KOMIKS: Brian K. Vaughan a Niko Henrichon, Smečka z Bagdádu

Článek od: Martin Stručovský - 10.05.2010

Z názvu si může každý vyvodit několik verzí obsahu: 1) jedná se o dobrodružnou fantasy howardowského typu 2) jedná se o spisek pojednávající o drsné teroristické skupině, která pochází z Bagdádu 3) vám musím prozradit, že ani jedna z možností není správná…

Hned na začátku téhle recenze se sluší říci, že Smečka z Bagdádu není zástupcem klasického komiksu, s jakým se běžně setkáváme. Superhrdinové v křiklavých kostýmech se tu nepohupují na pavoučích sítích ani nejezdí v batmobilech. Abychom to upřesnili: na žádné superhrdiny tu nenarazíte, a ani jednou se tu nesetkáte s pojmy: "zachránit svět/osudovou lásku/stařenku na přechodu atd." Grafický román neobsahuje žádné sci-fi prvky a lidé v něm také nevystupují.

I přesto si ale myslíme, že si zaslouží pozornost každého čtenáře, protože je svým způsobem výjimečný. Je totiž vytvořen na základě události, která se skutečně stala. Zachycuje totiž bombardování města Bagdád.

Celý příběh vypráví čtyři kočkovité šelmy (lev, dvě lvice a malé lvíče), které utekly ze zničené zoologické zahrady a kráčí k vybombardovanému Bagdádu. Cestou vzpomínají na svůj pobyt v zajetí, na původní plány, které jim měli pomoci k útěku a zároveň rozmlouvají o svobodě, která jim byla tak nečekaně nabídnuta.

Jak putují, bují nich strach, žízeň, hlad a nejistota a obklopuje je všudypřítomná apokalypsa v podobě sutin, mrtvých lidí a zvířat. Aby přežili, musí táhnout za jeden provaz a zapomenout na spory, které mezi nimi kdysi panovaly. Čím víc je poznáváte, tím víc vám přirostou k srdci a stoupají ve vašem žebříčku popularity, takže je vám pak jedno, že to jsou zvířata a ne lidi.

Tak by se dal asi nejjednodušeji shrnout příběh tohoto grafického románu. Čtenář si na první pohled může myslet, že se jedná o obdobu bajky v bublinách, ale věřte mi, že Ezop by se divil.

V komiksu se totiž nešetří krví, násilím, sexuálními narážkami a tvůrcům nedělá žádný problém vyhodit do vzduchu a totálně rozcupovat na kusy tělo žirafy či dalších zástupců živočišné říše. Jedná se tedy ve všech směrech o velice kontroverzní dílo, které si v žádném případě nebere servítky a zobrazuje válku v jejím tvrdém a realistickém pojetí bez příkras a kudrlinek. Při těchto scénách jsem si vzpomněl na začátek filmu Zachraňte vojína Rayna Stevena Spielberga, když se spojenci vyloďovali v Normandii. Jistě, s masakrem ve snímku se to srovnat nedá, ale pocit mrazení v zádech byl stejný.

O scénář se postaral Brian K. Vaughan, který s producentem J. J. Ambramsem spolupracoval na několika epizodách seriálu Ztraceni. Pod jeho velením běží příběh přesně jako švýcarské hodinky a ani na chvíli se nezadrhne. Atmosféra, vykreslení postav a další propriety – to vše je vybroušeno do naprosté dokonalosti. A nutno doplnit, že překlad Jana Kantůrka tomu pak přidává ještě na větší čtivosti. Jak tedy bylo výše popsáno, o čtenářský zážitek rozhodně není nouze.

Do nebeských výšin pak komiks vynáší perfektní kresba Nika Henrichona, která vás díky svým teplým barvám odvane myšlenkami na několik chvil do exotických zemí plných rozpáleného slunce a kruté mašinérie války.

Smečka z Bagdádu je kniha s velice silným příběhem, neobvyklými hrdiny a šokujícím koncem, který se vám zaryje do paměti a jen tak vám z ní nezmizí. Je prioritně určena všem, kteří v komisech hledají kromě zábavy také možnost zamyslet se. Sáhnout po něm ovšem mohou i ti, kteří si chtějí odpočinout od záplavy hrdinů v barevných trikotech.

Smečka z Bagdádu
/Pride of Baghdad/
Vaughan, Brian K. - Henrichon, Niko

Nakladatel: Comics Centrum
Překladatel: Jan Kantůrek
Obálka: Niko Henrichon
Redakce: Václav Dort, Kamil Bernášek, Richard Klíčník
Rok vydání: 2010
Počet stran: 136
Rozměr: 160 x 240
Provedení: hardback
Cena: 599 Kč

Přidat komentář