HRA: Hrátky s češtinou pro chytré hlavy – to je LeXEso

Článek od: Redakce - 26.11.2014

Chytlavá hra LeXEso ve vás probudí soutěživost i zájem o češtinu. Dokažte sobě i ostatním, že na to máte hlavu! Kromě rodného jazyka si v ní procvičíte i rychlost. Najděte ve změti písmen slovo dřív než vaši soupeři.

Na první pohled je to jen čtverec z písmen, která nedávají kloudný smysl, ale už na ten druhý... Mám to! Z písmen najednou vyskočí hledané slovo. Který z hráčů ale získá nejvíc bodů? Kromě postřehu a znalosti češtiny bude muset prokázat i strategické uvažování. A pokud se nad stolem sejdou opravdoví borci, dozajista dosáhnou v bodovém součtu skvělého výsledku! 

Máte rádi slovní hry? Těší vás sestavování písmenek? Potom je nová hra LeXEso určena právě vám! Procvičte si rychlost a jazykové dovednosti. Hlavním herním principem je totiž skládání slova z písmen vyložených na stole. Musíte to však stihnout dřív než soupeři. Zadání jsou zábavná i poučná. Vzpomeňte si rychle, co je to infinitiv, nebo seskládejte podstatné jméno o čtyřech slabikách.

LeXEso si můžete zahrát ve dvou, ale počet hráčů je neomezený.

Hra rozvíjí slovní zásobu a může být dobře využité i jako doplňková učební pomůcka. Zajímavý prvek tvoří systém bodování, díky kterému zjistíte, jestli jsou vaše slovní dovednosti na úrovni odpovídající mimořádné jazykové inteligenci.

Aby toho nebylo málo, kromě obyčejných zadání obsahuje hra i speciální instrukce. Díky nim můžete získat nejen víc bodů, ale také nachytat soupeře na švestkách. To když si neuvědomí, že nějaké písmeno se v daném kole nesmí používat. A za chybu se platí, jak jinak, body. Ano, na chuť si tedy přijdou i milovníci strategického uvažování.

Kromě toho všeho s LeXEsem platí, že co je levné, nemusí být nutně šunt. Kombinuje prvky zajímavých jazykových her a přitom je ve formátu tak jednoduchém, že připomíná obyčejnou vystřihovánku. Díky své velikosti je příjemně skladné (asi jako balíček karet). Můžete si ho tedy vzít s sebou nejen na chatu, ale prostě kamkoli, třeba na puťák do přírody. Navíc za něj moc neutratíte a přitom vám přinese moře zábavy! Skoro by se chtělo říct: při dlouhých zimních večerech. Ovšem autor hry pevně věří, že nejen při nich.

Tři otázky pro autora

Název LeXEso připomíná notoricky známé pexeso. Je to záměr?

Přiznám se, že trochu ano. Klasické pexeso rozvíjí postřeh a paměť. LeXEso je na podobném kartičkovém formátu a rozvíjí nejen postřeh, ale i jazykové dovednosti. Když jsem přemýšlel nad jménem, říkal jsem si, že by mělo naznačovat, o co ve hře jde. Tu mě napadlo: Je to takové slovní (lexikální) pexeso. Tak jsem to scuknul a LeXEso bylo na světě.

Proč jsou ale v názvu velká písmena X a E?

Zapeklitá otázka, sám nevím, prostě se mi ten název takhle líbí. Vydavateli to nevadilo, že budeme hru psát takto a bylo na světě LeXEso. Ale jestli chcete, můžete si třeba myslet, že velké X značí drsný herní souboj a velké E, že vyhrát může jen skutečné Eso!

Jak vlastně hra vznikla?

Jsem vášnivý hráč deskovek a miluju slovní hry jako Kris Kros (nebo Scrabble, chcete-li). Jednou jsem se takhle procházel obchodem s hrami a vidím ty šílené pálky. Tak jsem si řekl, proč by měl někdo dávat za slovní hru šest, sedm stovek, když by to šlo udělat jednodušeji. Od myšlenky k realizaci uplynulo ale ještě hodně času a hodně odehraných testovacích her.

 

LeXEso
Zábavné slovní hrátky s češtinou
Obsahuje slovenské rozšíření

Autor hry: Jakub D. Kočí
Autor obálky: Jan Kvasnička (http://illustrations.cz)
Vydává nakladatelství: ALTAR
Datum vydání: 26. listopad 2014
Distribuce: ALTAR, ostrava@altar.cz
Více informací na: www.altar.cza https://www.facebook.com/hra.LeXEso

Přidat komentář