RECENZE: Philip K. Dick, Předposlední pravda

Článek od: Lament - 13.09.2012

Amerika je na povrchu zcela zničená válkou, a proto její občané žijí hluboko pod zemí, kam nedosáhne radiace. Pro povzbuzení k nim pravidelně promlouvá jejich vůdce. Informuje je o průběhu války, ale nikdy neztrácí optimismus a víru v sílu vlastenectví.

Pro Nicholase se však realita rapidně změní, když ho jeho podzemní kolegové donutí prokopat se tajně na povrch a pokusit se sehnat umělou slezinu pro posledního zručného technika v jejich buňce …

Nakladatelství Argo svědomitě plní svůj plán a zaplavuje Česko díly génia znepokojivosti a paranoii v jednotné úpravě. I překladům těchto knih věnuje velkou péči a svěřuje je nejen schopným a jazykově nadaným překladatelům, ale také znalcům Dickova díla. Díky tomu si můžete skvělý překlad Filipa Krajníka vychutnat tak, jakoby k vám mluvil sám mistr.

Předposlední pravda patří k příběhům, které napsal Dick ve svých nejlepších letech. Je to poznat na lehkosti, s jakou dokáže vyjádřit svou vizi tak, aby byla zcela srozumitelná a zároveň nebyla zjednodušená až na kost. K tomu si přimyslete na mistra výjimečně akční styl, který je dosti vzdálený jeho nejslavnějším „filozofickým traktátům“ Sní androidi o elektrických ovečkách? nebo UBIK. Pokud tedy po této knize sáhnete, dostanete čtivý příběh s klasickou paranoidní pachutí, který vás donutí zamyslet se nad povahou naší reality. Opět.

Ale přestože se Dickovy obsese v jeho knihách stále opakují, neznamená to, že by vám stačilo přečíst si jen pár jeho titulů. Naopak. Jeho vize jsou přesvědčivé a znepokojující v takové míře, že si je právě proto všichni potřebujeme připomínat co nejčastěji. Jakoby po dočtení každé jeho knihy spadla opona, kterou nám někdo drží před očima. Jenže za pár hodin, nebo dní, když přestaneme dávat pozor a podezíravě se rozhlížet kolem sebe, opona nás zase zahalí. Proto nebude Dicka nikdy dost.

Také Předposlední pravda se zabývá tím, co je realita, a jestli to není jen vnucená lež, která se někomu zatraceně hodí. Běh světa nám už dávno ukázal, že Dick a jemu podobní měli vždycky pravdu, a my už to většinově přijímáme jako fakt. Ale neměli bychom zapomínat, že na rozdíl od negativních štváčů, kteří vidí věci za oponou zjednodušeně a tendenčně, tedy podléhají dalšímu klamu, si Dick vždy uvědomoval, že skutečná pravda není tak jednoduchá a nedá se většinou shrnout do jedné věty. A v okamžiku, kdy už se zdá, že všechno dává smysl, objeví se další střípek a celistvý obraz rozmetá. Tak se z mnoha přehledných pravd stávají pravdy předposlední, těsně před dalším velkým odhalením …

Philip K. Dick /Penultimate truth/ Předposlední pravda
Nakladatelství: Argo
Překlad: Filip Krajník
Forma: paperback
Počet stran: 239
Rok vydání: 2012
ISBN: 9788025706299
Cena: 298 Kč

Přidat komentář