RECENZE: Zbyněk Kučera Holub - Radek Richtr, Louskáček

Článek od: Jan Procházka - 19.04.2017

Nakladatelství Mytago se mimo jiné věnuje vydávání modulů pro rpg Asterion a knih věnujících se příběhům, které se v Asterionu odehrávají. Právě z produkce tohoto nakladatelství před časem vzešel nápad vydávat speciální edici Pulčík, jejíž knížky velikosti kolibřík budou obsahovat delší povídky odehrávající se ve světě Asterion.
První vlaštovkou, která odstartovala tuto kapesní edici, byla Hanina Veselá se svou povedenou Slzou pro dračího pána.
Vloni se Mytago rozhodlo rozšířit edici Pulčík o dvě nové knihy. Ta první z pera Zbyňka Kučery Holuba a Radka Richtra se jmenuje Louskáček a představuje čtenářům lovce neřestí a slastí, dobrodruha a cestovatele Vokouňka Vošáhla. Tentokrát se dobrosrdečný a neskutečně požitkářský hobit vypraví do tajemného Trpaslíkova hvozdu.
 Richtr je sice nováčkem a doposud měl na starost především tvorbu Asterionských rpg modulů (a nyní též převzal od Holuba vedení Asterionské knižní řady), ale  Holub, který má na svém kontě kromě Asterionských  rpg modulů také povídkové sbírky Kaat a Smrťáček je jistě dost zkušený, aby takový příběh zvládl ukočírovat.
Dobrodružství hobita a sběratele zážitků, který se po strašlivé pijatice  probudí na trpasličí pirátské lodi a chtě nechtě se musí zúčastnit coby novopečený plavčík dobrodružné plavby zatopeným pralesem plným nebezpečných domorodců a strašlivých příšer, se mohl stát buď příjemnou humornou fantasy, nebo kvalitní dobrodružnou fantasy, odehrávající se v originálním prostředí.
Bohužel se zdá, že Louskáček není ani jedním. Ačkoli je zatopený prales nebezpečnou končinou, a jak říká lodní mistr : „ Jeblý pazgřivci na chůdách, morový děti, plantáže, lepráci tak hnusný, že by se jich skřeti lekli… Pošahaný vědmačky…“ nabídne nám dvojice autorů vlastně jedinou bitku, právě s těmi avizovanými pazgřivci na chůdách. Jinak nám, stejně jako Vokouňkovi, zůstávají všechna nebezpečenství Trpasličího hvozdu skryta. A co se humoru týká, také to není moc slavné. Cestovatelovy peripetie se ztracenou hůlkou, miminem či váznoucí komunikací s posádkou Prsaté tanečnice jsou spíš jen takové skeče, u kterých se čtenář ani moc nezasměje. Samozřejmě, autoři představili velice atraktivní místo, které by samo o sobě mohlo být inspirací prokvalitní dobrodružný román.  Příběh celkem solidně odsýpá a závěr (který je sice bez pointy) naznačuje, že pravděpodobně dojde na nějaké pokračování. Ale i na tak malé ploše, jakou knihy z edice Půlčík jsou, jde zahrát mohem lepší divadlo. Ostaně to dokazuje i Slza pro dračího pána.
Pokud má být edice Pulčík jakousi reklamou na Asterion  a jeho hrdiny, je Louskáček krokem vedle, což je škoda, protože  je vlastně jen sbírkou více či méně vtipných scének pospojovaných příběhem bez pořádné pointy a bohužel mu nepomohl ani atraktivní svět zatopeného lesa, pirátská loď, ani celkem sympatický a mírně potrhlý hrdina.


50%
Zbyněk Kučera Holub a Radek Richtr, Louskáček
Nakladatelství: Mytago
Rok vydání: 2016
Formát: 96stran, kolibřík, brožovaná
ISBN: 978-80-87761-22-9
Cena: 99Kč

Přidat komentář