Dračí doupě už nejen na papíře

Článek od: Hanina - 09.03.2017

Družina hráčů se sejde, aby vzala své postavy na jejich první dobrodružství ve světě Dračího doupěte. Tak zní úvodní text ke krátkometrážního filmu Dračák. Pán jeskyně, ručně dělané mapy, šesti a více stěnné kostky, osobní deníky postav… Společná sezení dlouho do noci. Možná to někteří z vás znají. 

Film Dračák (2015, 23 minut) nasbíral na internetu přes 16 tisíc shlédnutí a zaujal i organizátory některých festivalů, a také jste ho mohli vidět například na Gameconu, na Festivalu fantazie a dále např. na Cinemaopen. Sledujeme v něm příběh tříčlenné družiny – elfí hraničářky, bojovníka a zlodějky. Ne příliš složitý děj je okořeněn notnou dávku humoru a nadsázky. Protože však takovýchto fantasy filmů vzniká minimum, rozhodl se dračákovský tým natočit pokračování v trochu větším stylu.   

Co je k natočení Dračáku 2 vedlo, prozradili během úspěšné kampaně na startovači:
„Protože nám něco takového mezi českými filmy chybí. Každý rok jich jde do kin okolo 30 a kvalitní fantasy mezi nimi stále není. Ani nádherné české pohádky už nejsou, co bývaly.
Proto chceme do české kinematografie přinést něco nového a originálního. Ukázat, že nádherná česká krajina se může stát fantasy zemí stejně jako Nový Zéland. Když k nám jezdí zahraniční produkce točit fantasy velkofilmy (např. Narnie), můžeme to zvládnout taky.“

Za celým projektem stojí skupina Inferno pořádající kaskadérské akrobatické a ohnivé show. Vůdčí osobou týmu je Petr Gergon Neumann, který oba Dračáky režíroval, zahrál si v nich Pána jeskyně a je autorem scénářů. Získal 1. místo v celorepublikové filmové soutěži Clona 2009 za snímek Ve stínu hada. Jeho další snímek je promo film k deskové hře Dominion, již k vidění na youtube. Má za sebou také jednu povídku ze světa Asterionu. Kromě toho píše knihu zasazenou do vlastního světa, ve kterém zároveň natáčí seriál Quest (odehrávají se v něm LARPy). Více se můžete dočíst na http://gergon.mysteria.cz/.

Dračák 2 je téměř jednou tak dlouhý jako jednička, trochu se obměnili herci a na snímku je znát vyšší rozpočet. Hravost a vtip prvního dílu zůstaly, přibyly však zajímavé lokace, takže už se „nelítá“ jen mezi břízami, ale dostaneme se například i do vesnice nebo opuštěné zříceniny. Sponzor obou projektů, www.fantasyobchod.cz, dodal stylové rekvizity a v závěru můžeme vidět i choreografické akční scény. Opustila nás sice sympatická elfí hraničářka s poněkud „jednoduchým“ bojovníkem, ale přibyla maličká čarodějka a parádně namaskovaný kroll. Z původního tria tak zůstala pouze hbitá zlodějka, což ale vůbec nevadí. Herecké výkony se mírně zlepšily. Nejvíc uvěřitelný je asi alchymista – i jeho dílna stojí za pozornost.   

Pár čísel k filmu Dračák 2:
Scénář má 25 stránek.
Celkem bylo napsáno 37 obrazů.
Protože se některé obrazy odehrávají ve fantasy světě i realitě zároveň, celkem se natáčelo 47 obrazů.
Natáčení trvalo 14 dnů.
Ve štábu působilo 6 lidí.
Celkem se ve filmu objevilo 19 postav (mimo komparzistů).
Natáčení probíhalo na 15 různých lokacích.
Rozpočet filmu činil 72 000 Kč.
Celkové práce na filmu od prvních počátků scénáře až po premiéru trvaly 15 měsíců.

Má osobní zkušenost:
Několik scén se natáčelo také ve fantasy vesničce Čisovice za loňských úmorných veder. Zrovna jsem se nacházela poblíž a tady se můžete podívat na krátké video Inferna z natáčení: https://www.youtube.com/watch?v=GZ1FsLdgkSA
Můj hlas, jakož i hlasy mých kamarádů, můžete rovněž zaslechnout v hromadném řevu – povzbuzovaní – při zápasnické scéně v aréně. Jen škoda, že kvůli tropickému počasí přijelo tak málo komparsu a vesnička tak působí trochu opuštěně. Teď zpětně lituji, že jsem dala přednost koupání u bazénu, a přece jen se nenechala do nějakého kostýmu navléknout. 
Má fotogalerie: http://haninavesela.cz/2017/02/22/dracak-2-cisovice-fotogalerie/
 
Oba filmy, jakož i další snímky skupiny Inferno, najdete zde:
http://www.inferno-team.cz/movies.php

 

 

Přidat komentář