RECENZE: FASCINACE 3: Seznamte se, prosím!

Článek od: Tereza Kadečková - 19.09.2016

Edice FASCINACE přináší už třetí knihu s názvem Seznamte se, prosím!

Seznamte se, prosím! je taky první povídka, která FASCINACI otvírá. Petr a Lumír vedou neúspěšnou seznamovací agenturu a po veškerých neúspěších se rozhodnout ji vylepšit. Místo seznamování lidí budou seznamovat pohádkové bytosti. Jenomže co se může v takovém byznysu pokazit, to se pokazí. To ale nemůže zastavit obchodního ducha.

Seznamte se, prosím! od Tomáše Heverocha je čistě humorná povídka, která je velmi dobře vypointovaná a hraje si s oblíbenými klišé jako jsou upíři, zombie a nedá se jí nic vytknout. FASCINACE u humoru zůstane, jen ho trošku proloží hororem v druhé povídce Poslední let kapitána Velasqueze od Martina Černého.

Zbrojní specialista z pašerácké vesmírné lodi Sup vypráví o tom, proč vesmíru známý kapitán Velasqueze skončil se svou prací. Jeho posádka na palubu nabere kryobox neznámého obsahu a původu, a neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat, když návštěvník kryoboxu uteče a skrývá se na lodi.

Poslední let kapitána Velasqueze má chvilkami slušnou hororovou atmosféru, i když je povídka psaná z pohledu první osoby a proložená vtipnými poznámkami. Z neznámého pasažéra jde chvílemi opravdu strach a archetypální posádka reaguje přesně podle očekávání. Tady bych vytkla pouze nešťastně zvolený obrázek ke konci povídky, který celou zápletku s černým pasažérem prozradí dřív, než se k němu čtenář dočte.

FASCINACI uzavírá Vlčia hlava od Martina Tomčíka, temná a syrová fantasy o rytíři Gerhardovi posedlým démonem. Gerhard pátrá po skupině hrdlořezů, na které je vypsaný lov. Vlčia hlava je trochu zastíněná tím, že předchozí dvě povídky byly ze stejného humorného soudku a Vlčia hlava teď FASCINACI zakončuje v trochu temnější notě. Na kvalitě jí to neubírá, Martin Tomčík vyprávění zvládl na jedničku, i když vykreslit trochu minulost dvou dětí, kterým Gerhard pomůže, by nebylo od škody.

FASCINACE 3 tentokrát v poměru dvě ku jedné přináší humor, ať už skoro absurdní nebo situační. Nedá se jí mnohé vytknout, snad kromě onoho obrázku u Posledního letu kapitána Velasqueze. Ač jde teprve o třetí díl, je zatím rozhodně nejzábavnější a dost možná i nejlepší.

 

FASCINACE 3: Seznamte se, prosím!

Autoři: Tomáš Heveroch, Martin Černý, Martin Tomčík

Ilustrace: Kateřina Perglová

Nakladatelství: Petr Šimek

Počet stran: 74

Rok vydání: 2016

Cena: 39 Kč (předplatné na 13 knížek 390 Kč)

Přidat komentář