RECENZE: FASCINACE 4: Rex Mars a dívka z Venuše

Článek od: Tereza Kadečková - 27.02.2017

V edici FASCINACE vyšla už čtvrtá kniha a tentokrát je mnohem tlustší, než její předchůdkyně.
Minulé knihy FASCINACE v sobě měly vždycky maximálně tři povídky, které se účastnily soutěže O dračí řád. Čtvrtá kniha Rex Marx a dívka z Venuše je sborník ze soutěží Triumvirátu a obsahuje dvě dlouhé povídky a čtrnáct krátkých.
Knihu otvírá povídka, podle které byla pojmenována. Rex Mars a dívka z Venuše od Tomáše Fionora Kleina je typická space opera, kde nechybí přestřelky, vesmírné pašování a politické pletichy. Rex Mars má za úkol odvést mladičkou Vespu k jejímu budoucímu manželovi a nikomu dalšímu ve vesmíru se to nelíbí. Povídka je příjemné, dobrodružné čtení a v doprovodu s obálkou knihy si člověk přijde, jako by četl osmdesátkové sci-fi.
Následuje Komisař Nobar a posvátní pulci od Pavla TlusŤjocha Tlustého. Ten má ve sborníku hned tři povídky, ale Komisař Nobar a posvátní pulci je asi nejlepší z nich. Komisař Nobar vyšetřuje vraždy, kdy jsou oběti uškrcené hadem, a všechny důkazy ukazují k továrně na žabí pochoutky. Pavel TlusŤjoch Tlustý píše velice popisně a je vidět, že je to velký sběratel slov, protože používá slovní spojení, která byste při čtení nečekali. Jeho povídka jako by byla psaná v první republice. Nenechte se tím odradit, i když vás TlusŤjochův styl může překvapit, čte se jedna báseň a ve svých frázích se nezamotává.
Další povídky jsou krátké a žánrově rozmanité. Fantasy, horor, humorné a i příběhy ze života. Přivolávač pohrom od Lukáše Lokkena Balogha je vtipná jednohubka, která vsází na nesmyslné katastrofy, aby pobavila. Za zmínku stojí i dvě hororové povídky Šrámy od Tomáše Kratochvíla a Teta od Alice Linhartové. Obě povídky staví na podobné premise parazitů, ale z obou vás zamrazí trochu jinak. Stejně tak vás zamrazí z povídky Písmena strachu od Venduly Lyry Kreplové, jenomže tady to nebude z ničeho nadpřirozeného, ale z obyčejné historie.
Rex Mars a dívka z Venuše je fantasy a sci-fi na mnohem delší cesty, než její předchůdkyně. Povídky jsou většinou kvalitní a není s nimi větší problém, než to, že občas zaznívají do prázdna. Ty zajímavé ale vedou a i díky své různorodosti je čtvrtá FASCINACE zatím nejlepší kniha v sérii.

 

FASCINACE 4: Rex Mars a dívka z Venuše

Autoři: Tomáš Fionor Klein, Pavel TlusŤjoch Tlustý,  Lukáš Lokken Balogh, Vendula Brunhoferová, Kateřina Vágnerová, Tomáš Kratochvíl, Alice Linhartová, Ngrr-sug-Gadr, Jela Abasová, Vendula Lyra Kreplová

Ilustrace: Kateřina Perglová, Josef Zálabský, Eva Letáková, Tereza Kolaříková

Nakladatelství: Petr Šimek

Počet stran: 120

Rok vydání: 2016

Cena: 79 Kč

Přidat komentář