KOMIKS: G. Ennis a D. Robertson, Fury MAX: Bůh ochraňuj válku

Článek od: Martin Stručovský - 26.04.2010

Max Fury Garth EnnisVíte, jaké řemeslo nikdy nevyjde z módy? Sexuchtivé lidi možná hned napadne prostituce, ale když se nad tím pořádně zamyslíte, zjistíte, že druhé místo žebříčku nejstarších řemesel má už od pradávna zarezervovaná válka…

Nick Fury – mám vám tohohle borce vůbec přestavovat? Všem, kteří nevyrůstali na kresleném televizním seriálu Spider-Man, prozradím to, že je velitel Shieldu (neboli Štítu, jestli dáváte přednost české mutaci) a že pod ním sloužila taková esa jako Iron Man, Kapitán Amerika, Thor – prostě slavní Avengers. Ovšem dílo se vše vysvětlujícím titulem Bůh ochraňuj válku nenapsal Jaroslav Foglar, ale Garth Ennis. Pokud jste už zakopli o něco z dílny tohohle scénaristy (Preacher, Hellblazer: Syn člověka), hned si uděláte obrázek o tom, co vás v tomto grafickém románu čeká a že tu hlavní hrdina nebude takovými liberálem, jako byl ve zmiňovaném televizním seriálu.

Časy a technika se bohužel mění. Nick Fury býval skvělým vojákem, který byl připraven kdykoliv roznést na kopytech nepřátele USA a ukázat jim, zač je toho loket. To ale bývalo kdysi. Právě teď se nachází v šílené letargii. Čas tráví tím, že si objednává prostitutky po tuctech, navštěvuje svého retardovaného svěřence Vendelína a modlí se k Bohu, i když není křesťanem, aby mu seslal další misi. Z Nicka se totiž stal přežitek minulé doby, na který se práší a čeká se na jeho odsun do muzea.

Všemohoucí má naštěstí Nicka rád, takže mu dává ještě jednu (možná poslední) možnost využít všechny své bojové schopnosti, a dokázat, že on je ten poslední, kdo se tady chystá do důchodu.

Fury tedy dá dohromady tým zkušených vojáků a společně s ním se vydává do akce, která měla být sice rychlou a s co nejmenším počtem mrtvol, ale jaký muž se srdcem pravého válečníka by odolal tekoucí krvi a vůni střelného prachu?

Zní vám to jako nějaký díl Ramba? Ale to přece vůbec nevadí. Max Fury sice není nijak ambiciózním ani revolučním dílem, ale komiksovému žánru rozhodně ostudu neudělá. Najdeme tu všechno, co na grafických románech, tak zbožňujeme: cool hlášky, ironický smysl pro humor a dobře vykreslené postavy. V Ennisově podání si tyto prvky vynásobte deseti a získáte vražednou kombinaci. Když si k tomu přidáte mistrovskou kresbu Daricka Robertsona (Transmetropolitan), pak je úspěch maximálně zaručen. Kde jinde můžete najít scénu, v níž hlavní hrdina uškrtí protivníka na jeho střevech?

Max Fury je prioritně určen milovníkům akčních nářezů, tedy těm lidem, kteří jako malí caparti koukali místo na Krtečka a Včelku Máju, na Ramba, Komando a další podobné věci. A prioritně by se mu měli vyhnout ti, kteří jsou humanitně zaměření a pohled na krev jim způsobuje zažívací potíže. Na druhou stranu – pokud toužíte po převýchově, tak si myslím, že Nick Fury je ten pravý učitel pro váš nový život.

Fury MAX: Bůh ochraňuj válku
/Fury MAX 1-6/
Ennis, Garth - Robertson, Darick

Nakladatel: BB art, Crew
Překladatel: Šimon Španihel
Obálka: -
Redakce: Mirka Jarotková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 136
Rozměr: 165 x 255
Provedení: paperback
Cena: 399 Kč

Přidat komentář