přenese do budoucnosti, konkrétně do roku 2131. Život lidí za tu dobu prošel velkou proměnou: planety Mars i Merkur jsou osídlené. Ochranu planet před případným ohrožením z vesmíru obstarává Vesmírná ochrana, tedy monitorování vesmírného prostoru, aby lidé mohli včas zasáhnout a nemusela se opakovat tragédie z roku 2077, kdy dopad meteoritu vymazal severní Itálii z mapy. Dávno zmizel též lidský optimismus, že bychom mohli být v celém vesmíru sami a vznikají dokonce i nová náboženství, která hlásají například příchod Ježíše Krista jako mimozemského návštěvníka.
Život lidí plyne poklidně dál až do chvíle, kdy Vesmírná ochrana zaznamená neznámé těleso za oběžnou dráhou Jupitera. Protože většina jmen z evropských panteonů je díky pokroku ve vesmírném výzkumu vypotřebována, dostane toto nové těleso název pocházející z hinduistického panteonu: Ráma. Nejbližší loď Endeavour se vydá Rámu prozkoumat. Zjišťují, že se jedná o uměle vytvořenou loď, která uvnitř obsahuje svou vlastní biosféru. Rozehrává se hra argumentů o to, co je tato loď zač a na scéně se objevuje mnoho otázek: Kdo jsou její obyvatelé? Jedná se skutečně o výsledek působení transcendentální moci, která tento umělý svět stvořila pro lidi rodu homo sapiens sapiens? Máme právo loď zničit, zkoumat či tím již zasahujeme do práv jejích tvůrců?

Způsob, jakým knihu Martin Myšička předčítá, přenese posluchače do budoucnosti. Jeho čtení je sugestivní a dokáže si s mluveným projevem opravdu vyhrát. K tomu mu dopomáhají efekty, které umožňují odlišit mluvený projev více postav v případě jejich rozhovoru. Bohužel však tyto efekty nejsou uplatněny vždy, a tak se občas stává, že navzdory snaze vypravěče se posluchač občas v množství postav ztrácí. Chce to tedy spíše soustředěné poslouchání a kniha se tak nestává vhodnou jako doplněk k jízdě autem či jiným činnostem, jak audioknihy většinou lidé využívají.  

 

A. C. Clark
Setkání s Rámou

Interpret: Martin Myšička
Vydavatel: Walker and Volf
Doporučená cena:  249 Kč
 

Přidat komentář