RECENZE: Brian M. Bendis, Daredevil: Muž beze strachu

Článek od: Martin Stručovský - 07.04.2011

Daredevil patří za velkou louží k nejslavnějším superhrdinům a pravému rodinnému stříbru komiksové stáje Marvel a stejně jako většina jeho kolegů, i on se zrodil díky nespoutané fantazii  scénáristy Stana Leeho. Nevystřeluje sice sítě jako Spider-Man, ani nemá super brnění jako Iron Man. Zato má abnormálně vyvinuté smysly, kromě zraku, o který přišel jako malý kluk při styku s radioaktivní látkou. A co je nejdůležitější - má obrovský smysl pro spravedlnost a její uplatňovaní.

Jak už jsem říkal, v USA patří Daredevil k oblíbeným hrdinům, ale u nás je prakticky neznámý. Jediný způsob, jak jsme ho mohli ještě donedávna poznat, bylo pomocí nemastného/neslaného filmu z roku 2003, v němž mu propůjčil tvář Ben Affleck. Nyní ale konečně přichází díky odborné péči nakladatelství BB art a Crew i jeho dlouho očekávaná komiksová premiéra.

Pokud jste se těšili, jak si přečtete o Daredevilových začátcích, přeměně Matta Murdocka v nočního strážce ulice Hell´s kitchen, tak vám na rovinu řeknu: brzděte. Scénárista Brian Michael Bendis se totiž vykašlal na zrod superhrdiny a svoje tři příběhy, které v Muži beze strachu naleznete, posunul do doby, kdy se už každý padouch při zaslechnutí hrdinova jména třese strachy a zdrhá pryč; do doby, kdy po Daredevilovi pase šéfredaktor Daily Bugle, snažící se ho očernit a stejně jako stovky dalších zvědavců, odhalit jeho pravou totožnost. Když si připočtete fakt, že Bendis smíchal superhrdinskou story s thrillerem a gangsterkou epických rozměrů, snadno dojdete k názoru, že se jedná o skutečnou lahůdku. Což v tomto případě doopravdy platí.

V prvním příběhu, který svazek otevírá, nahlížíme na děj očima reportéra Daily Bugle, který se snaží přijít na kloub problémům malého chlapce, s nímž má titulní hrdina cosi společného. Kresba Davida Macka příběhu dodává skoro až psychotický nádech. Všechno je velmi barevné, roztříštěné, skoro jako po požití drogy. A stejně jako v dalších příbězích i tady se Bendis vyznává ze své lásky ke grafickým románům a superhrdinům – konkrétně, když se snaží sestavit tok vzpomínek onoho kluka pomocí komiksových okének.

Druhý příběh má shakespearovské rozměry a svým pojetím připomene tragédii z antického divadla a narážka na Caesara, kterou vysloví jedna z postav, sem perfektně sedne.  Mafiáni se chtějí zbavit svého slepého vůdce a nahradit jej. Sledujeme story složenou z přeházených časových událostí, které postupně zapadnou do sebe jako pečlivě vytvořená mozaika. Aby toho nebylo málo, Daredevilova identita je prozrazena, pase po něm veřejnost a Matta Murdocka trápí výčitky svědomí za smrt blízkých tak moc, že je odhodlán si už nikdy nenasadit masku. Snad je potřeba dodat, že kresba od Alexe Maleeva sem perfektně ladí a oproti předchozí je velmi realistická.

A přichází příběh třetí a já si troufám říct, že nejlepší. Osobně jsem si ho pojmenoval Drama ze soudní síně, v níž se prakticky celý odehraje. Stejně jako v prvním příběhu, i tady hraje Daredevil jako takový vedlejší roli. Bývalý superhrdina, který si jedné noci opět nasadí masku, je obviněn z loupežné vraždy a na Mattovi je, aby ho z problému vysekal. Rozjíždí se dlouhý soudní proces plný napětí a dramatických scén. Pokud vám u předchozího příběhu srdce divoce bušilo, tak tentokrát budete navíc přikurtováni k židli/posteli a trnout v očekávání, jak to celé dopadne. Bendis opět ukazuje svůj vztah k superhrdinům, když rozebírá jejich roli a vliv na obyvatele ve fiktivním světě, který by mohl být klidně naším.

Daredevil je tedy ve výsledku komiksem, který sází víc na psychologii a komorní atmosféru, než hlášky a stylovou akci. Takže pokud hledáte něco takového, je pro vás první díl o strážci Hell´s Kitchen tím pravým ořechovým.

Daredevil: Muž beze strachu /Daredevil: The Man Without Fear/
Bendis, Brian, Michael
Vydal: BB art, Crew
Překlad: Tomáš Jeník
Obálka: Alex Maleev
Redakce: Jiří Pavlovský, Mirka Pelnářová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 448
Cena: 990 Kč

Přidat komentář